İstanbul Bienali Sunar: 12 Haziran Film Seçkisi 1 – Vajiko Chachkhiani Winter which was not there

İstanbul Bienali Sunar: 12 Haziran Film Seçkisi

14 Haziran 2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali bünyesinde her Cuma günü iki kısa film dijital erişime açılmaya devam ediyor. Önceki yıllarda İstanbul Bienali’ne katılan sanatçıların eserleri arasından seçilen haftalık film seçkisi programında, her Cuma iki film 7 gün boyunca erişime açık kalıyor.

İstanbul Bienali Sunar: 12 Haziran Film Seçkisi 2 – Winter which was not there Vajiko Chachkhiani

İKSV’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Bienali otuz üç yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini takip etti. Dünyanın dört bir yanında hayatımızın sınırlarını yeniden belirlediğimiz bu dönem, çevremizle ve kendimizle kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek için de bir alan sağlıyor.

Bizler bu dönemde sanatın daha yaygın bir erişim imkânı bulacağını umuyor, hayal dünyasının fiziksel sınırlarla belirlenemeyecek ölçüde zengin olduğunu hatırlıyoruz. Daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği halinde, her cuma iki sanatçı filmini yedi günlüğüne dijital erişime açıyoruz.

İstanbul Bienali’nin takip eden haftalarda erişime açacağı seçkide Halil Altındere, Francis Alÿs, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach gibi sanatçıların filmleri yer alıyor.

Bu projeye destek veren tüm bienal sanatçılarına teşekkürlerimizi sunuyor, otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkinin sizleri başka başka dünyalara taşımasını diliyoruz.

İyi seyirler!”

12 HAZİRAN CUMA FİLMLERİ

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Song-Ming Ang
Eski Bir Şey, Yeni Bir Şey, 2015
HD video
4’33”
Sanatçının izniyle.

Song-Ming Ang
1980’de Singapur’da doğdu. Berlin, Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

Song-Ming Ang’ın tesadüfen karşılaştığı 19. yüzyıla ait bir nota sehpasından esinlenen Eski Bir Şey, Yeni Bir Şey, bu süslü, oymalı nesnenin bir kopyasını üretme girişimini sergiliyor. Video ilk olarak 2015’te gerçekleştirilen TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlıklı 14. İstanbul Bienali’nde, farklı medyumları bir araya getiren yerleştirmenin parçası olarak sergilendi. Videoda görülen eskiz, ahşap nota sehpasının gerçek boyutlu cam heykelini üretmek için kullanıldı. Camın ahşabın yerini almasıyla Ang’ın heykeli sağlamlığını yitirerek kırılganlaşır, işlevselliğini kaybeder ve kendi başına estetik bir nesne hâline gelir.

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Vajiko Chachkhiani
Orada Olmayan Kış, 2017
Renkli video
10’40”
Sanatçının, Daniel Marzona, Berlin ve Scai the Bathhouse, Tokyo’nun izinleriyle.

Vajiko Chachkhiani
1985’te Tiflis, Gürcistan’da doğdu. Berlin, Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

Orada Olmayan Kış, kişinin kendi hikâyesinden özgürleşmesinin metaforu olarak görülebilir. Filmde bir adam, betondan yapılma anıtsal bir erkek heykelinin denizden vinçle çıkarılışını izler. Klasik bir kahramanlık anıtını andırmasına karşın heykelin yüzü ve formu tuhaf, hatta tekinsiz bir biçimde onun denizden yükselişini izleyen adama benzer. Chachkhiani’nin çalışmalarında sıklıkla ortaya attığı sorular, burada da garip bir anlatıya yol açar. Tarihsel ve politik koşullar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin kişinin psikolojik gelişimi üzerindeki etkisini nasıl anlayabilir ve anlatabiliriz? Kamusal ve özel alan bilincimize nasıl müdahale eder ve onu nasıl etkiler? “Ben” dediğimizde ne kastederiz?*

*Daniel Marzona tarafından yazılmıştır.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kapı Açık Adlı Film Programı Çevrimiçi Yayında 3 – The Wonders Mucizeler 2014

Kapı Açık Adlı Film Programı Çevrimiçi Yayında

İstanbul Modern Sinema'nın “Kapı Açık” adlı seçkisi, 4-30 Haziran tarihleri
Barbar Conan Netflix'te Kılıç Sallayacak! 4 – Conan The Barbarian

Barbar Conan Netflix’te Kılıç Sallayacak!

Barbar Conan, Netflix'le dönüyor! Platform, Robert E. Howard tarafından yaratılan