Kısalara Devam 1 – Kısalara Devam

Kısalara Devam

24 Nisan 2013

Kısalara devam, kısa korku filmi seçkilerine devam. Bu sefer radarımıza giren korku kısaları ise sırasıyla şunlar; Darkness Falls isimli uzun metrajlı filme esin kaynağı olmuş Tooth Fairy, tanınmış dublör ve kısa filmci Nash Edgerton’dan Lucky ve soğuk savaşın hâkim olduğu 50’li yıllar Amerika’sının meşhur kamu spotları tadında çekilmiş zombi kısası A Very Zombie Holiday. İyi seyirler.

Kısalara Devam

Tooth Fairy (ABD, 2001)

Yönetmen: Joe Harris

Joe Harris tarafından yazılıp yönetilmiş olan 5 dakikalık kısa, yatmak üzere olan küçük bir çocuk ve annesinin diyaloğu ile açılır. Anne, oğlunun yeni düşürdüğü dişini küçük bir zarf içerisine koyup üzerine adres niyetine ‘Diş Perisi’ yazar. Beraberce zarfı çocuğun yastığının altına koyarlar ki Diş Perisi gelip oradan alsın. Ancak Diş Perisi’ni iş üstünde yakalamaya kalkan küçük çocuğun sonu hiç hayırlı olmayacak gibidir.

Jonathan Liebesman’ın yönettiği 2003 tarihli Darkness Falls’a da esin kaynağı olan Tooth Fairy, sırıtan oyunculuklarına rağmen bayram şekeri tadında bir seyirlik. Kısa filmin hemen ardına Darkness Falls’un fragmanını da ekledim.

Lucky (Avustralya, 2005)

Yönetmen: Nash Edgerton

1973 doğumlu Avustralyalı tanınmış dublör Nash Edgerton, bugüne kadar yüzden fazla filmde görev almış. Tam bir sinema âşığı diyebileceğim Edgerton aynı zamanda dikkat çekici kısalara da imza atıyor. Daha önce Fuel isimli kısasına sayfalarımızda yer vermiştik, şimdi ise seçkimize Lucky ile konuk oluyor.

Uyandığında kendini hareket halindeki bir arabanın bagajında elleri ve bacakları bağlı halde bulan bir adam hayatta kalmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Ama kabul etmeliyiz ki hepimizin ara sıra şansa ihtiyacı olur.

A Very Zombie Holiday (ABD, 2010)

Yönetmen: Sean Becker

Zeb Wells’in yazıp, Sean Becker’ın yönettiği bu kısa, aslında Team Unicorn isimli yapım grubunun televizyona yaptığı işlerden biri.

Ünlü korku filmi yönetmeni Tom Holland ve Kyle XY adlı diziye aşina olanların hatırlayacağı Magda Apanowicz’in konuk oyuncu olarak yer aldığı A Very Zombie Holiday, soğuk savaşın hâkim olduğu 50’li yıllar Amerika’sının meşhur kamu spotları tadında çekilmiş bir zombi kısası.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Harvie Krumpet (2003) 2 – harvie krumpet

Harvie Krumpet (2003)

2003 yapımı 23 dakikalık bu kısa animasyon Mary and Max’den
Stephen King’in Favori Kısalarından: Drag (1993) 3 – Drag 02

Stephen King’in Favori Kısalarından: Drag (1993)

Drag, zombi istilası sonrası geriye kalan az sayıdaki insanlardan biri