Aksiyon Yıldızı Panter'e Veda 1 – Faruk Ballı 1

Aksiyon Yıldızı Panter’e Veda

26 Temmuz 2012

Koçero, Ringo Kid, Kızılmaske gibi 100’e yakın filmde rol alan Yeşilçam’ın Panter lakaplı aksiyon yıldızı Faruk Ballı, 74 yaşında Almanya’da öldü.

Aksiyon Yıldızı Panter'e Veda 2 – haypanter01 dYeşilçam’da 1960’lı yıllarda çekilen aksiyon filmlerinin karakter oyuncularından olan ve dövüş sahnelerindeki çevikliğinden dolayı “Panter” lakabı takılan oyuncu Faruk Ballı, 74 yaşında Almanya’da karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Adana’da 1938’de dünyaya gelen Ballı, tam bir sinema âşığıydı. Hayali, filmlerde rol almaktı. 14 yaşında İstanbul’a gelerek bir filmde figüranlık yaptı. Ancak İstanbul’un şartları zorluydu. Ekmek parasını kazanmak için tekrar memleketi Adana’ya döndü ve demirci ustası oldu. Ordu’da devlet hastanesi inşaatında çalışırken hayatının aşkı Uygun Ballı’yla tanıştı. Birbirine âşık olan iki genç, evlenip İstanbul’a yerleşti.

Burada Ballı’nın sinema aşkı depreşti. Güreşle de uğraştığı için atletik bir yapısı vardı, gözünü budaktan sakınmıyordu. Aksiyon filmlerinin ilgi gördüğü bir dönemdi. Yeşilçam’ın yolunu tuttu. Kısa sürede aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu oldu. Kimsenin cesaret edemediği yerlerden atlıyor, ellerinin üstünde yürüyor, sahnelerde kıyasıya dövüşüyordu.

100’e yakın filmde rol aldı. Bazı filmlerinde lakabı olan “Panter” isimli karakteri canlandırdı. Köroğlu Dağlar Kralı, Koçero, Örümcek Adam, Ringo Kid, Maskeli Beşler, Kızılmaske, Zorro Kamçılı Süvari, Süpermen Fantoma’ya Karşı, Demir Pençe, Maskeli Şeytan, Karaoğlan Geliyor gibi filmlerde rol aldı. Türk sinemasının başrol oyuncularından Yılmaz Güney, Kartal Tibet, Fikret Hakan ve Cüneyt Arkın ile kamera karşısına geçti.

Aksiyon Yıldızı Panter'e Veda 3 – Faruk Ballı

ALMANYA’DA FABRİKA GÜNLERİ

Panter Film şirketini de kuran Ballı, bir süre yapımcılık yaptı. Ancak sinemadan yeteri kadar para kazanamıyordu. Eşi de Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verdi. O da sinemayı bırakarak eşiyle birlikte Almanya’ya gitti. Almanya’da çikolata ve otomobil fabrikalarında çalışan Ballı, emekli oldu. Son 3 yıldır kalp rahatsızlığı olan Ballı’nın 10 Temmuz’da karaciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Kızı hastalığını söylediği zaman, 54 yıllık eşine dönerek “Sen üzülme, ben onu yenerim” dedi. Ama olmadı. Çünkü kanser son evrede ortaya çıkmış, karaciğer ve pankreası sarmıştı. Ballı, 22 Temmuz’da hayatını kaybetti.

Eşi Uygun Ballı, “Sinemayı çok seviyordu. Film çekerken, “Bana sadece ekmek paramı verin, gerisini sonra da verseniz olur” diyordu. Kötü adam rollerinin ve dövüş sahnelerinin aranan oyuncusuydu. Çok güzel ata binerdi. Bir kere koluna kılıç saplanmıştı” dedi.

4 çocuk ve 6 torun sahibi Ballı, yarın Berlin Şehitlik Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından aynı yerdeki mezarlıkta toprağa verilecek. (Kaynak: Sabah gazetesi)

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pera Film’de Barbara Hammer Seçkisi 4 – Barbara Hammer Generations

Pera Film’de Barbara Hammer Seçkisi

Barbara Hammer, 22 Nisan-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında Pera Müzesi'ne
!f İstanbul’dan Tereddüt'e Özel Gala 5 – Tereddüt özel gala

!f İstanbul’dan Tereddüt’e Özel Gala

!f İstanbul’dan Tereddüt’e Özel Gala: !f İstanbul'un geçen yıl başlattığı