Pek Yakında: Here Comes the Devil 1 – here comes the devil dvd artwork

Pek Yakında: Here Comes the Devil

6 Kasım 2013

Here Comes the Devil posterAdrian Garcia Bogliano’nun 2012 tarihli son filmi Here Comes the Devil, 13 Aralık’ta, kısıtlı sayıda salonda olsa bile, ABD’de vizyona giriyor. Bu gösterimler için hazırlanan yeni bir ‘red band’ fragman ise geçtiğimiz ay içerisinde yayınlandı.

1980 doğumlu yönetmenin ilk uzun metrajlı çalışması Rooms for Tourists‘e (2004), daha önce Öteki Sinema‘da yer vermiştik. Mikro bütçeli bir ‘slasher’ olan Rooms for Tourists, oyunculuklar, ışık, ses ve müzikleri ile sınıfta kalan bir görüntü çizse de, B tipi filmlere aşinalığımdan olsa gerek beni çok rahatsız etmemişti. En çok etkilendiğim nokta ise yönetmenin gerilim unsuru yaratmada çok başarılı olduğu birden fazla sahnenin varlığı idi. Bunun yanında ‘gore’ sahnelerdeki efektlerin hiç fena olmadığını söylemeliyim.

O yazıyı “Bu filme bir şans verin.” diyerek bitirmiştim. Sonrasında hiç ara vermeden korku filmi çekmeye devam eden Bogliano’yu elimden geldiğince takip etmeye çalıştım. Mikro bütçeler ile çalışmayı neredeyse alışkanlık (yoksa mecburiyet mi demeli) haline getiren Bogliano, ilk filminin bile altında kalan işlere imza attı. Örneğin 2008 tarihli No moriré sola (I’ll Never Die Alone) ile istismar sinemasının derin sularına dalan yönetmen, yaklaşık 6.000 dolarlık bütçesinin ağrlığıyla boğulmaktan kurtulamamıştı. I Spit on Your Grave‘in (1978) izinden gitmeye çalışan tecavüz/intikam temalı No moriré sola, uzun süreli tecavüz sahneleri ile etkili olmaktan çok itici bir görüntü çiziyordu. Bol defolu senaryosuna vasatın çok altında kalan oyunculukları, teknik imkansızlıkları ve yaratıcılıktan uzak cinayet sahnelerini ekleyince, maalesef ortaya çok zayıf bir iş çıkmıştı.

Filmografisi göz önüne alındığında, bütçe açısından bir hayli şanslı olduğunu söyleyebileceğimiz Penumbra (2011), önceki filmlerinden çok ayrı bir yerde duruyor. Her haliyle çok daha profesyonel bir görüntü çizen film, gizem ve merak duygularını son saniyeye kadar kaşımayı başarmasının yanında çizgi üstü bir seyir keyfi vadediyor.

Gelelim Here Comes the Devil’a. Bir çiftin Tijuana mağaralarında kaybolan iki çocuğunun öyküsünü eksenine alan filmin başrollerinde Francisco Barreiro, Laura Caro, Alan Martinez, Michele Garcia ve David Arturo Cabezud yer alıyor.

Korku sinemasının birçok alt türüne göz kırpan sahnelerle bezeli fragmana tam bir karmaşa hakim. Ancak merak uyandırmadığını söylemek haksızlık olur. Meksika/ABD ortak yapımı filmin senaryosu da Adrian Garcia Bogliano‘ya ait.

Here Comes the Devil 1

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Expendables 2: İlk Fragman 2 – The Expendables 2

The Expendables 2: İlk Fragman

Neyse ki ilk film gişede ikinciyi garantileyecek kadar gelir elde
Werewolf: The Beast Among Us Fragman 3 – Werewolf The Beast Among Us

Werewolf: The Beast Among Us Fragman

9 Ekim 2012 tarihinden itibaren dünya çapında dağıtıma girecek olan