Mülteci Sorunu "Gabra" ile Cannes'da! 1 – gabra

Mülteci Sorunu “Gabra” ile Cannes’da!

3 Mayıs 2016

Mülteci bir kadının Türkiye’de başına gelenleri konu alan, Eda Sürmeli’nin yapımcısı olduğu kısa film “Gabra” bu yıl Cannes Film Festivali’nde!

2. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet kısa film festivali senaryo yarışmasında ödül kazanan ve genç senarist Batuhan Arıcıoğlu tarafından kaleme alınan “Gabra”, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve BTSO destekleri ile My Elit Yapım tarafından kısa film haline getirildi. “Gabra”, dünya çapında yapımcıların ve kısa filmcilerin yoğun ilgi gösterdiği Cannes Film Festivali Short Film Corner’a seçilen filmler arasına girmeyi başardı.

“Gabra”nın Cannes Film Festivali’ndeki temsili için Cannes’a ekibiyle gidecek olan filmin yapımcısı Eda Sürmeli, filme gösterilen ilgiden memnun. Amacımız savaşta yalnız ve çaresiz bırakılmış tüm insanlar adına bir farkındalık oluşturmaktır diyen Sürmeli sözlerine şöyle devam ediyor: “Gabra ile Suriye’de, savaştaki kadınları, insanları, çocukları anladık… Bize senaryo geldiğinde çaresizliği, umutsuzluğu ve inancı Gabra ile beyazperdeye taşımaya çalıştık. Filmimizi 69. Cannes film festivaline gönderdiğimizde, bir farkındalığın zeminini hazırladığımızın çokta farkında değildik. Biz duyarsız kalmamıştık fakat bizimle birlikte bir çok basın kuruluşu ve bir çok insanda Gabra için sesini yükselti. Şimdi uzun metraj hazırlığında olduğumuz filmimiz ile bir çok ülkede seyirciyle buluşmayı ve tüm Gabra’lar adına bir mülteci hikayesini çekmeyi planlıyoruz. Ülkemizin duyarlılığını, insanlarımızın empati ve duygusal sorumluluğunu diğer ülkelerden de bekliyoruz… Gabra için emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma destekçimiz olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.”

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Yapım: My Elit Yapım
Yapımcı: Eda Sürmeli
Yönetmen: Hakkı Görgülü
Senaryo: Batuhan Arıcıoğlu
Oyuncular: Bülent Ergun, Tutku Karaca, Ahmet Pamuk, Haluk Yalçınkaya, Ecevit Burhan, Ali Caner Celikel, Abdullah Cırık, Gökce Nur Avcı[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bu Rus Dizisinin İsmini Bir Yere Not Edin: Zona! 2 – Zona 8

Bu Rus Dizisinin İsmini Bir Yere Not Edin: Zona!

Arkady ve Boris Strugatsky kardeşlerin romanından uyarlanacak TV dizisi Zona,
Dünyalar 16 Haziran’da Çarpışıyor: The Flash 3 – The Flash 2023 header

Dünyalar 16 Haziran’da Çarpışıyor: The Flash

DC Super Heroes evreninin önemli karakterlerinden biri olan The Flash,