Klasik Korkulardan Poltergeist Yeniden Çekiliyor! 1 – poltergeist original

Klasik Korkulardan Poltergeist Yeniden Çekiliyor!

22 Mayıs 2013

Kötü RuhSteven Spielberg ve Tobe Hooper’ın 1982 yapımı perili ev filmi Poltergeist yeniden çevrimi yapılacak son klasik korku eseri olabilir.

Proje uzun zamandır devam ediyor ama yakın bir zaman önce Sam Raimi’nin yanı sıra Nathan Kahane ve Roy Lee (Spike Lee’nin Oldboy yeniden çevriminin yapımcıları) ile MGM tarafından yeniden rayına oturtuldu. Monster House filmiyle tanınan Gil Kenan proje için seçilen son yönetmen oldu. Erteleme olmazsa, Kenan çekimler başladığında kameranın arkasında yerini alacak.

Yeniden çevrim için oyuncu seçimleri de başlamış durumda. Filmin Eylül ayında da çekimlerine başlanması bekleniyor. Bu bilgilerin yanı sıra, Poltergeist’ın yeni versiyonunda yer alacak karakterlerden bazılarına dair detaylar da açıklandı. Öncelikle, film yeni bir başlangıç yapmak için karısı ve çocuklarıyla yeni bir kasabaya taşınan aile babası Eric Bowen karakterinin hikayesini anlatıyor. Ancak bu plan kızı Madeleine kaçırılınca kötü bir yöne ilerler.

Orijinal Poltergeist üçlemesinde unutulmaz medyum Tangina rolünü canlandıran Zelda Rubinstein ne yazık ki birkaç sene önce vefat etti. Canlandırdığı karakter yeniden çevrimde olmayacak ama onun yerine doğaüstü olaylar alanında uzman birkaç kişi eklenecek. Eric Bowen’ın eşi Amy Bowen’in ölülerle konuşma yeteneği var. Bowen’ın eski eşi Dr. Brooke Powell yerel üniversitede parapsikolog olarak çalışmaktadır ve evi incelemeye gelen araştırmacılar ekibinde Dr Lesh’in yanı sıra o da yer alacaktır. Son eklenen isim ise doğaüstü olaylardan etkilenmeyen ve Haunted House Cleaners isimli bir TV programının sunucusu olan Carrigan Burke.

yr6ef5uxefbuyu6eBu detaylara bakarsak, orijinal filmin ana temaları –yeni bir eve taşınan aile, kızın kaçırılması, kızı kurtarmak için kullanılan ruhani güçler- David Lindsay-Abaire’nin senaryosunda da aynı kalacak. Ancak Poltergeist’ın korku filmi türü üzerindeki hakimiyeti nedeniyle, bu temalar klişe bile sayılabilir. James Wan’ın Insidious filmi çok benzer olmayan bir Poltergeist yeniden çevrimi sayılabilir, belki Paranormal Activity serisinin bazı noktaları da. Kısacası, başlığın dışında Poltergeist’ı temiz bir yeniden çevrim kılacak şey ne olacak ve daha da önemlisi Poltergeist öncülüğünde orijinal bir film yapmak daha iyi olmaz mı? Bir Poltergeist yeniden çevrimi yapmanın savunulacak en önemli yanı orijinal filmin korku filmleri arasında en çok gişe yapan filmlerden biri olması ve hala birçok kişi tarafından olumlu bir şekilde hatırlanması. Yani projenin bir ağırlığı var ama bu ağırlık filmi yapım sürecinde yok olup gitmekten kurtaramaz belki ama gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

vd2jqld97ag979gqYapımcılar 13 yaş üstü izleyiciye uygun olma özelliğini korurlarsa ve 80’li yıllarda tutan –kanlı olmayan- korku unsurlarını kullanırlarsa, genç izleyiciyi de çekebilirler. Zaten şeytani palyaçolar varken kim kana ihtiyaç duyar ki?

Para bir tarafa, eski korku filmlerinin yeniden çevrilmesini haklı çıkaran sanatsal sebepler de var. Bu örnekte, ruhların TV gibi aletlerle iletişime geçmesinin -film modern dönemde geçeceği için- geliştirip geliştirilmeyeceğini görmek ilginç olacak. Poltergeist’ın korku filmleri türünde oluşmasına yardımcı olduğu kinayeleri değiştirmek ve sorgulamak için yeniden çevrimi bir çapa olarak kullanmak daha kolay olur.

Sam Raimi’nin The Evil Dead yeniden çevriminin kazandığı ticari ve sanatsal başarı da Poltergeist’ın yeniden çevrimine karar verilmesine mutlaka yardımcı olmuştur. Ama izleyicilerin ilgisini çekmeye yetecek mi?

Poltergeist’ın vizyon tarihi henüz belli değil ama çekimler Eylül ayında başlarsa, 2014 sonunda veya 2015 başında vizyona girebilir.

Bu yeniden çevrim hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: http://divxplanet.com/index.php?page=haber&sid=985

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hadi Çaman Hayatını Kaybetti…

Portekiz’den Yaratıcı Belgeseller Kundura Sinema’da 2 – Doclisboa Seckisi Savas

Portekiz’den Yaratıcı Belgeseller Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’nın Belgesel Film Kuşağı, Portekiz'den belgesellerin gösterileceği Doclisboa Seçkisi: