Etkinlik Duyuruları Açıklaması

Etkinlik duyuruları hakkında zaruri bir açıklama yapmak durumundayız. Öteki Sinema editoryası olarak 01 Nisan 2011 itibariyle sadece “Basın Sponsoru” ya da tam akredite “Basın davetlisi” olduğumuz festival ve etkinliklere ait duyuruları yayınlama ve destekleme kararı aldık.

Bu kararımız uzaktan “Öteki Sinemacıların kıçı kalktı” şeklinde algılanacağı için asıl derdimizi de birkaç cümle ile açıklamayı uygun gördük.

6 yaşında bir blog olarak sinema blogculuğunun büyük bir disiplin ve sebat işi olduğunun, harcanan çabaların bir kıymeti olduğunun farkındayız. Okurlarımız açısından hiçbir şikayetimiz yok, onların ilgisi ve sevgisi sayesinde, eğer başımıza sansür belasından bir iş gelmezse, daha uzun yıllar Öteki Sinema’yı güncelleyip, yerli ve özgün içerik üretmeye devam edeceğiz. Fakat sinema bloglarının bedava bir reklam panosu gibi algılanmasından ve bülten yayınlatmak haricinde hatırlanmamasından dolayı şikayetçiyiz.

Şimdiye kadar çıkar gözetmeksizin her türlü sinema etkinliğine ait bültenleri yayınlayıp, görsellerini sunduk. Blogların sinemasal etkinliklerin PR faaliyetine ciddi katkıları olduğunu düşünüyoruz.

Buna rağmen film festivalleri ve diğer etkinliklerde sinema blogları yok. Blog yazarlarının akreditasyon talepleri ciddiye alınmıyor ya da geçiştiriliyor.

Yazılı basının önemi ve saygınlığı devam ediyor ama tiraj raporları durumun giderek kötüye gittiğini gücün internet üzerinden okura ulaşanlara geçtiğini gösteriyor.

Sinema blogları, film festivalleri ya da başka etkinlikler için eline silah verilmeden en ön cephede savaştırılan köylü askerler gibiler…

Tüm bu ahval ve şerait altında, Türkiye’nin en çok okunan bağımsız sinema blogu olarak bir tavır ortaya koyuyoruz ve “Öğrenci etkinlikleri” dışında kalan, akredite olmadığımız ya da basın sponsorluğu anlaşmamız bulunmayan tüm profesyonel sinema faaliyetlerine/ etkinliklerine ait desteğimizi sonlandırıyoruz.

Okurlarımıza ve sektördeki ilgililere duyurulur.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri de Güçlü

Boğaziçi Film Festivali’nin etkinlikleri heyecan uyandırıyor. Usta sinemacılarla sinema derslerinin yanı sıra söyleşiler de dikkat çekiyor.

2 Yorumlar

  1. kesinlikle yerinde bir karar.

  2. bence çok haklı bir karar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir