Blade Runner Sketchbook (1982) 1 – Blade Runner 2049 Bıçak Sırtı banner

Blade Runner Sketchbook (1982)

2 Ocak 2012

Blade Runner Sketchbook (1982) 2 – br0011Philip K. Dick’in “Do Androids Dream of Electric Sheep” adlı romanından senaryolaştırılan ve Ridley Scott’ın yönettiği 1982 yapımı bilim kurgu şaheseri Blade Runner’ı izlemeyenimiz kalmamıştır herhalde. 2012’nin yaşadığımız bu ilk günlerinde öteki sinema severlerin hoşuna gideceğine emin olduğumuz bir haberi paylaşmak istiyoruz. Blade Runner’ın fanatiği olan bir arkadaş filmin konsept dizaynlarının yer aldığı eskiz kitabını (Sketchbook) internet ortamında yayımladı. Kitabın ikinci eli bugün hala hayranları arasında yüzlerce dolara alıcı bulmakta olan gerçek bir hazine.

İlk kez 1982 yılında basılan ancak şu anda yeni baskısı bulunmayan bu kitapta Syd Mead, Mentor Huebner, Charles Knode, Michael Kaplan ve Ridley Scott’ın eskiz çalışmaları yer alıyor. Tabi bu çalışmalar  filmden çok önce yapıldığı için bazıları filmde kullanılmış bazıları ise hiç kullanılmamışlar.

Aşağıdaki linkten bu güzel  kitaba göz atabilirsiniz. Çok ilginç tasarımlar yapmışlar. Bazılarını keşke filmde kullansalarmış veya kullansalar nasıl olurdu diye düşünmüyor değil insan.

Önce “Fullscreen” yazan yere tıklayarak tam ekran moda geçmenizi tavsiye ederim.

https://issuu.com/futurenoir/docs/bladerunner_sketchbook

blank

İlker Güler

1977 İstanbul doğumlu, 3 film bir arada sever, Betamax dostu bir sinemaseverim :)

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Oats Studios İftiharla Sunar: RAKKA 3 – xNeill Blomkamp District 9 director Neill Blomkamp VIVISXN MAG and Oats Studios Rakka Awesome Alien Sci Fi with Sigourney Weaver.jpg.pagespeed.ic .FjW1Dl1Ff3

Oats Studios İftiharla Sunar: RAKKA

Neil Blomkamp'ın kurduğu Oats Studios toplamda 4 kısa yayınlayacak. Bunlardan
Galaksinin Koruyucuları 2 İlk Fragman ve İlk Afiş 4 – Guardians of the Galaxy 2 Galaksinin Koruyucuları 2 banner

Galaksinin Koruyucuları 2 İlk Fragman ve İlk Afiş

28 Nisan 2017'de vizyona girecek Guardians of the Galaxy Vol.2