Etkinlik Duyuruları Açıklaması

Etkinlik duyuruları hakkında zaruri bir açıklama yapmak durumundayız. Öteki Sinema editoryası olarak 01 Nisan 2011 itibariyle sadece “Basın Sponsoru” ya da tam akredite “Basın davetlisi” olduğumuz festival ve etkinliklere ait duyuruları yayınlama ve destekleme kararı aldık.

Bu kararımız uzaktan “Öteki Sinemacıların kıçı kalktı” şeklinde algılanacağı için asıl derdimizi de birkaç cümle ile açıklamayı uygun gördük.

6 yaşında bir blog olarak sinema blogculuğunun büyük bir disiplin ve sebat işi olduğunun, harcanan çabaların bir kıymeti olduğunun farkındayız. Okurlarımız açısından hiçbir şikayetimiz yok, onların ilgisi ve sevgisi sayesinde, eğer başımıza sansür belasından bir iş gelmezse, daha uzun yıllar Öteki Sinema’yı güncelleyip, yerli ve özgün içerik üretmeye devam edeceğiz. Fakat sinema bloglarının bedava bir reklam panosu gibi algılanmasından ve bülten yayınlatmak haricinde hatırlanmamasından dolayı şikayetçiyiz.

Şimdiye kadar çıkar gözetmeksizin her türlü sinema etkinliğine ait bültenleri yayınlayıp, görsellerini sunduk. Blogların sinemasal etkinliklerin PR faaliyetine ciddi katkıları olduğunu düşünüyoruz.

Buna rağmen film festivalleri ve diğer etkinliklerde sinema blogları yok. Blog yazarlarının akreditasyon talepleri ciddiye alınmıyor ya da geçiştiriliyor.

Yazılı basının önemi ve saygınlığı devam ediyor ama tiraj raporları durumun giderek kötüye gittiğini gücün internet üzerinden okura ulaşanlara geçtiğini gösteriyor.

Sinema blogları, film festivalleri ya da başka etkinlikler için eline silah verilmeden en ön cephede savaştırılan köylü askerler gibiler…

Tüm bu ahval ve şerait altında, Türkiye’nin en çok okunan bağımsız sinema blogu olarak bir tavır ortaya koyuyoruz ve “Öğrenci etkinlikleri” dışında kalan, akredite olmadığımız ya da basın sponsorluğu anlaşmamız bulunmayan tüm profesyonel sinema faaliyetlerine/ etkinliklerine ait desteğimizi sonlandırıyoruz.

Okurlarımıza ve sektördeki ilgililere duyurulur.

SEVDİYSEN PAYLAŞ BAŞKALARI DA OKUSUN
Share

2 Yorumlar

  1. blank

    kesinlikle yerinde bir karar.

  2. blank

    bence çok haklı bir karar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir