Blade Runner Sketchbook (1982)

Blade Runner Sketchbook (1982) 1 – br0011Philip K. Dick’in “Do Androids Dream of Electric Sheep” adlı romanından senaryolaştırılan ve Ridley Scott’ın yönettiği 1982 yapımı bilim kurgu şaheseri Blade Runner’ı izlemeyenimiz kalmamıştır herhalde. 2012’nin yaşadığımız bu ilk günlerinde öteki sinema severlerin hoşuna gideceğine emin olduğumuz bir haberi paylaşmak istiyoruz. Blade Runner’ın fanatiği olan bir arkadaş filmin konsept dizaynlarının yer aldığı eskiz kitabını (Sketchbook) internet ortamında yayımladı. Kitabın ikinci eli bugün hala hayranları arasında yüzlerce dolara alıcı bulmakta olan gerçek bir hazine.

İlk kez 1982 yılında basılan ancak şu anda yeni baskısı bulunmayan bu kitapta Syd Mead, Mentor Huebner, Charles Knode, Michael Kaplan ve Ridley Scott’ın eskiz çalışmaları yer alıyor. Tabi bu çalışmalar  filmden çok önce yapıldığı için bazıları filmde kullanılmış bazıları ise hiç kullanılmamışlar.

Aşağıdaki linkten bu güzel  kitaba göz atabilirsiniz. Çok ilginç tasarımlar yapmışlar. Bazılarını keşke filmde kullansalarmış veya kullansalar nasıl olurdu diye düşünmüyor değil insan.

Önce “Fullscreen” yazan yere tıklayarak tam ekran moda geçmenizi tavsiye ederim.

Yazar hakkında: İlker Güler

blank
1977 İstanbul doğumlu, 3 film bir arada sever, Betamax dostu bir sinemaseverim :)

Bir yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir