Mine Mutlu: Yeşilçam'ın Talihsiz Kadını 1 – MİNE MUTLU 1

Mine Mutlu: Yeşilçam’ın Talihsiz Kadını

15 Nisan 2008

Mine Mutlu: Yeşilçam'ın Talihsiz Kadını 2 – M%C4%B0NE MUTLU 1Öteki Sinema Blogunun 2007 yılında en çok aratılan kelimesi: Mine Mutlu idi… Giderek muhafazakarlaşan toplumumuz tarafından şu aralar tamamıyla reddedilen bir tür olan Erotik Türk Sinemasının en popüler kadınlarından biriydi Mine Mutlu… Fakat o aslında çok farklı bir filmografiye sahip değerli bir oyuncuydu.

Yeşilçam‘a ilk ayak bastığı günlerde on yıl sonra erotik filmlerde oynayıp bir dönemin insanlarnın cinsel cazibe noktası olacağını tahmin edemezdi elbette… “Kırk iki yıllık yaşantısında henüz 19’undayken çevirdiği filmlerle, sinemayla tanışır. Önceleri yardımcı kadın ve genç kız rolleriyle boy gösteren Mutlu, daha sonraları ister melodramlarda ister güldürülerde aranılan başrol oyuncusudur. O yıllar henüz genç kızların soyunmadıkları dönemdir ve Mine Mutlu, diğer meslekdaşları gibi, genç ve saf genç kızları oynamaktadır.

Mutlu güçlü bir giriş yaparak başladığı sinema hayatında en iyi oyuncuların yanında oynamış ve güçlü bir oyunculuk sunmuştur. fakat filmlerde de çok ca duyduğumuz üzere kader ağlarını örmüştür bir kere…

“İlk filmi, 1967 yapımı olan “Bana Kurşun İşlemez” ve “Mandrake Killing’e Karşı” filmiydi. 1974 yılına girildiğinde seks furyası da başlamıştır ve Mine Mutlu birden bire bu furyanın içinde bulur kendisini. Yeşilçam’a özgü erotik sinemada Mutlu daha çok güldürü filmi oyuncusudur ancak bu türde soyunan ve sevişen oyuncudur da aynı zamanda. Furyayı başlatan, “Beş Tavuk Bir Horoz” ve “Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak” filmlerinin gerçek yıldızı Mine Mutlu’dur. Sadece iki sene erotik filmlerde oynamıştı, zaten bu furya “porno”ya dönüşmeden sinemadan ayrılmıştı ama ne yaptıysa olmadı. 1974-1975 yıllarını içine alan bu iki yıllık süre içinde bu tür filmlerde oynayan Mine Mutlu daha sonra sinemayı bırakıp sahneye çıktı, şarkıcılık yaptı. Uzun yıllar meme kanseriyle boğuştuktan sonra 30 Eylül 1990’da henüz 42 yaşındayken sessiz-sedasız bu dünyadan göçüp gitti.”

Öteki Sinema olarak, sadece erotik filmlerde oynadığı sanılan ama aslında Ayhan Işık, Sadri Alışık (küçükken ikisini kardeş zannederdim), Zeki Müren, Ahmet Mekin gibi dev oyuncularla çalışmış bir oyuncu olan Türk Sinemasının bu şanssız kraliçesine ait Yeşilçam macerasını film afişlerini elimizden geldiğince toparlayarak sizlere sunmak istedik ve 69 film çevirmiş Mutlu’ya ait kronolojik olarak sıralanmış 58 adet afişle nette bulabileceğiniz en büyük Mine Mutlu film afişleri sayfasını da yapmayı başardık. Bu derlemeden sonraki beklentimde şudur; Kardeş site Sinematik‘den de Mine Mutlu lobi kartları da gelse ya da Türk filmleri ve oyuncuları uzmanımız Çilek blogunda ondan biraz bahsetse ne güzel olur.

Mine Mutlu afişlerinin tamamı için buraya tıklayınız

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Kaynaklar

  • Agah Özgüç, Türk Filmleri sözlüğü
  • Cihan Demirci, Araya Parça giren Yıllar

[/box]

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Comments

  1. hepsinin amacı birer fatma girik türkan şoray olmaktı.ama ne yazık ki olmadı.oysa gerek mine mutlu gerekse arzu okay ın masum yüzleri vardı.güzellik bakımından türkan şoray ve fatma girik ten eksikleri yoktu ama bu filmlerde oynamakla hayatlarının hatalarını yaptılar.kimi hastalıktan kimi başka şeylerden sinema dünyasından kayıp gittiler.bunlarla oynayan ali poyrazoğlu,bülent kayabaş,birçok tiyatrocu bugun saygın oyuncu diye anılıyorlar.günah keçisi bu kadınlar oldu.sanki tek başlarına yatağa girdiler.

  2. Cocukken köyden indim sahre filminde asik olmustum mine mutlu’ya :) Allah rahmet eglesin topragi bol olsun… Hala bilgisayarimda köyden indim şehre vardir. Ara sira izlerim.
    Paylasim cok guzel olmus elinize saglik.

    iyi calismalar dilerim…

  3. gerçekten herzaman kadınlar bu işlerin sorumlusu olar gösteriliypr ama çok yanlış ferdi tayfurun bile böyle filmleri ama oda çok saygın olarak anılıyor çok yanlış bence mine mutlu türkan şoraydan daha güzel bence keşke türk sinamasında böyle bir sistam olmasaydı bence çok yanlış bir sitemdi ona klınıyorsa fazla ataerkilci sistemde çok yanlıştı

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yeşilçam'ın Lanetli Tarihi: Seks Furyası Filmleri 3 – Seks Filmleri

Yeşilçam’ın Lanetli Tarihi: Seks Furyası Filmleri

Seks Furyası Filmleri: Erotik filmlere yönelmekle Yeşilçam kendini kurtaramadı, belki

İlk Kadınlar, İlk Sansür

Gösterime girdiği dönemin egemen ahlakı göz önünde bulundurulacak olursa oldukça