Shenema Kısa Film Platformu Başvuruları İçin Son 5 Gün 1 – Shenema Kısa Film Platformu 4

Shenema Kısa Film Platformu Başvuruları İçin Son 5 Gün

14 Aralık 2019

Uluslararası Shenema İstanbul Kısa Film Platformu başvuruları için son beş gün! Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği platformlara başvurular 21 Aralık tarihinde son buluyor. Shenema projelerinizi bekliyor.

Festival İstanbul Kültür ve Sanat Derneği organizasyonu olan Shenema İstanbul Kısa Film Platformu, görsel algının önem kazandığı günümüzde, sinema ve reklam sektörü vasıtasıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda farkındalık yaratmaya destek oluyor.

Konusu her yıl ‘kadın’ olarak belirlenen ve her yıl başka bir temada gerçekleştirilmesi planlanan platformun bu yılki teması ‘önyargılar’ olarak belirlendi. 4-5-6 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan platformda üç ayrı başvuru platformu yer alıyor:

Kısa Film Proje Yarışması, kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, kısa film üretimini bir endüstri haline getirmeyi ve filmlerin fikir aşamasından desteklenmesinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması, başvuruların açıldığı tarihte ilk etapta katılımcıların başvuru yapacağı ve daha sonra Şubat ayında, iki dakikalık videolarıyla platformda yer alacakları bir yarışma. Shenema yönetimi, Şubat ayında, daha önceden anons edilmemiş bir saat ve tarihte, belirlenen temayı başvuru sahipleriyle paylaşacak ve katılımcılardan en fazla 2 dakikalık videolarını, 48 saat içinde sisteme yüklemesini isteyecek.

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Bursu Başvurusu, Shenema İstanbul Kısa Film Yönetmeliği’nde yazan şartlara uygun başvuruların Danışma Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda seçilen projeye burs verilmesini amaçlanıyor.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği platformlara başvurular 21 Aralık tarihinde son buluyor. Başvurular www.shenema.org üzerinden yapılabilir.

04-05-06 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan platformda yer alan etkinlikler arasında:

Shenema Üniversite Temsilcileri buluşması, 3 farklı konuda yurt dışından ve yurt içinden platforma destek veren uzmanların eğitimleri, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde Önyargılar Paneli, Galatasaray Üniversitesi’nin ev sahipliğinde diğer bir panel ile WMC’nin ev sahipliğinde “Kızdıran Kadın Karakterler” Paneli yer alıyor.

Kısa Film Yönetmenleri Derneği’ni moderasyonunda “Hikayeni Anlat” ile sinema sektörünün profesyonelleri ile akredite konukların buluştuğu “Yuvarlağın Köşeleri” Bire Bir Görüşmeler bölümleri etkinliklerden bazılarını oluşturuyor. Sürpriz isimlerden oluşan jüri ve diğer etkinlikler ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

Shenema Kısa Film Platformu’nun ana paydaşları arasında, STL3 Film & Dağıtım, Reklam Verenler Derneği, Reklamcılık Vakfı, Reklamcılar Derneği, GSÜ Mediar ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yer alırken paydaş olarak da Women With Cameras ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği bulunuyor.

Shenema Kısa Film Platformu destekçileri ve sponsorları arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Derin Film, PBA Project, Santral Fotoğraf, Düet Reklam, WomanTV, Beyazperde.com yer alıyor. Yine İstanbul Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi de ilk etapta Shenema’nın duyurusunu öğrencileriyle paylaşan ve üniversite temsilcisini seçerek platforma destek veren üniversiteler arasında.

Festival Direktörlüğü’nü STL3 Film&Dağıtım Genel Müdürü ve Festiva İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Asu Sanem Kaya’nın yaptığı platform ile ilgili tüm gelişmeleri www.shenema.org adresinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İmzacı GOT Hayranları Avucunu Yalayacak! 2 – game of thrones bloodmoon spin off

İmzacı GOT Hayranları Avucunu Yalayacak!

HBO, Game of Thrones’un tüm final sezonunun yeniden çekilmesi için
Pera Film'den Cinema Verite: Kameranın Hakikati Programı 3 – The Lovely Month of May 1963

Pera Film’den Cinema Verite: Kameranın Hakikati Programı

Pera Film, Cinema Verite akımının önemli örneklerinden oluşan beş filmlik