"Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi" Yapım Notları 1 – Rogue One A Star Wars Story banner

“Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi” Yapım Notları

14 Aralık 2016

Lucasfilm’in başkanı ve Star Wars yapımcısı Kathleen Kennedy ilk defa George Lucas’la birlikte oturup Star Wars destanını sürdürme ve VII, VIII ve IX. bölümlerini tekrar çekme planlarından bahsettiğinde bir isteğini daha dile getirdi: Kennedy bunu şöyle anlatıyor; “George daha fazla klasik film çekmek istiyordu, aynı zamanda evrenin içersinde daha fazla hikâye anlatma şansı olduğunu da hissetmişti. Luke Skywalker hikâyesiyle bağlantılı olmayan daha fazla film yapmak istiyordu.”

Böylece Star Wars serisini destekleyecek filmler yaratma fikri doğmuş oldu. Aynı zamanda Kennedy’ye ve Lucasfilm ekibine bu evreni keşfederek hikâye anlatımı yolunda farklı tarzlar ve farklı yollar deneme şansı sunmuştu.

Rogue One’da bir grup beklenmedik kahraman, İmparatorluğun en büyük imha silahı olan Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelir. Star Wars zaman tünelindeki bu kilit olay, sıradışı şeyler yapmayı seçen sıradan insanları bir araya getirir ve bu şekilde kendilerinden daha büyük bir amacın parçası haline gelirler.

Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi filminin yönetmenliğini Gareth Edwards üstlenirken yapımcılığını da Kathleen Kennedy, Allison Shearmur ve Simon Emanuel yapıyor. Felicity Jones oyuncular arasında yer alıyor ve başrolü Diego Luna’yla paylaşıyor. İkiliye Ben Mendelsohn, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Riz Ahmed ve Forest Whitaker eşlik ediyor. Filmde Çin’in en büyük iki yıldızı Donnie Yen ve Jiang Wen de yer alıyor.

YÖNETMENİN VİZYONU

Yönetmen Gareth Edwards filmin oyuncularını seçmek gibi önemli bir işe odaklanamadan önce bir adım geri atıp bu filme Star Wars evreni içersinde nasıl kendi kimliğini katacağını ve kendine has bir film olmasını sağlayacağını düşünmek zorunda kaldı.

Edwards’ın bunu yapmak için filmler hakkında bildiği her şeyi alıp her unsuru kırılma noktasına kadar getirerek Star Wars’a bu hissi veren şeyin ne olduğunu bulması ve onu yine taze ve heyecan verici yapması gerektiğini hissetti.

Kathleen Kennedy, Edwards’ın deney yapma ve filme kendi eşsiz karakterini verme isteğini çok destekledi: “Star Wars klasik filmlerinin devamlılık tonunu ve biçimsel gidişatını koruma sorumluluğu var. Bazı şeyler başta başlayıp sonra silinebiliyorlar. Ama bağımsız filmlerde bu kurallardan bazılarını gevşetebiliyoruz ve daha önce gördüğümüz heyecan verici şeylerden ayrılarak daha biçimsel ve tonsal deneyimler deneyebiliyoruz.”

Edwards aynı zamanda filminin ayakları daha yere basar bir his vermesini ve cesur gerçekçilik duygusu katmak istedi. Yönetmen bunu şöyle açıklıyor; “Rogue One filminde yapmak istediğim şey daha doğal, daha gerçekçi ve biraz daha organik bir şey yapmak oldu. Daha bir gerçek dünya hissi vermesini istedim. Bu defa Jedi yok, dev bir tehdit karşısında olan insanlara gelip yardım edecek bir Tanrı yok.”

KARAKTERLERİN SEÇİLİŞİ

Yapımcılar Asiler Birliğine yardım eden ve çaresiz bir görevi üstlenen atılgan ve muhalif bir genç kadın olan başkahraman Jyn Erso’u oynaması için İngiltere’nin en yetenekli genç oyuncularından biri olan Felicity Jones’u seçtiler.

Jones karakteri için şöyle yorum yapıyor; “Jyn’in mümkün olduğunca sıradan bir insan gibi olmasını istedim. O gerektiğinde güçlü olabilen biri, son derece kararlı ve kimi zaman da sert olması gereken biri. Ama aynı zamanda muazzam oranda kırılganlık da var.”

"Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi" Yapım Notları 2 – RogueOne 010

Saygıdeğer istihbarat eri Cassian Andor’un rolü için benzersiz yeteneği ve deneyimi olan bir aktör gerekiyordu, bu karaktere gereken zekâyı, gücü ve kararlılığı ama bir yandan da kırılganlığı verebilmeliydi. Bu aktör de Diego Luna oldu.

Bu filmdeki deneyimlerini anlatan Luna, “Filmde bir sürü katman var. Derin ve dramatik olan, aktörler için çok fazla ilgi ve özen gerektiren anlar. Sonra sadece eğlenceli olan koreografik sahneler var. Keyif alıyorsunuz ve ritimle eğleniyorsunuz.”

Chirrut Îmwe, becerikli ve usta bir dövüşçü olan kör bir keşiş. Film yapımcıları bu rol için dövüş sanatları uzmanı ve Çin’in en popüler ve en saygıdeğer aktörlerinden biri olan Donnie Yen’i seçtiler.

Yapımcı Allison Shearmur; “Donnie Yen’in karakterinde çok fazla bilgelik ve harika bir espri anlayışı var. Ondaki sanatçılık ve performans hissi bize karakteriyle ilgili çok fazla şey söylüyor. Chirrut’da zarafet, kahramanlık ve asalet var.”

Pragmatik asker Baze Malbus, Chirrut’la birlikte büyüdü ve yakın arkadaşını evrenin öteki ucuna kadar takip etti. Çin’in en büyük yıldızlarından biri olan Jiang Wen, Yen’in Chirrut’unu kusursuz tamamlıyordu ve Baze’i oynamak için kusursuz bir seçimdi. Jiang Wen karakteri için şöyle diyor; “Sonuç olarak yüreği iyi bir adam ve çok dürüst, arkadaşı Chirrut’a çok sadık. Ve Chirrut’un arkadaşları onun da arkadaşı.”

Bodhi Rook, İmparatorluk için çalışan bir kargo pilotu ama acı bir gerçekle karşılaştığı zaman rotasını değiştiriyor. Bodhi’yi canlandıran Riz Ahmed, karakteri için şöyle diyor; “Gareth, Bodhi’yi savaş filminde orada olmaması gereken biriymiş gibi tanımladı. Takımındaki herkes bir şekilde bir asker veya savaşçı ve orada kazara bulunan bir adam var ama kendini gösterip bir işe yaraması gerektiğini fark ediyor. Çok sıradan bir adam, seyircinin bağ kurabileceği biri.”

Rogue One filminin kendi yaratıcı ve eşsiz tasarımlı droidi K-2SO, artık Birliğe sadık olan, tekrar programlanmış, eski imparatorluk güvenlik bekçisi. Boyu 2,16 metre olan K-2SO’yu, komedi zamanlama duyularını ve varlığını hareket yakalama ile droidi hayata geçirmek için kullanan Alan Tudyk oynuyor.

Gareth Edwards; “Alan bütün büyük komedi aktörleri gibi her ne kadar komik olsa da sizi duygulandırmayı da başarıyor. K2’nin sadece bir komedi parçası olmasını istemedik. Dünyadaki yerini bulmaya çalışmasında hafif trajik bir yan var. Eğlenceli anlar var ama Alan ona bir ruh kattı.” diyor.

"Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi" Yapım Notları 3 – RogueOne 012

Saw Gerrera bu hikâyedeki en karmaşık karakter olabilir ve kesinlikle daha önce Star Wars evreninde gördüklerimize hiç benzemiyor. Aslen Star Wars: Klon Savaşları animasyon serisinde karşımıza çıkan Saw, kanun kaçağı bir asi, İmparatorluğun devrilmesine inanan bir adam ama ne pahasına? Çoğunluğun iyiliği için masumları feda etmek kabul edilebilir mi yoksa bu onu karşı oldukları kadar suçlu yapar mı? Edwards, Saw Gerrera rolünü oynaması için Forest Whitaker’dan başkasına bakmaya gerek görmedi. Whitaker karakteri için şunları söyledi, “Saw inandıkları konusunda son derece net. İnsanları kurtarmak için gerekli olduğunu düşündüğü her şeyi yapabilir.”

