Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü

Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü 1 – 2 fasterpussycatkillkic90 gBu hafta sonu Facebook ve Twitter’ı vuran ve B film meraklılarını üzen bir habere göre, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’in yıldızı Tura Satana dün vefat etti. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Haber, menajeri Siouxzan Perry’nin Facebook sayfasından duyuruldu.

Japon asıllı Amerikalı oyuncu ve egzotik dansçı olan Tura Satana 10 Temmuz 1935 doğumlu… En çok Russ Meyer’in 1965’de çektiği kült film, Faster, Pussycat! Kill! Kill!’deki “Varla” rolüyle tanınıyor. Tura Satana çok agresif ve kadınsı bir şekilde hayat verdiği bu rolün gerektirdiği tüm dublör sahnelerinde de kendisi oynamıştı. Ünlü film eleştirmeni Richard Corliss onun performansını “Russ Meyer’in filmlerindeki en dürüst ve kesinlikle en korkutucu karakter tasviri…” diye nitelendirmektedir.

Oyuncunun yer aldığı diğer önemli filmleri arasında, The Astro-Zombies (1968) ve The Doll Squad (1973) sayılabilir.

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir