Aksiyon Bombası Mechanic: Resurrection Hakkında 1 – Mechanic Resurrection Suikast 01

Aksiyon Bombası Mechanic: Resurrection Hakkında

20 Ağustos 2016

ÖZET

Bir suikastçının işi asla bitmez.

Yıllar önce dikkatle tezgahlanmış bir patlamayla ölümü kurgulanan Arthur Bishop (Jason Statham), artık bir suikastçı olmaktan uzaklaşabildiğini sanmaktadır. Amacı gözlerden uzak bir emekliliktir.

Ama bu hayatı yaşamaya başladığı sırada herkesten kaçmayı başaramamıştı ve eskiden ona çok yakın olan birileri onun hala hayatta olduğunu biliyordu. Gözüpek işadamı Crain (Sam Hazeldine), bazı kişilerin kaza süsü verilerek Mechanic Resurrection Suikast afişöldürülebilmesi için bir tetikçiye ihtiyaç duyar. Bishop’ın emeklilikten önceki hayatına dair bilgiye sahip olan birkaç kişiden biri olan Crain, suikastçıyı eski günlerine döndürüp ondan son bir kez faydalanmak için elinden geleni yapmakta kararlıdır.

Daha önce yaptığı işlerden dolayı halihazırda hayatına kast edebilecek pek çok insanla karşılaşma ihtimali olduğu için normalde Bishop’ın böyle bir teklifi kabul etmesinin imkanı yoktur. Ancak öldürülmesi gereken söz konusu kişi, Bishop’ın derin hisler beslediği bir kadının (Jessica Alba) hayatının devam edip etmeyeceğine karar verebilecek güçtedir.

Başka hiçbir çıkış yolu olmaması nedeniyle bin bir güçlükle veda ettiği o karanlık dünyaya tekrar dönen Bishop’ın, bu sefer son derece yüksek güvenlik önlemleriyle korunan çok önemli üç hedefi ortadan kaldırması gerekmektedir.  Sevdiği kadının uğruna dünyanın dört bir köşesini dolaşmak zorunda kalan Bishop, önce bu üç hedefin birbirleriyle olan bağlantısını çözüp sonra yine bu kadınla ilgili elinde koz bulunduran kişiyi ortadan kaldırmak için iyi bir plan yapmak zorundadır.

Suikastçı ilk kez yaptığı işte farklı bir yaklaşımda bulunmak zorunda çünkü bu sefer konu oldukça kişisel.

YENİ BİR GÖREV

70’lerde, türünün klasiklerinden biri olarak kabul edilen The Mechanic filminin 2011’deki yeniden çevriminde seyirciler, akıl hocasını öldüren kişileri bulmaya çalışan becerikli bir tetikçiyi izlemişti. Baştan sona aksiyon dolu bu iki filmin ilkinde Charles Bronson, 40 yıl sonrasındaysa Jason Statham, Arthur Bishop isimli suikastçıya hayat verdiler.

Mechanic Resurrection Suikast 02

Sonuç her iki filmde de tartışmasız bir başarı oldu. Bishop’ın ikinci filmde devam eden macerasında senarist Phillip Shelby’nin katkılarıyla daha fazla etik yol ayrımı yaşanıyor ve bu sayede Suikastçı’nın nasıl bir tehlikenin içinde olduğuna ve kişiliğine dair daha geniş açılı bir bakış atmamız sağlanıyor. “Bishop’ın uluslararası sahnede boy göstermesi ve daha tehlikeli, daha egzotik durumlar içinde yer alması için filmin senaryosunun bu yönde geliştirilmesi eşsiz bir fırsattı.” sözleriyle de konuyu açıklıyor Shelby.

Senariste göre Statham’ın ilk filmde bu karakteri tasviri Shelby’ye ikinci film için yeterince yol gösterici olmuş. Ama asıl zorlayıcı olan husus yine bu karakterin yaşadığı zorlukları ve tehlikeyi bir üst seviyeye çıkarmakmış.

Ayrıca filmin farklı ülkelerde farklı kültürlerin içinde yer alacak sahnelere yer verecek olması nedeniyle ödüllü Alman yönetmen Dennis Gansel uygun görülmüş. Senaryonun bir kopyası kendisine okuması için iletildiğinde NuImage/Millennium ile halihazırda bir projenin içinde olan Gansel için yürütücü yapımcı Frank DeMartini, “Önceki işlerini gördükten sonra zekası ve eşsiz tarzıyla bu filme yeni bir boyut getirip karakterlere istediğimiz derinliği kazandıracak bir isim olduğuna dair şüphemiz kalmamıştı.” sözleriyle yorumda bulunuyor.

JASON STATHAM GERİ DÖNÜYOR

Arthur Bishop’a 2011’de hayat vermesi için Jason Statham’ın seyirciye lider ruhlu, aksiyona susamış, kahramansı ve yorulmak bilmeyen bir karakter sunması gerekiyordu ve öyle de oldu. Statham, Taşıyıcı, Tetikçi, Cehennem Melekleri ve son olarak da Hızlı ve Öfkeli serisinde aldığı rollerle aksiyon sever hayranlarının gözüne girmiş bir isimdi ve Suikastçı’nın devam filminde tekrar rol almak için can atıyordu.

Mechanic Resurrection Suikast 03

Statham, bu geri dönüşüyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Aşina olduğum bir karakteri, özellikle Arthur gibi birini tekrar canlandırmak her zaman hoş bir deneyimdir. Ahlaki değerlerine önem veren ve titiz bir karakterin tekrar eski işine dönmesi ama bu sırada hem kendisinin hem de etrafındaki insanların pek çok zorlukla karşılaşacak olması, beni bu filme çeken bir başka faktör oldu.”

ÇARPICI BİR OYUNCU KADROSU OLUŞTURMAK

Suikast filminde Bishop’ın tekrar eski işine dönebilmesi için gereken unsurlardan biri de güzeller güzeli bir kadının tehlikeye girmesi olacaktı. Gina rolünü üstlenecek oyuncunun, karaktere kendi güçlü yanlarını yansıtarak Suikastçı’yla bir olmayı bilmesi ve bir yandan da onu filmin başından sonuna kadar büyüleyebilmesi gerekiyordu. Ve bu noktada aranan oyuncunun Jessica Alba olduğuna karar verilmesi hiç zor olmadı.

Mechanic Resurrection Suikast 05

“Jason’ın her zaman büyük bir hayranı olmuşumdur.” diyen Alba şöyle devam ediyor: “Çok çeşitli karakterlere bürünebiliyor ve bunu yapabilen çok fazla aktör tanımadım. Özellikle birbirinin aynı gibi görünen aksiyon filmlerinin her birinde farklı karakterler ortaya koyarak türe çeşitlilik getirmesini bilen biriyle çalışmak benim için büyük bir keyifti. Gina, eski bir ordu mensubu, dövüşmeyi, mücadele etmeyi, kendini savunmayı biliyor ama bunların yanında kadınlığını da tamamen unutmuş değil. Bir kalbi var ve içinde bulunduğu durum her ne kadar tuhaf bir hal alsa da her zaman tutkulu bir aşk yaşamak için elinden geleni yapıyor. Bu aşkın karşılığını bulabilmek için devamlı kendi kadar dirençli ve güçlü birini arıyor. Karşılaştığı en büyük zorluksa her zaman uç noktalarda duran bu iki özelliği arasında bir denge bulmaya çalışması oluyor ve zaten onu harika bir karakter yapan en önemli özellik de bu.”

Bishop’ın öldürmesi için görevlendirildiği, Crain’in en büyük düşmanlarından ve dünyanın en önemli silah kaçakçılarından biri olan Max Adams rolü içinse gerçek hayatta da yine en az bu kadar çarpıcı bir isimle çalışmaları gerektiğini bilen yapımcıların aklına gelen başlıca isimlerden biri Akademi Ödülü sahibi Tommy Lee Jones oluyor. “Başlarda biraz gözüm korkmuştu çünkü söz konusu kişi sonuçta Tommy Lee Jones! Ama çalışırken öylesine mütevazı ve açık fikirli biri haline geliyor ki bütün endişelerinizden sıyrılıyorsunuz.” diyen Gansel, “Aldığı rol belki film içinde çok fazla değildi ama karakterine kattığı özellikler kesinlikle muhteşemdi.” sözleriyle Jones hakkındaki fikirlerini ortaya koyuyor.

