htr2b 28 Aralık 2012'de Gösterime Giriyor 1 – htr2b 3

htr2b 28 Aralık 2012’de Gösterime Giriyor

26 Kasım 2012

“İÇİNDE NE SAKLI OLDUĞUNU ASLA BİLEMEZSİN!”

htr2b 28 Aralık 2012'de Gösterime Giriyor 2 – htr2b posterhtr2b, 28 Aralık 2012’de Medyavizyon Film dağıtımıyla Kara Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Konu: Bir ana haber bülteni haberiyle çıkış noktasını oluşturan film, büyük ilaç firmalarının, yeni ürettikleri ilaçları piyasaya sürmeden önce, üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan ve bu ilaçlar piyasaya sürülmeden önce firmalar tarafından kobay olarak kullanılan insanların hikâyesini konu alır. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Ana haber bülteninde çıkan habere göre bu tip ülkelerin yoksulluklarından faydalanarak uyguladıkları bu insanlık dışı eylem Türkiye’de yüzlerce kişinin ölümüne neden olur. Aradan bir yıl geçer… Ormanda dolaşan iki Amerikalı, Washington’a Türkiye’deki kobayların kaçtığını bildirir…

Bilim adamları tarafından Aralık 2010’da keşfedilen htr2b geni; halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinen, ancak dürtüsel davranış da dahil olmak üzere pek çok insan davranışı üzerinde etkili olan seratonin salınımından sorumludur. Peki, bu genle bağlantılı tehlike sinyalleri çalmaya nasıl başlıyor?

Serotonin reseptörü olan htr2b geninin, beyindeki serotonin ve dopamin üretimi üzerinde etkisi vardır. htr2b genindeki mutasyonlar, serotonin ve dopamin salınım miktarının azalmasına ve dolayısıyla dürtüsel davranışların artmasına sebep olur. Dürtüsel davranışlarla ilişkili olan gen, beynin tamamında yer alsa da özellikle ilkel dürtülerin frenlendiği ve kızgınlık anlarında mantıklı düşünmeyi sağlayan frontal lobda bulunur. Bu lob; değer yargıları, sorumluluk, suçluluk duygusu ve mantıksal davranışlardan sorumlu duyguları içerir.

Amerika Birleşik Devletleri, Maryland Ulusal Alkolizm Enstitüsü’nün, Finlandiya’da şiddet ve cinayetten hüküm giyen 228 mahkûm üzerinde yaptığı bir araştırmada, htr2b genini bloke eden DNA mutasyonunun şiddeti arttırdığı kanıtlandı. Araştırmaya göre; gendeki mutasyon oranı mahkûmlarda, şiddet eğilimi göstermeyen insanlara kıyasla üç kat daha fazla çıktı. Normalde sakin olan kişilerin alkol tüketimi sonrası saldırganlaşmalarının da yine bu mutasyonla ilgili olabileceği belirtildi. İnsan davranışlarındaki kalıtımsal farklılıklardan sorumlu genetik faktörler üzerine odaklanan Dr. David Goldman; htr2b adlı geni bloke eden DNA mutasyonunun, alkol alımı halinde saldırgan davranışlara neden olduğunu belirtti.

Dr. David Goldman’ın açıklamasına göre; genetik değişim, tek başına insanların şiddet göstermesine yeterli olmazken, aynı zamanda suç işleyen htr2b değişkeni taşıyıcılarının hepsi erkek ve hepsi sadece alkollüyken şiddet göstermişti. Bunun ardından, araştırmalar fareler üzerinde yürütülmeye devam etti ve şu ana kadar htr2b geni baskılanmış farelerin çok daha dürtüsel davrandıkları gözlemlendi.

Mutasyona uğradığında tüm canlıların içindeki şiddeti gün yüzüne çıkartabilecek olan htr2b geninin akıllarda bıraktığı ilk cümle “İçinde ne saklı olduğunu asla bilemezsin!” oluyor.

Filme ait fragmanı bu adrese tıklayarak izleyebilirsiniz.

htr2b 28 Aralık 2012'de Gösterime Giriyor 3 – htr2b 1

htr2b 28 Aralık 2012'de Gösterime Giriyor 4 – htr2b 2

htr2b 28 Aralık 2012'de Gösterime Giriyor 5 – htr2b 3

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Comments

  1. merak ettim şahsen. izlerim ben bu filmi oyunculuklar da iyi olursa tadından yenmez…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Transformers: The Last Knight Ön İnceleme 6 – Transformers The Last Knight banner

Transformers: The Last Knight Ön İnceleme

Oyuncaktan çizgi filme, çizgi romana ve Hollywood’un çok kazandıran serisine
Renfield Filminin Yeni Fragmanı Yayınlandı 7 – Renfield 2023 21

Renfield Filminin Yeni Fragmanı Yayınlandı

Nicolas Cage ve Nicholas Hoult'un başrollerini paylaştığı, Chris McKay'in yönettiği