Kick-Ass 1 – kick ass 02

Kick-Ass 2 – kick ass 01Mark Millar’ın yazıp John Romita Jr.’ın çizimlerini yaptığı Kick Ass son dönemde çıkan en başarılı ve farklı çizgi romanlardan biri. Kick Ass’de Genç Dave Lizewski’nin “Onca süper kahraman hikâyesi varken neden kimse cesaret edip kötülere karşı tayt giyip savaşmıyor?” diye kendine sorması ve harekete geçme hikâyesini okuyoruz.

Çizgi Romanın tutması ile 2010 yılında Matthew Vaughn’ın yönettiği, Aaron Johnson, Chloë Grace Moretz, Christopher Mintz-Plasse, Mark Strong ve Nicolas Cage’in oynadığı filme de konu oldu. Film de farklı ve eğlenceli yapısı ile çizgi roman uyarlamaları arasından sıyrılmayı başardı.

New York’ta herhangi bir liseli olan Dave Lizewski babası ile beraber yaşamaktadır. Okuldaki ezik arkadaşları dışında tek hayatı çizgi romanlarıdır. Hayatından sıkılan Dave suçlularla savaşan süper güçleri olmayan bir süper kahraman olmaya karar verir. Ebay’den bir balıkadam kostümü alarak bu emelini gerçekleştirmek için işe başlar. Çatılarda koşturur, vücudunu eğitir ve ilk savaşı için bir ara sokaktaki çeteyi gözüne kestirir. Ancak ilk denemesi beklediğinden de kötü olur ve kırık kemikler ile hastanede gözünü açar.

Aylar süren iyileşme sürecinden sonra Dave yılmaz ve kostümünü tekrar geçirerek sokakta dövülen bir adamın yardımına koşar. Bol bol dayak yese de yılmadan rakiplerini de sopalamayı başarır. Olayın youtube’da paylaşılması bir anda bu deli kahramanın ünlenmesine neden olur. Artık gizli kimliğine bir isim de verilmiştir… “Kick-Ass”!!

Kick-Ass 3 – kick ass 02

Mafya patronu  John Genovese bu yeni kahramandan kurtulmak için arayışlara girerken Kick-Ass’ın yükselişi onu başka “vigilante”lerle(kendi yöntemleri ile suçla savaşanlar) de tanıştırır. Ufak bir kız olmasına rağmen gözünü kırpmadan dev gibi adamları indiren Hit-Girl ve babası Big Daddy  ile yolları kesişir.

Hit-Girl ve Big Daddy’nin mafya ile girdiği mücadelede Dave de yardımcı olmak ister ancak olaylar hiç de beklemedikleri bir şekilde gelişecektir…

Mark Millar yarattığı Kick-Ass hikâyesinin kendi çocukluğundan izler taşıdığını söylüyor. “15 yaşında iken Frank Millar’ın Batman: Year One’ını okuyorduk ve hikâyeye kendimizi çok fazla kaptırmıştık. Arkadaşımla Batman gibi bir kahraman olmamız gerektiğine kendimizi inandırmıştık. Kick-Ass de o çocukların bu inançla hareket etseydi neler olabileceğini anlatıyor.” Çizer John Romita da hikâyeyi kendi çocukluğunun geçtiği Queens ortamını çizgilerine yansıtarak geliştirmiş.

Kick-Ass 4 – kick ass 03

Kick-Ass başarısını sırtını yeni çizgi roman okuyucusunun alışkanlıklarına vererek kazanıyor. Youtube, Myspace gibi siteleri kendisine ortak seçerek reklamını başarılı bir şekilde yapmış. Bu da yeni internet gençliğinin hikâyeyi kabullenmesini kolaylaştırmış.

Çizgi romanın ve filmin verdiği ivme ile Kick-Ass 2: Balls to the Wall için de ekip tekrar toplanmış. Seri devam ediyor. Yeni hikâyede eski suçlular ve vigilanteler kapanmayan defterleri aralamaya çalışacaklar.

Ülkemizde Gerekli Şeyler etiketi ile tek cilt olarak çıkan Kick-Ass bitiremeden elinizden bırakamayacağınız bir grafik roman.

Ana Karakterler:

Dave Lizewski / Kick-Ass: Ana kahramanımız 16 yaşındaki Dave looserlığa son verip adından söz ettirmek için zorlu bir maceraya atılır. Mark Millar karakteri için “George Costanza, Larry David’e ne kadar benziyorsa Dave’le ben de o kadar birbirimize benziyoruz” diyor. “Tek farkımız ben kıyafet satın almadım.”

McCready / Big Daddy : Hit Girl’ün babası, onu suçla savaşmak için bebekliğinden beri yetiştiren adam. Nereden geldiği belli olmayan bir serveti sırf suçluları haklamak için harcamakta olan eski bir polistir. Kıyafeti Batman’i oldukça andırmakta olan, filmde Nicholas Cage’in canlandırdığı Big Daddy’nin kızının bile bilmediği sırları vardır.

Mindy McCready / Hit-Girl: Serinin en eğlenceli karakteri. Babasından aldığı eğitimle ufak, hızlı ve seri bir suç avcısına dönüşmüştür. Çocukluğundan gelen korkusuzluğu onu bir suçla mücadele kahramanı yapmıştır. Babasının karşı çıkmasına rağmen Dave’in inancını görür ve onu da küçük gruplarına katmaya karar verir.

Chris Genovese / Red Mist: Kick-Ass’in ünü yeni süper kahramanların oluşmasına neden olur. Red Mist de bunların en ünlüsü olacaktır. Öyle ki Kick-Ass bir süre sonra unutulur ve yeni kahraman Red Mist olur. Oysa arkasındaki kişi mafya babasının şımarık oğlundan başkası değildir.

John Genovese (Johnny G): Şehrin karanlık yüzü. Klasik bir İtalyan-Amerikan mafya babası tiplemesi. Şehirde boy gösteren süper kahramanlar işlerini engellemeye başlayınca onlardan kurtulmak için yollar aramaktadır.

Katie Deauxma: Dave’in okulda aşık olduğu kız. Sürekli Dave’in soyulup yaka paça dövülmesi okulda onun Gay olduğu dedikodusunun yayılmasına neden olur. Bu durum Katie’yi Dave’e yaklaştırır. Dave de aşkı yanında olsun diye bu yalanı sürdürmeye karar verir.

James Lizewski: Dave’i tek başına yetiştirirken işinden dolayı çocuğu ile çok fazla zaman geçirememektedir. Oğlunun son dönemlerde sürekli başının belaya girmesi James’i oldukça endişelendirmektedir.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cem Özüduru'dan Yeni Çizgi Roman: Şafak Ayazı 5 – safak sosyalmedya

Cem Özüduru’dan Yeni Çizgi Roman: Şafak Ayazı

Can Evrenol, Öteki Sinema yazılarına bomba gibi bir yerli çizgi
Tübitak ‘Saklı Düşman’ Kitapçılarda! 6 – tubitak1

Tübitak ‘Saklı Düşman’ Kitapçılarda!

Emrah Ablak imzalı Tübitak çizgi dizi okurların beğenisine sunuldu. Tübitak