Mechanic Resurrection Suikast 07

Oyuncu kadrosunun oluşturulması için gereken son eksik parça da Bishop’a hem yardım eden hem de tavsiye veren Mei karakterini canlandıracak oyuncuydu.  Yürütücü yapımcı Mark Gil uluslararası tanınırlığı bulunan aksiyon yıldızı Michelle Yeoh ismine teklifi götürdüğünde aktris derhal projede yer almak istediğini belirtmiş ve “Jason, Jessica ve Tommy Lee ile aynı film içinde bulunacak olmak bile aklımı birkaç saniyede çelmelerine yetti.” sözleriyle projeye olan inancını dile getirmiş.

IŞIK, KAMERA ve BOLCA AKSİYON

Suikastçı’nın dahil olduğu bu yeni macerayı beyazperdeye aktarabilmek için dünya çapında pek çok mekanda çekimler yapılması ve birbirinden zorlayıcı akrobatik sahnelerin çekilmesi gerekmekteydi.

Çekimler için nispeten kısa bir zaman dilimine sahip olan yapımcılar, Gansel ve ekibiyle son derece yakın çalışmalıydı. Kamera önünde on yıllarca birbirinden tehlikeli sahnelerde rol alan Vic Armstrong bu ekibin başına getirilmişti.

Mechanic Resurrection Suikast 04

DeMartini, Armstrong için, “O bir efsane. Indiana Jones’ta Harrison Ford’dan Daniel Craig hariç bütün James Bond’lara kadar yüzlerce dublörlük deneyimi olmuş. Muhtemelen dünyanın yaşayan en iyi dublörüdür. Bu filmde Jason ve Vic ilk kez bir arada çalıştı ama başladıklarından beri aralarında muhteşem bir bağ kurulmuştu. Filmin çekimleri sırasında senaryoda bile yer almayan ama Vic yaptığı zaman aklımıza yatan pek çok aksiyon sahnesi oldu.” sözlerini sarf ediyor.

“Bu filmde yer almaktan dolayı büyük bir heyecan yaşıyorum.” diyen Armstrong, “Profesyonel iş hayatım boyunca James Bond, Superman, Indiana Jones, Charlie’nin Melekleri, Örümcek Adam gibi yapımlarda pek çok yıldızla birlikte çalıştım ve böyle fırsatlar bulabildiğim için de kendimi çok şanslı sayıyorum ve içtenlikle söyleyebilirim ki Jason Statham da artık birlikte çalıştığım için kendimi şanslı sayabileceğim isimlerden biri oldu.” sözleriyle Statham ve film hakkındaki görüşlerini belirtiyor.

TAYLAND’DA BULUŞMA

Hikayenin çoğunlukla Asya kıtasında geçecek olması nedeniyle mekanların yine çoğunluğunun Tayland’da, Bangkok’ta bulunan bir film stüdyosunda gerçekleştirilmesine karar verildi. Bunun yanında Rio de Janeiro’daki Kesmeşeker Dağı’nın tepesindeki bir kafede de nefes kesen aksiyon sahneleri çekilen film için ayrıca sonunda milyarder Max Adams’a ulaşmak için yaşanan silahlı çatışma sahnesi için de devasa bir denizaltı seti kurulmuş. Filmde ayrıca Tayland’dan uzaklaşılarak Mei’nin saklandığı, gerçekte tatil köyleriyle dolu Phuket adasında yapılan çekimlerde de birbirinden dramatik dövüş sahneleri ortaya kondu.

Mechanic Resurrection Suikast 06

Filmin en akıllarda kalacak çekim yerlerinden biri de Laos sınırına 150 kilometre uzaklıkta bulunan Chathaburi kentinin yakınlarındaki terk edilmiş bir hapishaneydi. Bishop’ın yine fiziksel yeteneklerinin sonuna dek sınandığı bu sahnelerde Suikastçı yerel halk arasına karışıp yüksek güvenlikli bir tutukevinde bulunan uyuşturucu çetesi liderini öldürüp sonra buradan kaçmalıydı. Yürütücü yapımcı DeMartini’nin “Alcatraz’dan Kaçış filminden hiçbir farkı yoktu.” diye nitelendirdiği bu sahneler filmin en heyecan verici ve ilgi çekici kısımları olarak görülüyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Gravity Yapım Notları 2 – GRAVITY foto 2

Gravity Yapım Notları

Gravity Yapım Notları: İzleyenleri uzayın sonsuz ve acımasız derinliklerine çekecek
Ender's Game / Uzay Oyunları Yapım Notları 3 – 10692349066 3b606d0579 c

Ender’s Game / Uzay Oyunları Yapım Notları

Orson Scott Card’ın kült olmuş fütürist romanı Ender’s Game'den çekilen