13. İzmir Kısa Film Festivali 1 – afiş kısa

13. İzmir Kısa Film Festivali

22 Kasım 2012

13. İzmir Kısa Film Festivali 2 – afiş kısa

Sinema Üstadı Krzysztof Kieslowski’nin Kısa Belgeselleri  İzmir’de.

Geride bıraktığımız 13 yılda, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Türkiye’nin en önemli kısa film festivali olmuştur. Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 yılında  düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festivalin, düzenlendiği İzmir’in tek sinema festivali olma özelliği büyük önem arz etmektedir.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye’den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yaratmıştır. 

Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile, özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşturulmaktadır.

Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir. Bu açılardan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere en başarılı şekilde ulaşan film festivali olma özelliğini de korumaktadır.

Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşmektedir. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası olmaktadır.

13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline bu yıl 71  ülkeden 2000 den  fazla  film başvurmuş olup 42 ülkeden 175 film seçilmiştir.

Festival etkinlikleri Kültür Bakanlığının ve Başbakanlık tanıtma Fonunun önemli katkıları ve  Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve İKSEV ile işbirliği içinde  İzmirli sinema severlerle Fransız Kültür Merkezinde buluşacak.

Bu yıl festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes , Berlin ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacaktır.

Festivalde bir başka ilgi noktası Cannes 2011 film festivali yarışmasında ‘’Quinzaine’’ ve ’Cinefondation’’ yarışmalarına katılan filmlerden oluşan bölümdür.

Avrupa Film Akademisi ile işbirliği çerçevesinde 2012 yılında Avrupa Film Akademisi ödülü için yarışan bir çok film de programda bulunmaktadır. 

Altın Kedi Ödülleri 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film  Altın Kedi ödülü için yarışacak. 

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi.

Krzysztof Kieslowski kısa filmleri festivalde…

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, programında en büyük sinema ustalarının eserlerine de yer vermektedir, bu yıl Krzysztof Kieslowski’nin 1969-1980  yılları arasında yapmış olduğu belgesel kısa filmler de izleyicilerle buluşacaktır. 

Kısa Film Festivallerinde bir ilk : Kısa Film Marketi

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, yenileme geleneğine bir katman daha ekleyerek, kısa filmcilere, kısa film festivalcilerine , programcılarına ve tüm sinema severlere yeni bir hizmet sunuyor.

13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, 21-25 Kasım tarihlerinde, Market için özellikle seçilmiş  filmleri bilgisayar ortamında tüm ziyaretçilerine sunacaktır. Sinema severler Fransız Kültür Merkezinin kütüphanesinde bulunan bilgisayarlarda dünyanın her köşesinden gelen kısa filmlerle buluşma imkanına sahip olacaktır.

Canlı piyano müziği eşliğinde film gösterimi 

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (Almanca orijinal adı: Das Cabinet des Dr. Caligari), Robert Wiene’nin yönettiği 1920 yapımı Alman dışavurumcu filmdir. Sessiz sinema döneminde çekilmiş ve siyah beyaz olan film  Alman Dışavurumcu akımının ve Alman Sineması Klasiklerinin  daha sonra yapılmış olan filmlerin üzerinde en çok etki uyandıran filmlerindendir.

Filmin gösterimi , İKSEV  ve Goethe Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleşecektir. Usta müzisyen Zafer Çebi filme piyano ile eşlik edecektir.

Altın Kedi Ödülleri 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film  Altın Kedi ödülü için yarışacak..

Genç Oyunculara Altın Kedi Ödülü…

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi. 

Söyleşiler…

13.Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları, dünya kısa film piyasasında kilit noktalarda bulunan kişilerle buluşturuyor.

Dünya Sinemasında Perspektifler Phillipe Jalladeau

Short Fim Corner Cannes festivali  Alice Kharoubi

Ayrıca yönetmen Ümit Ünal seyircilerle son yazdığı kitap üzerinde sohbet edecek.:

Işık Gölge Oyunları  Ümit Ünal

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Uçan Süpürge Onur ve Başarı Ödülleri Belli Oldu 3 – Zuhal Olcay

Uçan Süpürge Onur ve Başarı Ödülleri Belli Oldu

27 Mayıs-03 Haziran tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek Uçan Süpürge
Proday Bu Sene Canlandıranlar Festivali'nde! 4 – Nelson Shin 3

Proday Bu Sene Canlandıranlar Festivali’nde!

Canlandıranlar Derneği tarafından gerçekleştirilecek Canlandıranlar Festivali, animasyon sektörü profesyonellerini PRODAY