"Oski" Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti. 1 – huseyin zan2

“Oski” Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti.

5 Mayıs 2011

"Oski" Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti. 2 – huseyin zan2Özellikle kavga sahnelerindeki başarısıyla tanınan ve yüzlerce filmde rol alan Hüseyin Zan 1990 yılından bu yana yaşadığı Çınarcık’ta geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi.

Zan için Çınarcık Taşliman Camii’nde, cenaze töreni düzenlendi. 100’e yakın kişinin katıldığı cenaze töreninde, Hüseyin Zan’ın Yeşilçam döneminden arkadaşları olan yönetmen Erhan Canan ve Yavuz Figenli, yapımcı Adnan Mersinli, oyuncular Mehtap Anıl ve Yılmaz Terzioğlu da hazır bulundu. Sanatcının eşi Ayten ve oğlu Hakan Zan taziyeleri kabul ederken, Zan’ın oyuncu arkadaşlarından Yılmaz Terzioğlu, “Çok iyi bir insandı. Kendisiyle birçok projede rol aldık. Ölümü bizleri üzdü” dedi. Mehtap Anıl ise, “40 yıllık dostumu kaybettim” diye konuştu. (DHA)

Hüseyin Zan

1931 yılında Antakya’da doğan Hüseyin Zan, çok az sayıda “iyi adam” rolü dışında sinemamızın emektar “kötü adam” larındandır. Yeşilçam’da “Oski” lakabıyla anılan aksiyon ustası Hüseyin Zan, 1960 yılında İçimizden Biri/Ölüm Çemberi adlı filmle beyazperdeye merhaba demiş daha sonra Kalp Yarası, Adanalı Tayfur Kardeşler, Silahların Kanunu, Çirkin Kral, Hacı Murat, Altın Çocuk Beyrut’ta, Bir Avuç Cennet gibi 300 civarı filmde oynamıştır.

"Oski" Hüseyin Zan Hayatını Kaybetti. 3 – 2451 21

Genellikle yan rollerde boy gösteren Zan, kavga sahnelerindeki başarısıyla tanınıyordu. Bir dönem figüranlara dövüş dersi veren bir de okul açan Hüseyin Zan, bunun yanı sıra bazı projelerde yapımcı olarak da görev yaptı. Zan, son olarak 2007 yılında ‘Koçero’ adlı televizyon filminde rol aldı. 1990 yılından bu yana Çınarcık’ta yaşayan Hüseyin Zan, balıkçılık yapıyor, olta satarak geçimini sağlıyordu.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yine mi Uzaylı? 4 – spaceship

Yine mi Uzaylı?

Yine uzaylı diyen yapımcı Dean Devlin, Roland Emmerich ile beraber
Şehir Üniversitesi'nden Sessiz Sinema Günleri'ne Özel Program 5 – Sessiz Sinema Günleri 01

Şehir Üniversitesi’nden Sessiz Sinema Günleri’ne Özel Program

İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema