Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 1 – Mustafa Akkad

Hollywood’da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad

26 Mart 2012

Çağrı filminin sinema salonlarında ilk kez gösterime girmesinin 35’inci yıldönümünde  yönetmen Mustafa Akkad İstanbul’da düzenlenecek geniş kapsamlı bir programla anılacak. 

1950’lerin başlarından itibaren bünyesine dahil olduğu “sinemanın başkenti”Hollywood’da 50 yılı aşkın bir süreyle televizyon muhabiri, senarist, yönetmen yardımcısı, sorumlu yapımcı ve nihayet yönetmen olarak görev yapan, bu süre zarfında “Allah’ın Elçisi: Hz. Muhammed” (Mohammad, Messenger of God), “Çağrı” (Al Risalah) ve “Çöl Arslanı: Ömer Muhtar” (Lion of the Desert) gibi destansı nitelikte üç büyük tarihsel yapıma, yanı sıra da “Cadılar Bayramı” (Halloween) serisi gibi günümüzde artık her biri kült mertebesine ulaşmış popüler korku-gerilim filmlerine imza atan Suriye asıllıAmerikalı sinema ustası Mustafa Akkad, İslâm dîninin doğuş öyküsünü işlediği klasik başyapıtı “Allah’ın Elçisi: Hz. Muhammed”in sinema salonlarında ilk kez gösterime girmesinin 35’inci yıldönümünde İstanbul’da düzenlenecek geniş kapsamlı bir programla anılacak.

Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 2 – AKKAD 11930’da Suriye’nin Halep kentinde dünyaya gelen Akkad, 1948 yılında, cebinde gümrük memuru babasının kendisine verdiği toplam 200 Dolar yol harcırahı ve bir de küçük Kur’an-ı Kerimile üniversite öğrenimi görmek üzereABD’ye gitmiş, orada dünyanın en prestijli sinema okullarından biri olanUCLA (University of California, Los Angeles) Film Akademisi’ni bitirmiş, ardından bir diğer önemli sinema okulu konumundaki USC’de (University of Southern California) “yönetmenlik”üzerine yüksek lisans yapmış, bu rekabetçi sektörde kendisinin akıl hocalığı ve koruyuculuğunu üstlenen saygın Amerikalı yönetmen Sam Peckinpah’ın destekleriyle 1950’lerin sonlarında CBStelevizyonuna yapımcı olarak girip orada uzun yıllar çalışmış, sinema tarihinde silinmez izler bırakan bir çok filmde stratejik görevler üstlendiği, üstün başarılarla dolu bir benzersiz bir kariyerin ardından da 9 Kasım 2005 günü Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleşen bombalı bir saldırıda hayata gözlerini yummuştu.

Babası Arap, annesi ise Türk olan sanatçı, hayattayken gerek filmlerini Türkiyekamuoyuna yakından tanıtmak, gerekse tasarladığı yeni film projeleri için Türk yetkililerle görüşmek üzere, çok sevdiği İstanbul’u da birkaç kez ziyaret etmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu bir günlük anma programında Akkad’ın hayatından ilginç kesitleri ele alan bir “mini belgesel film”in gösterimi yapılırken, merhum sanatçının film setlerinde çekilmiş fotoğraflardan oluşan, şimdiye kadar pek çoğu hiç gün ışığına çıkmamış 300’e yakın görsel malzemenin sinemaseverlerle ilk kez buluşacağı bir de sergi açılacak. Ayrıca, yine aynı etkinlik kapsamında, Türkiye’nin seçkin sinema-TV yazarlarının katılacağı bir panel düzenlenecek.

Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 3 – AKKAD 4Moderatörlüğünü Yeni Şafak gazetesi sinema yazarı Ali Murat Güven’in üstleneceği panelin konuşmacıları ise Dr. Yusuf Kaplan (Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı, iletişim bilimci)Murat Tolga Şen (otekisinema.com, medyaradar.com, beyazperde.com siteleri sinema-TV yazarı), Bedir Acar (Star gazetesi kültür-sanat servisi şefi) ve Banu Bozdemir (cinedergi.com, beyazperde.com, otekisinema.com siteleri sinema-TV yazarı) olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün genel yönetiminde ve İBB iştiraklerinden Kültür A.Ş.’nin teknik koordinasyonunda gerçekleşen bu etkinlik, Akkad’ın günümüzde özellikle İslâm coğrafyasında sanatsal bir simgeye dönüşmüş durumdaki unutulmaz başyapıtı “Allah’ın Elçisi: Hz. Muhammed” (Mohammad, Messenger of God), ya da Türkiye’de daha yaygın bilinen adıyla “Çağrı”nın (The Message) gösterime girişinin 35’inci yıldönümü vesilesiyle düzenleniyor.

İslâm dîninin doğuş serüvenini her yönüyle öncü niteliklere sahip bir üstün yapım formatında beyazperdeye aktaran “Çağrı”nın dünya çapındaki ilk gösterimi, 25 Mart 1977 tarihinde ABD’nin Chicago kentindeki Oriental Sineması’nda yapılmıştı. Bu film, anılan tarihten günümüze kadar yeryüzündeki hemen bütün ülkelerde sinema salonları ya da televizyon kanallarında gösterilerek, erişilmesi zor bir rekora imza atmış bulunuyor.

 Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 4 – AKKAD 2

31 Mart 2012 Cumartesi günü İstanbul-Beyoğlu’nda, Galatasaray-Tünel mevkiindekiTarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Hollywood’da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad” başlıklı anma programı kapsamındaki etkinliklerin saatleri ise şöyle:

  • Mustafa Akkad-Set Fotoğrafları Sergisi: 31 Mart Cumartesi / 10.00-21.00 saatleri arasında gezilebilir. (Yalnızca bir günlük etkinliktir.)
  • Mustafa Akkad-Mini Belgesel: 31 Mart Cumartesi / 14.00-14.15 arası gösterilecektir.
  • Mustafa Akkad-Panel: 14.15-16.30 arası düzenlenecektir.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’ndeki bütün bu etkinliklere giriş ücretsizdir.

Hollywood'da Doğulu Bir Öncü: Mustafa Akkad 5 – PROGRAM POSTER

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Star Wars: KOTOR Filminin Senaryosu Neredeyse Hazır 6 – 5f9e6cb0b8718e4209635e5402f0c3f2

Star Wars: KOTOR Filminin Senaryosu Neredeyse Hazır

Star Wars: KOTOR döneminde geçecek filmin ilk senaryo taslağı neredeyse

Beyoğlu Sinemasız Kalıyor!

Beyoğlu ve Yeşilçam Sinemaları borç ve seyirci ilgisizliği nedeniyle perdelerini