Mads Mikkelsen’ın canlandırdığı Galen Erso, Jyn’in babası ve çok akıllı bir bilim insanı. Star Wars ailesinin bir parçası olan Mikkelsen; “Bu efsanevi film evreninin bir parçası olmak büyük bir onur. Star Wars’da bana çok ilginç gelen bir şey var, her ne kadar insan ırkından çok farklı droidler ve çeşitli yaratıklar olsa bile hikaye çok insancıl.” diyor.

Krennic Star Wars tarihinde çok önemli bir rol onuyor. Kendisi, sayesinde imparatorluğun korku yoluyla tüm galaksinin kontrolünü eline geçireceğini bildiği Ölüm Yıldızını yaratan adam. Bu kötü karakteri oynamak için ekibe Ben Mendelsohn katıldı.

Kathleen Kennedy, Mendelsohn’ın oyuncu listesine katılması konusunda şöyle yorum yaptı; “Ben Mendelsohn, Gareth’ın Krennic’le ilgili konuşmaya başladığı ilk kişilerden biri oldu. Biraz huzursuz edici ama aynı zamanda çocuksu bir özelliği de var. Ne yapacağı belli değil ve bence Darth Vader’a karşı durabilecek bir kötü olmak gerçekten zor olacaktı. Ben’in girdiği bu muazzam karakteri izlerken gözlerinizi ekrandan alamayacaksınız.”

ROGUE ONE FİLMİNİN YAPIMI

"Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi" Yapım Notları 4 – RogueOne 013

Star Wars: Güç Uyanıyor filmindeki çalışmaları için BAFTA ödülü kazanan ve Akademi Ödülüne aday gösterilen Neal Scanlan, Rogue One dünyasında da yaşayan yaratıkların yaratılmalarından sorumlu.

Gareth Edwards, Scanlan’a ve yaratıcı ekibine özgürlük ve karakterleri yeni bir şekilde yaratma şansı sundu. Karakterlerin spontane olmalarını ve karakterlerin doğal olarak evrimleşmelerine yardımcı olmalarını istedi. Sonuç olarak bu yaratıklara setteki diğer aktörler muamelesi yapıldı, öyle ki Scanlan saç-makyaj takımından yaratıkların üzerlerine diğer oyuncularda olduğu gibi toz, kir, ter ve yağ eklemelerini istedi.

Dünyanın önde gelen görsel efekt uzmanlarından biri olan başyapımcı John Knoll, Rogue One’ın yapımına yeni ve heyecan verici teknolojiler katmayı başardı. Gerçek zamanlı görsel efektler resmen ekranda bir ortam yaratabiliyor ve Edwards’ın oyuncuları bu sahnedeki performanslarını görmesini sağlayabiliyordu.

Knoll aynı zamanda imparatorluğa yapılan saldırılar sırasındaki gemi savaşları sahnesine, gemilerin içindeki çekimlere de yeni teknikler getirdi. Her ne kadar gemiler hareket eden mafsallı yataklara yerleştirilse de dışları çoğu zaman mavi veya yeşil perde oluyordu ama Knoll ve ekibi 15 metre çapında, 6 metre yüksekliğinde etrafını saracak dev LED ekranlar yaparak görüntüleri bu ekranlarda oynattılar. Bu yaklaşım sayesinde daha gerçekçi bir görüntü yaratarak uzay savaşına yanlarından geçen lazerleri ekleyebildiler.

Rogue One filminin çekimi aslen Pinewood Stüdyolarında gerçekleşti ama Edwards mümkün olan yerlerde İngiltere, İzlanda, Ürdün ve Maldivler gibi yerlerde gerçek setler kurulmasını da sağladı. Bu pratik setlerin örnekleri arasında 106 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeki Asiler üssü Yavin ile 4 ve 17,5 metre genişliğinde ve 6,5 metre yüksekliğindeki Ölüm Yıldızı bulunuyor.

Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi 14 Aralık’ta vizyona giriyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bazı Görevleri Seçemezsiniz! Mission: Impossible Yansımalar 5 – Mission Impossible Fallout Yansımalar

Bazı Görevleri Seçemezsiniz! Mission: Impossible Yansımalar

Mission Impossible Yansımalar'da Hunt ve IMF ekibi ile bazı aşina
Django Unchained Yapım Notları 6 – Django Unchained 04

Django Unchained Yapım Notları

Amerikan İç Savaşı’nın iki yıl öncesinde Güney’de geçen “DJANGO UNCHAINED/ZİNCİRSİZ”de