12. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 1 – A Field in England 01

12. Filmekimi’nin Öteki Filmleri

16 Eylül 2013

Filmekimi 2013İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 12. Filmekimi, İstanbul’da 28 Eylül-6 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Filmekimi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sinema keyfini Ekim ayı boyunca Türkiye’nin farklı kentlerine taşıyacak.

İKSV tarafından gerçekleştirilecek Filmekimi, on ikinci yılında yine parlak yapımlar, usta yönetmenlerin dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilmiş, ödüller kazanmış son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 40’a yakın film izleyicilerin karşısına çıkacak. Zengin programıyla Filmekimi, 28 Eylül-6 Ekim tarihlerinde, İstanbul’da 9 gün boyunca izleyicilerle buluşacak.

İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi, geçen yıl 47 bin izleyiciyle buluşmuş, salonlardaki doluluk oranı %99’a ulaşmıştı. Filmekimi, sekiz yıl boyunca İstanbul’un eşsiz sinemalarından tarihi Emek Sineması’nda gerçekleştirilmişti.

12. Filmekimi sinemanın en iyi ve en güncel örneklerini sadece İstanbul’a değil, Türkiye’nin farklı noktalarına da eriştirme hedefini bu yıl daha da geliştiriyor. Geçen yıl İstanbul sınırlarını aşarak altı şehirde daha sinemaseverlere ulaşan Filmekimi, bu yıl Bursa, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep, Trabzon ve Ankara’da düzenlenecek.

Filmekimi’nde hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) 5 TL.
Haftaiçi 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar tam 15, indirimli 10 TL.

Bütün program birbirinden leziz seçenekler ile dolu. Çok gerekli değil ama adetten olduğu üzere biz de bir seçki hazırladık. Buyrun bakalım, Filmekimi’nin Öteki Filmleri!

BÜYÜLÜ TARLA / A FIELD IN ENGLAND

Yönetmen: Ben Wheatley
Oyuncular: Ryan Pope, Peter Ferdinando, Michael Smiley, Richard Glover, Reece Shearsmith, Julian Barratt
İngiltere, 2013
DCP / Siyah-Beyaz / 90′
İngilizce; Türkçe altyazılı

2013 Karlovy Vary Jüri Özel Ödülü

Kill List / Ölüm Listesi’nin ardından Sightseers / Garip Turistler ile İstanbul Film Festivali’nde takipçilerini artıran yönetmen Ben Wheatley, bu kez 17. yüzyılda geçen alışılmadık bir gerilim filmiyle beyazperdeye dönüyor. 1648 yılında, İngiltere’deki iç savaş sırasında, savaş meydanından kaçan birkaç kişi sonunda yakalanır. Bir simyacı, kaçakları gömülü bir hazineyi bulmaları için zorlar. Ne var ki hepsi önce öfke sonra da korku ve paranoyanın tutsağı olur. İngiltere’nin benzersiz kırsal kesiminde geçen bu “trip filmi”, halüsinasyonlar, kan, ince bir kara mizah, delilik ve mantarlarla dolu.

CHARLIE COUNTRYMAN’İN GEREKLİ ÖLÜMÜ / THE NECESSARY DEATH OF CHARLIE COUNTRYMAN

Yönetmen: Fredrik Bond
Oyuncular: Shia Labeouf, Evan Rachel Wood, Mads Mikkelsen, Til Schweiger, Rupert Grint, James Buckley, Vincent D’onofrio
Romanya-ABD, 2013
DCP / Renkli / 107′
İngilizce-Rumence; Türkçe altyazılı

Müthiş oyuncu kadrosuyla ilk kez Sundance ve Berlin film festivallerinde izleyici karşısına çıkan bu romantik komedi, aksiyon meraklılarını da memnun edecek. Kahramanımız Charlie Countryman, annesinin ölümünden sonra üzüntüsünü yenmek için Chicago’dan Avrupa’ya giden kafası karışık bir gençtir. Romanya’da karşılaştığı Gabriella’ya sırılsıklam âşık olunca hayatı tepetaklak olur. Ne var ki Gabriella’nın eski kocası belalı bir tiptir ve işler karışır. Gabi’yi ne pahasına olursa olsun korumaya kararlı Charlie, bu tuhaf, çılgın yabancı memlekette, peşinde uyuşturucu çeteleriyle hostellerden striptiz kulüplerine hayatta kalmaya çalışacaktır. Soluk soluğa geçen bu macera, deneyimli reklam filmi yönetmeni Fredrik Bond’un ilk uzun metrajlı filmi.

