L'equip petit / Minik Takım (2012) 1 – L’equip petit Minik Takım

L’equip petit / Minik Takım (2012)

21 Eylül 2013

“Biz de büyüyünce gol atarız.”

L’equip petit Minik Takım

Temel amacı olan barışın unutulduğu, adil mücadeleler yerine, şikelerin, teşvik primlerinin döndüğü, sporcuların hileye, dopinge başvurduğu, ayrımcılığı körükleyen açıklamalar yaptığı bir ülkede spora bile eskisi kadar yakınlık hissedemiyoruz artık. Olimpiyatların haklı şekilde verilmediği bir ülkede, bizleri tekrar spora ısındıracak hamle ise İspanya’dan geliyor.

Margatania Futbol Kulübü’nün minik takımının hikayesinin anlatıldığı video, bir kısa film olmadığı halde, birçok festivalde gösterilmiş ve yine birçok festivalden de ödüller almıştır. 7-8 yaşlarında kızlı-erkekli çocuklardan oluşan takımımız, bir sezon boyunca kendi kalelerinde tam 271 bir gol görmüş, fakat buna rağmen hiç gol atamamıştır. Fakat olayın güzelliği de aslında burada başlamaktadır. Çocukların hiç biri bu duruma üzülüp, sinirlenmiyor, her şeye rağmen gülmeyi başarıp eğleniyorlar.

Takımın teknik direktörünün yaptığı açıklama oldukça güzel: “En az yediğimiz maçta on bir gol yedik, en çok yediğimizde de yirmi yedi. Ama sorun değil. Çocuklar oyun oynuyorlar, eğleniyorlar, rakibe saygı göstermeyi, takım arkadaşlarına saygı göstermeyi öğreniyorlar. Takım içinde işbirliğini fark ediyorlar.”

Topu elle tutmayı unutan kalecinin sevimliliği, biz hep yeniliriz ki diyen miniğin şirinliği ile sıcacık bir iş Minik Takım. Evlatlarını ileride para kazansın, ünlü olsun diye küçük yaştan itibaren mücadeleci bir yapıyla spora başlatan yurdum ebeveynlerinin aksine çocuklarının mutluluğu ile mutlu olan İspanyol anne-babalar oldukça takdir edilesi duruyorlar. Sporun temel amacının ne olduğunu tekrar hatırlamak isteyenler aradıklarını bu film ile bulacaklardır. Gol atmak ve kazanmaktan daha önemli olan şey mutlu olmayı bilmektir. Gol elbet atılır.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ayça'yı Neden Seviyorum? (2006) 2 – Ayça’yı Neden Seviyorum 2006

Ayça’yı Neden Seviyorum? (2006)

Öteki sinema gururla sunar: Ayça’yı Neden Seviyorum?
"Kısa Filmin Öyküsü": Abiye (2017) 3 – Abiye Doğuş Algün 6

“Kısa Filmin Öyküsü”: Abiye (2017)

Kısa Filmin Öyküsü yazı dizimiz hız kesmeden devam ediyor. Sırada