La Jetee Yetim Kaldı! 1 – La Jetee 1962

La Jetee Yetim Kaldı!

1 Ağustos 2012

La Jetee yetim kaldı! Fransız deneysel film yönetmeni Chris Marker’ın, 91. doğumgününden bir gün sonra hayatını kaybettiği öğrenildi. Savaş sonrası dönemde özellikle deneysel belgeselci tavrıyla sinemaya yeni bir soluk katan usta yönetmenin ölüm haberini Fransa Kültür Bakanlığı doğruladı, fakat ölüm nedenine dair bir açıklama yapılmadı.

La Jetee Yetim Kaldı! 2 – La Jetee 1962

60 yıllık sinema kariyeri boyunca türler üstü sayılabilecek 50’nin üstünde film çeken yönetmenin en bilinen çalışmalarından biri olan 1962 tarihli 28 dakikalık post-apokaliptik La Jetee, bağımsız fotoğrafik anlatımıyla ve zamanın sinemaya aktarımı konusundaki yaratıcı fikriyle tüm zamanların çekilmiş en iyi zaman yolculuğu hikayesi olarak niteleniyor. Film aynı zamanda 12 Maymun (12 Monkeys) filmine de ilham vermişti.

Cannes Film Festivali Başkanı Gilles Jacob tarafından ‘tükenmek bilmez bir yönetmen’ olarak değerlendirilen Marker, II. Dünya Savaşı’nda Fransa’daki Alman işgali sırasında direnişçilerin saflarında yer almıştı. Jean-Paul Sartre ile birlikte felsefe eğitimi alan yönetmen, gazeteci ve yazar olarak da çalışmış, Alain Resnais ve Agnès Varda’nın da yer aldığı yeni sinema hareketlerinde yer almış ve Andre Bazin’in Cahiers du cinema dergisinde film analizleri kaleme almıştı.

Yönetmenin önemli filmleri arasında 1951’de gerçekleştirilen Helsinki Olimpiyatları’nı belgeselleştirdiği ‘Olympia 52’, Alain Resnais ile ortak çalıştığı ve Afrika’daki Batı kolonyalizmini eleştirdiği ‘Statues Also Die’, Castro belgeseli “Cuba Sí”, röportajlardan oluşan ‘Le joli mai’, Fransa’daki 1968 olaylarını anlattığı “A Grin Without a Cat” ve deneysel Sans soleil sayılabilir. (Kaynak: Beyazperde.com)

La Jetee Yetim Kaldı! 3 – La Jetee poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

He's Out There / Dışarıda 31 Ağustos'ta Sinemalarda 4 – Hes Out There Dışarıda 01

He’s Out There / Dışarıda 31 Ağustos’ta Sinemalarda

31 Ağustos'ta vizyona girecek He's Out There / Dışarıda filminin
İstanbul Modern Sinema’da İp Dokunur! 5 – Daisies 1966 Papatyalar

İstanbul Modern Sinema’da İp Dokunur!

İstanbul Modern Sinema, “İplikten Çözülenler” sergisine paralel hazırlanan İp Dokunur!