GEÇMİŞ / LE PASSÉ / THE PAST

Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa, Pauline Burlet, Elyes Aguis, Jeanne Jestin, Sabrina Ouazani, Babak Karimi, Valeria Cavalli
Fransa-İtalya, 2013
DCP / Renkli / 130′
Fransızca; Türkçe altyazılı

2013 Cannes En İyi Kadın Oyuncu (B. Béjo)

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Oscar’a layık görülen Bir Ayrılık filminin başarısını takip eden Geçmiş, Fransız eşi Marie’den boşanma işlemlerini tamamlamak üzere, dört yıllık bir ayrılığın ardından Tahran’dan Paris’e gelen Ahmet’i izliyor. Marie’nin niyeti, eski eşinin hayaline bile katlanamayan yeni sevgilisi Samir’le evlenmektir. Ahmet, Marie’nin önceki beraberliğinden olan kızı Lucie ile ilişkisinin sıkıntılı olduğunu fark edince aralarını bulmaya çalışır, fakat böylece geçmişten gelen sırlar açığa çıkmış olur. Asghar Farhadi’nin ülkesi dışında çektiği ilk film olan Geçmiş, duygusal gerilimi eksik olmayan, sürükleyici ve çetrefilli bir aile dramı.

GERÇEĞİN DANSI / LA DANZA DE LA REALIDAD / THE DANCE OF REALITY

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky
Oyuncular: Brontis Jodorowsky, Pamela Flores, Jeremias Herskovits, Alejandro Jodorowsky, Bastian Bodenhöfer, Andres Cox, Adan Jodorowsky, Cristobal Jodorowsky
Fransa-Şili, 2013
DCP / Renkli / 130′
İspanyolca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Bu film, 1970’lerde The Holy Mountain / Kutsal Dağ ile El Topo gibi filmleriyle yeraltı sanat dünyasının ve uluslararası karşı kültür hareketinin süperstarı olan Alejandro Jodorowsky’nin “derin tarihi” üzerine bir zihin egzersizi. Jodorowsky’nin kendi sözleriyle “Gerçeğin Dansı, benim otobiyografik romanımın bir uyarlaması, kendi sinemamın bir rönesansı. Bana kalırsa bu film, zihinsel bir atom bombası gibi. Kendimi yeniden keşfetmek için çocukluğumun dibine iniyorum, büyüdüğüm yere geri dönüyorum.” 23 yıllık bir aradan sonra sinemaya bomba gibi geri dönen yönetmenin bu son filminde baba karakterini yönetmenin oğlu Brontis Jodorowsky oynamış.

KAN KOKUSU / WE ARE WHAT WE ARE

Yönetmen: Jim Mickle
Oyuncular: Bill Sage, Ambyr Childers, Julia Garner, Jack Gore, Kelly Mcgillis, Michael Parks, Wyatt Russell
ABD, 2013
DCP / Renkli / 100′
İngilizce; Türkçe altyazılı

Aile değerleri ne pahasına olursa olsun korunmalıdır, bedeli kan olsa bile. Frank Parker ve ailesi görünürde erdemli ve sevgi doludur, ama hiç göze batmadan, bu değerlerini hep kendilerine saklamışlardır… Ki bunun da makul bir nedeni vardır. Ne var ki, yaklaşan şiddetli fırtına beraberinde felaketler getirecek ve annelerinin ölümünün ardından Frank’in kızları Iris ile Rose, “normal” ailelerin sınırlarını zorlayan sorumluluklar yüklenmek zorunda kalacaktır. Jorge Michel Grau’nun Meksika usulü zombi filminin Sundance’te ve ardından Cannes’da gösterimi yapılan bu yeni ve dehşet verici gotik uyarlamasının yönetmeni Jim Mickle’ı 2010 yapımı zombi-vampir kıyamet filmi Stake Land / Vampir Cehennemi’nden tanıyoruz.

