İstanbul Bienali'nin Haftalık Film Seçkisi Devam Ediyor 1 – Halil Altındere Cehennem Melekleri 2014

İstanbul Bienali’nin Haftalık Film Seçkisi Devam Ediyor

7 Haziran 2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali bünyesinde her Cuma günü iki kısa film dijital erişime açılmaya devam ediyor. Önceki yıllarda İstanbul Bienali’ne katılan sanatçıların eserleri arasından seçilen haftalık film seçkisi programında, her Cuma iki film 7 gün boyunca erişime açık kalıyor.

İstanbul Bienali'nin Haftalık Film Seçkisi Devam Ediyor 2 – Halil Altındere Cehennem Melekleri

İKSV’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“İstanbul Bienali otuz üç yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini takip etti. Dünyanın dört bir yanında hayatımızın sınırlarını yeniden belirlediğimiz bu dönem, çevremizle ve kendimizle kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek için de bir alan sağlıyor.

Bizler bu dönemde sanatın daha yaygın bir erişim imkânı bulacağını umuyor, hayal dünyasının fiziksel sınırlarla belirlenemeyecek ölçüde zengin olduğunu hatırlıyoruz. Daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği halinde, her cuma iki sanatçı filmini yedi günlüğüne dijital erişime açıyoruz.

İstanbul Bienali’nin takip eden haftalarda erişime açacağı seçkide Halil Altındere, Francis Alÿs, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach gibi sanatçıların filmleri yer alıyor.

Bu projeye destek veren tüm bienal sanatçılarına teşekkürlerimizi sunuyor, otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkinin sizleri başka başka dünyalara taşımasını diliyoruz.

İyi seyirler!”

5 HAZİRAN CUMA FİLMLERİ

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Halil Altındere
Cehennem Melekleri, 2014
Renkli video
13’26”
Sanatçının izniyle.

Halil Altındere
1971’de Mardin, Türkiye’de doğdu. İstanbul, Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor.

Altındere 2014 tarihli Cehennem Melekleri videosunda kimin melek, kimin şeytan olduğunun belirsizleştiği bir cehennem tasviri yapıyor. 70’li yılların tanınan Yeşilçam figüranlarının da rol aldığı filmin başrollerinde ise 118 cm’lik boyuyla Miraç Bayramoğlu, Türkiye vücut geliştirme şampiyonu Işıl Aktan ve Atatürk’e benzerliğiyle tanınan Göksel Kaya yer alıyor. Video, Türkiye’deki mafyavari güç ilişkilerinin bir parodisi olarak görülebilir.

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Zeyno Pekünlü
Kendine Ait Bir Banyo, 2015
Renkli video
17’20”
Sanatçının izniyle.

Zeyno Pekünlü
1980’de İzmir, Türkiye’de doğdu. İstanbul, Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor.

Kendine Ait Bir Banyo videosu bizi, herkesin erişimine açık web platformlarına gönüllü olarak yükledikleri videolar aracılığıyla erkeklerin banyolarına, dolayısıyla özel anlarına bakmaya davet ediyor. Çalışma, kullanıcıların saç tarama, kurutma, şekillendirmeyle ilgili tecrübelerini paylaştıkları YouTube videolarından oluşturulmuş bir kolaj video. Kameranın önünde dakikalarca saç şekillendirmenin püf noktalarını gösteren erkekler bir yandan sıradan bilginin gösterişli bir performansını sergilerken, diğer yandan güçle eşitlenen erkekliğin kırılganlığına ve erotizmine kendi açtıkları dikiz deliğinden bakmaya çağırıyorlar.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

82ekran Film Gösterimleri Lavinya ile Geri Dönüyor 3 – Kerem Topuz Lavinya 1

82ekran Film Gösterimleri Lavinya ile Geri Dönüyor

2018 yılında yayın hayatına başlayan medya platformu 82ekran, geçtiğimiz sezon
Elm Sokağı Serisinde Freddy’yi Robert Englund’un Canlandırmadığı 8 Sahne 4 – f320a30a26eb1447274c00cb472c965c d6kpe6f

Elm Sokağı Serisinde Freddy’yi Robert Englund’un Canlandırmadığı 8 Sahne

Elm Sokağında Kabus serisinde Robert Englund dışında Freddy Krueger’ı hangi