Kısa Film: Patika (2013) 1 – patika2

Kısa Film: Patika (2013)

14 Mayıs 2017

Kısa Film: Patika ve Kamera Arkası 

Onur Yağız’ın yazıp yönettiği Patika (2013); Buhar, Ali Ata Bak filmleri gibi Türkiye’de festivallere damgasını vurmuş bir kısa film. Yurt içinde ve yurt dışında elliden fazla festivale katılıp otuz ödül almış. Baba-oğul arasındaki iletişimi (iletişimsizliği) sade bir dille anlatıyor. Yürütücüsü olduğum ve bir Antalya Sinema Derneği projesi olan “En İyi 10 Kısa Film”de yirmi kişilik jüriden hatırı sayılır bir puan alarak ilk 10’a girmişti.

Kısa Film: Patika (2013) 2 – patika

Türkiye standartlarına göre bayağı yüksek bir bütçeyle çekilmiş film. Kalabalık ve profesyonel bir ekiple çalışılmış kamera arkasında. Esasında Türk-Fransız ortak yapımı demek yanlış olmaz. Yönetmen Fransa’da doğup büyümüş, eğitimini Fransa’da tamamlamış ve hala orada yaşıyor. Jenerikte gözden kaçırmadıysam, özel teşekkürler hariç, oyuncular ve yönetmen dışında Türk ismi göremedim. Filmin dili de Türkçe ve Fransızca.

Filmi izledikten sonra en az film kadar kaliteli hazırlanmış kamera arkası görüntülerini de izlemeyi ihmal etmemek gerek. Kamera arkası videosunun film yapmak isteyen herkese çok faydalı olacağına inanıyorum.

blank

Sidar Serdar Karakaş

Çok küçükken kiralık VHS’lerden dayısıyla birlikte zombi filmleri izledi. Zombilerden çok korktu. Büyüyünce o filmleri George A. Romero’nun yaptığını öğrendi. Üstada hayran oldu. Sinema öğrencisiyken Andrzej Zulawksi filmlerini keşfetti. Zulawksi filmleri ona her zaman güç verdi. En zor anlarında kurtarıcı filmi Possession (1981) oldu. 2006 yılında Öteki Sinema’yı düzenli okumaya başladı. Korku filmlerini ve B Filmleri burada sevdi.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yerli ve Ucuz Korku Kısası: Soğuk Nefret 3 – Soğuk Nefret

Yerli ve Ucuz Korku Kısası: Soğuk Nefret

Soğuk Nefret, 300 TL ile çekilmiş bir üçüncü sınıf bitirme
The Eel / Yılanbalığı (2004) 4 – Untitled 12

The Eel / Yılanbalığı (2004)

Frightfest ve daha bir ton festivalde gösterilmiş olan İngiliz yapımı