KATİL AVI / WARA NO TATE / SHIELD OF STRAW

Yönetmen: Takashi Miike
Oyuncular: Takao Osawa, Nanako Matsushima, Tatsuya Fujiwara, Goro Kishitani, Masatoh Ibu, Kento Nagayama, Kimiko Yo, Tsutomu Yamazaki
Japonya, 2013
DCP / Renkli / 120′
Japonca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Bugüne kadar mafya, yakuza, korku, fantezi, aksiyon ve komedi gibi farklı türlerde 70’i aşkın film çeken Japon sinemasının en verimli ve en çok tartışılan yönetmenlerinden Takashi Miike’nin Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan son filmi, Japonya’yı baştan başa kat eden polisiye bir yol filmi. Heyecan dozu bir an bile düşmeyen filmde yaşlı bir milyarder, küçük torununun acımasızca canına kıyan katili öldürene 1 milyar yen vereceğini duyurur. Öldürülmekten korkan katil zanlısı, polise teslim olur. Japonya’nın en iyi dört polisi 48 saatlik gözaltı süresi içinde bir anda ülkenin en çok aranan kişisi haline gelen katili 1200 kilometre ötedeki Tokyo’ya nakletmelidirler. Ne var ki şimdi katili sıradan insanlardan korumak zorundadırlar.

KİM Kİ-DUK’TAN MOEBIUS / MOEBIUS

Yönetmen: Kim Ki-duk
Oyuncular: Cho Jaehyun, Seo Youngju, Lee Eunwoo
Kore, 2013
DCP / Renkli / 89′
Konuşmasız

Konusu nedeniyle ülkesi Kore’de sansür tartışmaları yaratan ve zar zor gösterim izni koparan Moebius, Kim Ki-duk’un geçen yıl Pieta ile Altın Aslan’ı kazandığı Venedik Film Festivali’nde Eylül’de ilk kez izleyici karşısına çıktı. Bir ailenin parçalanmasını cinsellik üzerinden ele alan Moebius, arzularına teslim olan bir baba, babasını kıskanan bir oğul ve ikisinin de trajik bir sona sürüklenmesine neden olan bir anneyi izliyor. Anne, kocasının sadakatsizliğini oğlunu yaralayarak cezalandırır. Suçlulukla ezilen baba, tüm bu felaketlerin kaynağı olan kendi cinsel organını keser ve kendini oğluna adar. Yaralar iyileşir, fakat felaketlerin sonu gelmez.

METRO MANILA

Yönetmen: Sean Ellis
Oyuncular: Jake Macapagal, John Arcilla, Althea Vega, Erin Panlilio, Jm Rodriguez, Ana Abad Santos, Mailes Kanapi, Moises Mag Isa
Filipinler-İngiltere, 2012
DCP / Renkli / 115′
Tagalog; Türkçe altyazılı

2013 Sundance İzleyici Ödülü

Bol ödüllü Cashback / Zamana Güzellik Kat ile dikkatleri üzerine toplayan genç İngiliz yönetmen Sean Ellis’in yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve kameramanlığını üstlendiği son filmi, şiirsel olduğu kadar gerçekçi bir polisiye dram. Daha iyi bir yaşam peşinde ailesiyle birlikte dağlık kuzeyden büyük şehir Manila’ya gelen Oscar, kısa sürede zırhlı araç şoförü olarak iş bulur. Müdürü Ong, ona iyi niyet ve sıcaklıkla yaklaşsa da niyeti hemen belli olur. Oscar’ın dürüstlüğü ve saflığından faydalanan Ong, şantaj yaparak onu çalıştıkları şirketi soymaya ikna edecektir.

