İstanbul Bienali Sunar: 19 Haziran Film Seçkisi 1 – Pelin Tan Anton Vidokle 2084 1

İstanbul Bienali Sunar: 19 Haziran Film Seçkisi

19 Haziran 2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali bünyesinde her Cuma günü iki kısa film dijital erişime açılmaya devam ediyor. Önceki yıllarda İstanbul Bienali’ne katılan sanatçıların eserleri arasından seçilen haftalık film seçkisi programında, her Cuma iki film 7 gün boyunca erişime açık kalıyor. 19 Haziran filmlerinden ilki Pelin Tan ve Anton Vidokle’den, ikincisi ise Amar Kanwar’dan.

İstanbul Bienali Sunar: 19 Haziran Film Seçkisi 2 – Pelin Tan Anton Vidokle 2084 2

İKSV’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Bienali otuz üç yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini takip etti. Dünyanın dört bir yanında hayatımızın sınırlarını yeniden belirlediğimiz bu dönem, çevremizle ve kendimizle kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek için de bir alan sağlıyor.

Bizler bu dönemde sanatın daha yaygın bir erişim imkânı bulacağını umuyor, hayal dünyasının fiziksel sınırlarla belirlenemeyecek ölçüde zengin olduğunu hatırlıyoruz. Daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği halinde, her cuma iki sanatçı filmini yedi günlüğüne dijital erişime açıyoruz.

İstanbul Bienali’nin takip eden haftalarda erişime açacağı seçkide Halil Altındere, Francis Alÿs, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach gibi sanatçıların filmleri yer alıyor.

Bu projeye destek veren tüm bienal sanatçılarına teşekkürlerimizi sunuyor, otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkinin sizleri başka başka dünyalara taşımasını diliyoruz.

İyi seyirler!”

19 Haziran Cuma Filmleri

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Pelin Tan & Anton Vidokle
2084: bir bilimkurgu gösterisi / 2. Bölüm: Sanatçılar Cumhuriyeti’nin Çöküşü, 2014
Video, ses
18’45”
Sanatçıların izniyle.

Pelin Tan & Anton Vidokle
Tan, 1974’te Almanya’da doğdu. Mardin, Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor. Vidokle, 1965’te Moskova, Rusya’da doğdu. New York, ABD’de yaşıyor ve çalışıyor.

Sanatçılar Cumhuriyeti’nin Çöküşü, Pelin Tan ve Anton Vidokle’nin sanatın geleceğine dair spekülasyonlarda bulunduğu üç bölümlük bilimkurgu serisi 2084’ün ikinci ve şimdilik son bölümü. Film, Lübnan, Tripoli’de ütopyacı mimar Oscar Niemeyer’in tasarladığı, Lübnan iç savaşı sebebiyle tamamlanamayan modernist fuar alanının harabelerinde çekilmiştir. Sanatçıların yönettiği şehir devleti Sanatçılar Cumhuriyeti’nin çöküşüyle sanat mazide kalmıştır, fakat sanatçılar hayvan biçiminde de olsa varlıklarını bir şekilde sürdürürler. Bir beton kubbeye hapsedilmiş bu yeni hayvan-insanlar, bir yandan yeni varoluşsal şartlarını kabullenmeye çalışırken bir yandan da emek, ekonomi, din, sanat ve edebiyatla ilgili sorulara cevap ararlar.

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Amar Kanwar
Bir Aşk Hikâyesi, 2010
HD Video
5’37”
Sanatçının ve Marian Goodman Gallery’nin izinleriyle.

Amar Kanwar
1964’te Yeni Delhi, Hindistan’da doğdu. Yeni Delhi, Hindistan’da yaşıyor ve çalışıyor.

Bir Aşk Hikâyesi, imge iç benliğine doğru süzülürken zamanın akışkanlaştığı dört perdelik, minyatür bir anlatı. Film sürekli göçün ve bunun getirdiği daimi ayrılıkların dünyasında, durmadan büyüyen bir Hint şehrinin çeperinde geçiyor. Bir Aşk Hikâyesi’nin konuşlandığı yer, bir ayrılık mıntıkası.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Stephen King’den Doktor Uyku 22 Kasım'da Sinemalarda 3 – Doktor Uyku Doctor Sleep 01

Stephen King’den Doktor Uyku 22 Kasım’da Sinemalarda

Cinnet filminde izlediğimiz Danny Torrance’in 40 sene önce Overlook Oteli’nde
Daredevil’ın 2. Sezonunda Jason Statham mı var? 4 – Jason Statham With A Gun

Daredevil’ın 2. Sezonunda Jason Statham mı var?

Gelen haberlere göre Marvel’ın isteği 2. Sezonda seriye girmesi beklenen