Cesaretiniz Varsa Karanlıkta İzleyin: Not Alone in Here 1 – Not Alone in Here

Cesaretiniz Varsa Karanlıkta İzleyin: Not Alone in Here

16 Haziran 2020

Bugün artık iyi tanınan bir yönetmen olan David F. Sandberg, ilk olarak çektiği korku kısalarını internete yükleyerek belli bir ilginin kaynağı olmuştu. Her biri hap gibi tüketilmeye müsait 3-5 dakika gibi kısa sürelere sahip, etkili bir ‘jump scare’ ile ani korkutmaya ayarlı korku kısaları, yüksek izlenme oranları yakalamış, Lights Out (2013) adlı kısa ise kelimenin tam anlamıyla bir fenomene dönüşmüştü. Sandberg’in Amerikalı yapımcıların ilgisini çekmesi uzun sürmedi. Müthiş bir ticari zekâya sahip James Wan, kısadaki potansiyeli gördü ve Sandberg ile kısanın uzun versiyonu için anlaşma sağladı. Böylece Hollywood’a transfer olan İsveçli yönetmen, uzun versiyon Lights Out (2016) ile iyi gişe yapan bir ilk filme imza attı. Ardından çektiği Annabelle: Creation (2017) ve Shazam! (2019) ile gurbetteki yerini sağlamlaştırdı. Sandberg, haliyle korku kısalarına ara vermişti ama salgın günlerinde o da herkes gibi evine kapanmak zorunda kaldı ve ilk kısalarında olduğu gibi yine eşi Lotta Losten’in oynadığı Shadowed adlı kısayı Nisan ayının başında internete yükledi. (Shadowed’ı izlememiş olanları BURAYA alalım.) Evde kalma sürecinin uzamasının ardından Sandberg’den ikinci bir kısa daha geldi: Not Alone in Here.

Cesaretiniz Varsa Karanlıkta İzleyin: Not Alone in Here 2 – Not Alone in Here

Not Alone in Here, altı dakikadan biraz fazla sürüyor ve başrolünde yine Lotta Losten var. Sandberg, kısa filmini her zaman olduğu gibi yine “ponysmasher” adlı YouTube kanalına yükledi ve altına da şu notu ekledi: “Bir kadın evde yalnız olmadığından şüphelenir. Cesaretiniz varsa karanlıkta ve yüksek sesle izleyin.”

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Harvie Krumpet (2003) 3 – harvie krumpet

Harvie Krumpet (2003)

2003 yapımı 23 dakikalık bu kısa animasyon Mary and Max’den
Fotoğrafımı Beğenirsen Mutlu Olurum: Modern Zamanlar (2012) 4 – Modern Zamanlar Scenes

Fotoğrafımı Beğenirsen Mutlu Olurum: Modern Zamanlar (2012)

Modern Zamanlar sosyal medyanın yaşamımızı kuşatmasına ve günümüz insanına bir