SADECE AŞIKLAR HAYATTA KALIR / ONLY LOVERS LEFT ALIVE

Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin, Jeffrey Wright, Slimane Dazi
İngiltere-Almanya, 2013
DCP / Renkli / 123′
İngilizce; Türkçe altyazılı

Bu fetişist, havalı, güncel, romantik vampir dramının kahramanları Adam ve Eve (ya da Adem ve Havva). Aşkları yüzyıllardır sürmektedir, fakat son derece akıllı ve bir o kadar da ince zevklere sahip bohem entelektüeller olarak dünyanın gidişatı canlarını sıkmaktadır. Hayatın keyfini çıkarmaya bakarlarken, sükunetleri Eve’in ele avuca sığmaz kız kardeşinin gelişiyle bozulur. Zeki oldukları kadar kırılgan çiftimiz çağdaş dünyanın yıkılıp çökmesine tanık olurlarken ayakta kalabilecekler midir? İlk kez Cannes Film Festivali’nde gösterilen Sadece Aşıklar Hayatta Kalır, Jim Jarmusch’un Ölü Adam’dan bu yana çektiği en iyi film olarak övüldü.

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ

Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Ali Atay, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ercan Kesal, Ezgi Mola, Serkan Keskin, Nadir Sarıbacak, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Tansu Biçer, Kaan Yılmaz, Derya Alabora
Türkiye, 2013
BluRay / Siyah-Beyaz / 107′
Türkçe; İngilizce altyazılı

2013 İstanbul Altın Lale En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, FIPRESCI Ödülü

Göğünde iki güneşi, üç dolunayı olan küçük bir Anadolu kasabasında süper güçlere sahip olsalar da kasaba sakinleri hepimiz gibi insani sıkıntılarla hayatlarını sürdürürler. Duvarların arkasını görebilen Cemal’in hayattan bir beklentisi kalmamıştır. Üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin de kendine bir çıkış yolu arar. Fakat zamanı durdurabilen Defne bir süre sonra işlerin karışmasına sebep olacak, Yasemin’in ölümsüz patronu da Cemal’in endişelerini gidermeye çalışan görünmez ilkokul öğretmeninin tavsiyelerini boşa çıkartacak şeyler yapacaktır. Ticari dağıtıma girmediği için Filmekimi programında yer alan Sen Aydınlatırsın Geceyi, önümüzdeki aylarda Semaver Kumpanya’da gösterilecek.

SON ŞANS / THE CONGRESS

Yönetmen: Ari Folman
Oyuncular: Robin Wright, Harvey Keitel, Jon Hamm, Paul Giamatti, Kodi Smit-Mcphee, Danny Huston, Sami Gayle, Michael Stahi-David, Michael Landes
İsrail-Almanya-Polonya-Lüksemburg-Fransa-Belçika, 2013
DCP / Renkli / 120′
İngilizce; Türkçe altyazılı

Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılış filmi olan Son Şans, Stanislaw Lem’in kült bilim kurgu romanı Gelecekbilim Kongresi’nin serbest bir uyarlaması. Filmin yönetmeni ise Beşir’le Vals adlı canlandırma filmle Oscar’a aday gösterilen Ari Folman. Filmin başrolündeki Robin Wright, kendini oynuyor. Wright’a büyük bir yapım stüdyosu tarafından sinemasal benliğini satması teklif edilir. Stüdyo, Wright’ı dijital olarak tarayacak, görüntüsünü her türlü Hollywood yapımında kullanma hakkına sahip olacaktır; böylece Wright hem çok para kazanacak hem de 20 yıl boyunca ekranlarda hep genç kalacaktır. Son Şans, sözleşmesinin bitişinin ardından Robin Wright’ın geleceğin sinema dünyasına dönüşünü izliyor.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Fotoroman: Festival Gibisin, Katılmak İstiyorum! 2 – Malatya

Fotoroman: Festival Gibisin, Katılmak İstiyorum!

Öteki Sinema'da daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi yaparak Malatya
34. İstanbul Film Festivali Günlükleri - 3 3 – In the Basement

34. İstanbul Film Festivali Günlükleri – 3

34. İstanbul Film Festivali Günlükleri'ne devam: In the Basement, The