Möbius (2011) 1 – Mobius 2011 Moebius

Möbius (2011)

Möbius (2011) 2 – Mobius 2011 Moebius posterMöbius, 2011 yılı mahsulü, Vincent Laforet tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir kısa film. Senaryo Justin Hamilton’a ait.

“Juarez City yakınlarında dört ceset bulunur. Ölümler Meksika’nın sınıra yakın bir bölgesinde gerçekleşmiştir ve polis bunun uyuşturucu kartelleri arasında bir hesaplaşma olduğunu düşünür. Steve isimli muhabir, olayı araştırmak için Meksika’ya gelir. Cinayetlerin işlendiği yere halk arasında Zone of Silence (Sessizlik Bölgesi) dendiğini öğrenir. Burada birtakım doğaüstü olayların gerçekleştiğine inanılır. Steve, kısa süren Meksika yolculuğunda hem kartelin tam göbeğine düşer, hem de doğaüstü olaylardan nasibini alır.”

Yaklaşık 11 dakika süren kısada David Lyons, Daniel Edward Mera, Luis Moncada ve Marco Rodriguez oyuncu olarak yer alıyor.

Kısanın ilginç taraflarından biri tamamının Ocak 2012’de piyasaya çıkması beklenen Canon’un yeni ürünü EOS C300 ile çekilmiş olması. Daha önce Canon 5D MKII ile çekilmiş ilk kısa Reverie’yi de Laforet yönetmişti. Anlaşılan Canon ve Laforet arasındaki bu “sıcak” ilişki bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Başladığı noktaya geri dönen, sarmal zaman mantığındaki senaryolar hep hoşuma gitmiştir. Möbius da bu bilindik numarayı kullanmış. Görsel ve işitsel anlamda gayet başarılı kareler yakalanmış olmasına rağmen kısanın bütünü için öyle fazlasıyla övgü dolu cümleler kuracak değilim. Ayrıca araba takip sahnesi pek etkileyici olmamasına rağmen gereğinden uzun tutulmuş. Daha kısa tutulsa o kadar üzerinde durulacak bir ayrıntı olarak göze çarpmazdı. Yönetmenin düz ve basit bir anlatım dili tercih etmesi bence kısanın artılarından biri. Fazla sağa sola sapmadan direkt hikayesini anlatmaya odaklanıyor.

Möbius ve Reverie’nin tamamını aşağıda izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir