Cem Özüduru’dan Yeni Çizgi Roman: Şafak Ayazı

shafak_site_detay

Bir süredir uzak kaldığım Öteki Sinema yazılarıma bomba gibi bir yerli çizgi roman yazısıyla döndüm! Cem Özüduru’nun yeni kitabı: ŞAFAK AYAZI!

Zengin bir babanın ressam oğlu ile barda tanıştığı genç güzel ve gizemli bir dilberin hikâyesi Şafak Ayazı. Şafak adındaki bu genç güzel kızın, dişlerini hasta ruhlu faşist polislerin boğazlarına geçirdiği oldukça sıkı bir aksiyon sahnesiyle başlayan hikâye, daha sonra kahramanımız Deniz Gündoğdu’nun hem Ege’ye, hem de kendi iç dünyasına yaptığı yolculukla devam ediyor…

Cem Özüduru, Türkiye’den bugüne kadar Zombi edebiyatı adına çıkan belki de tek saygıdeğer iş olan Zombistan’ın yazar ve çizeri. Müthiş perspektif anlayışı, sinematografik anlatımı ve gölge kullanımının hastası olduğum Cem, bu sefer İstanbul yerine rotayı Ege’ye çevirmiş. Yine doğaüstü bir hikâye… Yine karanlık bir gençlik macerası tadında bir atmosfer… Ve yine oldukça cesur ve sıkı politik bir alt metinle okurken hayran olacaksınız.

Şafak Ayazı’nın en önemli özelliği, Türkiye’de 80’ler sonrası kuşağı için başka hiçbir yerde bulamayacakları bir Türkiye masalı olarak karşımıza çıkması.

safak_sosyalmedya

Cem’le Zombistan’ı okuduktan sonra internetten bulup tanışmıştım. O günden sonra çeşitli reklam ve korku filmi projelerimde beraber çalıştık. Kendisinin her şeyden önce harika bir sinemacı gözü var. Bu tabi ki çizgi romandaki ustalığıyla da paralel bir durum… Teknik olarak keyifle birbirini tamamlayan kareler ve akıp giden ufak paragraflarla okuyucuyu keyifli yolculuklardan geçiriyor.

Teknik üstünlüğü dışında Cem, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir fantastik ve korku edebiyatı dağarcığına sahip… Zombistan’da olduğu gibi Şafak Ayazı’nda da bu dibine kadar hissediliyor. Çocuğun odasındaki Conan figüründen, televizyondaki Talk Show’lara kadar hikâyesini fantastik ve popüler edebiyatın kırıntılarıyla zenginleşmiş durumda.

Safak_Ayazi_ornek_sayfa_45Tıpkı bir Romero hikâyesindeki gibi Cem’in hikâyesinde de çeşitli iblisler ve canavarlar tanıyacak, ama hiçbir şeyin insanoğlunun zorbalığı ve otoritenin dehşeti kadar karanlık olamayacağını da hatırlayacaksınız.

! Dikkat Spoiler / Sürprizbozan !

Cem’in hikâyesinde bir detay var ki belirtmeden geçemeyeceğim netekim! Türkiye’nin yakın politik tarihindeki acıların en büyük sorumlusu durumundaki darbeci Kenan Evren hikâyede müthiş bir şekilde karşımıza çıkıyor! Öyle ki sırf bu ufak bölüm için başlı başına ayrı bir hikâye yazsa da Cem, biz de okusak dedirtecek cinsten…

Altmetinsel cesareti ile takdire şayan, günümüzün eğilimlerini ve korku edebiyatının klişelerini çok güzel bir şekilde harmanlamış olan, gerçekten çok ‘cool’ bir kitap Şafak Ayazı. Kesinlikle bütün Öteki’cilerin kütüphanelerinde yerini alması gerekiyor diye düşünüyorum. Herkese tavsiye…

Yazar hakkında: Can Evrenol

blank
2007 yazında tamamen kendi imkanlarıyla, doğup büyüdüğü mahallede, arkadaşlarının da yardımıyla çektiği SANDIK adlı kısa film, ''Fantasia Film Festival'', ''BIFFF'' ve ''Frightfest'' ve dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçildi. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ''Moving Image'' master'ı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir