Marvel mı Döver Yoksa DC mi? 1 – marvel comics vs dc comics

Marvel mı Döver Yoksa DC mi?

22 Mayıs 2016

10672250_10152364507991752_4137847595171315530_nMarvel mı, DC mi? Zamanında çizgi roman meraklıları arasında bir hayli popüler olan bu soru, şimdilerde sinemaseverlerin kafasını meşgul ediyor. DC’nin kahramanları, Marvel’ın kahramanları karşısında neden bu denli güçsüz? Sorumuzun cevabını sinema yazarı Murat Tolga Şen, Saffet Serdar Akbıyık ve Murat Kızılca yanıtladı.

Hazırlayan: Başak Bıçak

Son yıllarda özgün projeler üretme konusunda sıkıntı yaşayan Hollywood, tüm ümidini çizgi romanlara bağladı. Çizgi roman devleri DC Comics ve Marvel ise bu pastanın en büyük paya sahip firmaları… Yıllarca çizgi roman sayfalarında sürdürülen rekabet artık beyazperdeye taşındı ancak gişe hasılatları gösteriyor ki DC Comics, savaşın gerisinde kalmaya başladı; hem de Batman V Superman gibi çizgi roman tarihinin en popüler süper kahramanlarını bir araya getirdiği halde!

DC’nin kahramanları, Marvel’ın kahramanları karşısında neden bu denli güçsüz?

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

1521688_10151905653033100_2014456910_nMurat Tolga Şen (Öteki Sinema – Medyaradar)

Çizgi roman uyarlamaları bir zamanlar düşük bütçeli ve ciddiye alınmayacak yapımlar olarak görülürdü ancak şimdilerde süper kahraman filmleri Hollywood’un yeni gişe canavarları olarak arz-ı endam ediyor.

Amerikan çizgi romanının ezeli rakipleri Marvel ve DC gişede kapışmaktan da geri kalmıyor ve bu savaşı genellikle Marvel filmleri kazanıyor. Bana kalırsa bunun sebebi, Marvel’ın beyazperdede en az kitapçı raflarındaki kadar zengin bir dünya sunması… Marvel, kahramanlarının (lisans haklarına) sahip çıkıyor ve stüdyoların çizgi romanın ruhunu öldürmesine engel oluyor. Bir DC filmi kötü çıkabilir ama Marvel’da boş yok, bütün işler asgari standardı tutturuyor. Ayrıca DC filmleri genellikle asık suratlı işler ama Marvel filmlerinde aksiyonun içinde bile mizah var ki, gençler buna bayılıyor!

Bütün bunlar gişede Marvel filmlerini öne çıkaran şeyler ama Catwoman, Green Lantern, Man of Steel, Jonah Hex gibi çöplere imza atmış DC de hızlıca toparlandı ve büyük gişe başarılarına imza attı. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki yıllarda da bu ezeli rekabete tanık olmaya devam edeceğiz.[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

537659_10150891471566705_146089021_nMurat Kızılca (Öteki Sinema)

“Marvel mı, DC mi?” Zamanında çizgi roman meraklıları arasında bir hayli popüler olan bu soru, şimdilerde sinemaseverlerin ağzında.

Özellikle 2000’li yıllardan sonra çizgi roman uyarlamalarının, devam filmleriyle desteklenen diğer seriler ile birlikte, Hollywood’un dinamosu haline gelmesinden sonra yeniden hortlayan soruya, birkaç açıdan bakarak cevap verilebilir: Gişe rakamları, kalite (eleştirmen notu) ve hayran tatmini (seyirci notu). Gişeye baktığımızda Marvel’ın son yıllarda büyük bir atak gerçekleştirdiğini görüyoruz ama tüm zamanların gişe ortalamaları alındığında, film başına düşen gişe rakamları arasında fazla bir fark olmadığı görülüyor.

Aynı şekilde filmlerin eleştirmen ve seyirci nezdinde beğenilme oranlarına baktığımızda DC’nin burun farkıyla önde olduğunu görüyoruz. Ancak bu durum sizi yanıltmasın; elindeki Captain America, Iron Man, Thor ve Avengers gibi tutmuş serileri, birbirleriyle ilişkilendirip, hız kesmeden üretime devam eden Marvel’ı tutmak biraz zor görünüyor. Hele bir de tüm zamanların en büyük gişe gelirleri sıralamasında Marvel ürünlerinden Avengers’ın (2012) beşinci sırada, Avengers: Age of Ultron’un (2015) da yedinci sırada olduğunu göz önüne alırsak, yakın zamanda Marvel’ın arayı açacağını öngörebiliriz. Tabii, DC beklenmedik bir atak gerçekleştirmezse.[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

403243_10150523077283080_1782665112_nSerdar Akbıyık (Star Gazetesi)

Burada en çok iki şirketin kahramanları arasındaki dönem farkının etki ettiğini düşünüyorum. DC’nin önemli kahramanları Superman ve Batman ama ikisi de aslında klasik bir varoluş hikâyesine bağlılar. Ve daha çok bizim nesil için bir yenilik taşıyorlar. Hâlbuki Marvel kahramanları lego oyun taşları gibi. Sürekli birbirine eklenip genişleyebilen bir yapıları var. Hatta bu kahramanların var oluşları bile bizim klasik drama anlayışımızın ötesinde. Yeni neslin anlayışına çok daha uygun, daha karışık, belki daha komplike kahramanlar. Marvel’in bence daha popüler olmasının sebebi bu.

Tam da bu sebeplerden dolayı ben DC kahramanlarını daha anlaşılır ve Marvel’in kahramanlarından daha çok seviyorum. Yani bütün süper kahraman dünyasında bence Superman ve Batman’den daha iyisi gelmedi. Sanıyorum yaş farkı…[/box]

Sonuç Yerine…

Batman ve Superman gibi tartışmasız en popüler iki süper kahraman, şu sıralar beyazperdede Iron Man ve ekibi tarafından dayak yemekle meşgul… Gelecek ne gösterir bilinmez ama Guardians of Galaxy 2, Doctor Strange ve Infinity War gibi filmler uzun bir süre daha Marvel’ın bileğinin bükülmeyeceğini gösteriyor. Batman V Superman ile umduğunu bulamayan DC ise, The Justice League ile makûs talihini yenmeye çalışacak. Bakalım, beyazperdede ezeli rekabetin kazananı kim olacak?

İlk yayın: http://www.aksam.com.tr/pazar/cizgi-roman-raflarindaki-rekabet-beyazperdede-dc-vs-marvel/haber-518073

blank

Başak Bıçak

1987 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. Bilhassa Fransız Devrimi olmak üzere Avrupa Tarihi üzerine uzmanlaştı.

Sinema özel tutkusu ve 2012 yılından bu yana filmler üzerine yazılar yazıyor. Akşam Gazetesi, Film Arası Dergisi ve Cinedergi yazarı... Dans, seyahat, fotoğraf ve şarap meraklısı...

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kadın Yönetmen Olmak… 2 – womenfilm

Kadın Yönetmen Olmak…

kadın yönetmen sayısında ve sektörde çalışan kadın sayısındaki artış, kadın
İmkansız Bir İşletme Modeli ve Sinema Salonları 3 – image

İmkansız Bir İşletme Modeli ve Sinema Salonları

Sinema salonlarına Covid-19 önlemleri geliyor ama bu şartlar altında kaç