South Park Sakinleri 1 – south park s07e07c09 love is a battle field

South Park Sakinleri

21 Eylül 2017

“South Park Kasabasına gelin ve birkaç arkadaşımla tanışın…”

South Park Matt Stone ve Trey Parker adlı iki gencin yeteneksizlik akan kötü çizimleriyle ortaya çıktı. Başlangıçta onların 2D olmasının tam olarak sebebi buydu. Fakat garip kasabanın bu şirin ötesi çocuklarına öyle yakıştı ki bu iki boyutlu duruş onlar (18+) ağızlarıyla kendilerine azımsanamayacak bir kitleyi bağladılar. Güldürdüler ve içten edilen küfürlerin her bölümde dışa vurumunu yaşattılar. Onlar South Park kasabasının güzide sakinleri! Bizi kasabalarına, onlarla arkadaş olmak için bekliyorlar.

South Park Sakinleri 2 – cartoon south park ladder to heaven poster GBfp2839

Arkadaş olmanın ilk şartı dostunuzun yaşadığı yeri bilmektir. South Park kasabası gerçekte varolan bir kasabadan esinlenilerek oluşturuldu. ABD’nin Colorado Eyaletinde yer alan Fairplay dizimize mekan oldu.

Kasabamızın geçmişine bir göz gezdirdiğimizde 1859’da altın bulunmasıyla mekanın altın avcılarının uğrak yeri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca doğaüstü olayların sıkça rastlandığı muhitte tuhaflıklar bir nevi olağan alışkanlıklara karışmış gitmektedir. Dünyada en çok UFO görülen ve uzaylıların bir bakıp çıkacağız kafasını en çok yaşadıkları yer de burası. İşte arkadaş olmak istediğimiz canım karakterlerimizin yaşadığı yer kısaca bu şekilde. Tuhaf-normal-gerçek altı…

“Hepimize mutlu bir sona inanmamız öğretildi.”

Kasabanın Pek Şirin Sakinleri

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

South Park Sakinleri 3 – Eric theodore cartman southparkEric Theodore Cartman

“Ben şişman değilim! Sadece iri kemikliyim. Sizi bipppppppppppppppppp”

Dizinin acımasız, en çok küfreden, ırkçı, huysuz ve her an yaşadığı her şeyi inkar etme kabiliyetine sahip evlat olsa sevilmez karakteri… Hiç kimseye acıması yoktur. Kafası her an şeytani planlara çalışabilir ve onun söylediklerine uyarsanız dünyanın yarısını havaya uçurmanız işten bile değildir. -Ki o da kalan yarısını uçurur hep beraber ışığı görürüz!-. Şarkı söylemeye bayılır. Sesi zevkler ve renkler tartışılmaz diyorsanız dinlenebilir. Yani sohbet etmek ve arkadaş olmak isterseniz mümkünse ırkınızı gizli tutun ve sakın dediklerini yapmayın.

South Park Sakinleri 4 – indir 1Stanley “Stan” Cartman

“Aman Allah’ım Kenny’yi öldürdüler!”

Kasabanın en normal çocuğudur. Mantığın sesidir bir nevi. Olan tüm garip durumlarda çözümü bulup kasabayı Kyle ile kurtaran kişidir de diyebiliriz. İyi bir çocuktur aslında. Sohbet edilesi ve zekidir. Fakat kendini bazen herşeyden nefret eden Cartman’a kaptırma ihtimali de doğmaktadır. Yine de iyi çocuktur. Mahallenin uslusudur. Kyle en iyi arkadaşıdır.

South Park Sakinleri 5 – imagesKyle Broflovski

“Gördün mü? Bugün de bir şey öğrendim.”

Aslen yahudidir. Bu yüzden Cartman’ın acımasız espirilerine maruz kalır çoğu zaman. Akıllı bir çocuktur fakat biraz saftır. Cartman tarafından kandırılma potansiyeli tavan yapacak kadar naif olan arkadaşımız basketbolda ve bilgisayarla ilgili konularda yeteneklidir. Temiz çocuktur, zarar gelmez, sevin ve sahip çıkın.

South Park Sakinleri 6 – KennyMcCormickKenny McCormick

“Bla bla bla….. seni ……… çocuğu woo hoo hoo v.s”

Mekanın en fakir, Cartman’la yarışacak kadar küfürbaz, kafasını insan anatomisi ve bu bağlamdaki ilişki şekilleriyle bozmuş, neredeyse ölmekten yaşamaya fırsat bulamayan çocuğu… Neyse ki ölümden sonrada kendini bozmadan yoluna devam etmeyi bilen bir arkadaşımız.

South Park Sakinleri 7 – ButtersStotchLeopold Butters Stotch

“Aptal yüzümden nefret ediyorum”

Kasabamızın en iyi yürekli insanıdır. Sevimlidir, sevilmesi önerilir. O kadar temiz bir kalbi vardır ki Cartman gibi Şeytanın en sevdikleri listesinde başı çekenler tarafından işlemediği bir suçu işlediğine inandırılabilir. Bu yüzden ailesi nezarethanenin yolunu gözü kapalı bilir.

South Park Sakinleri 8 – 2638131 3083711486 southHerbert Garrison

Ekibin ilkokul öğretmenidir. Hiç saygı görmez. Çoklu kişilik bozukluğundan muzdarip olduğu ve cinsiyeti hakkında ölmeden önce karar verip veremeyeceği tartışma konusu olan hocamızın Mr. Hat adında bir kuklası vardır. Bir şey isteyecekseniz ondan ister ve küfrünüzü sabırla karşıladıktan sonra yerinize oturursunuz.

South Park Sakinleri 9 – south park chefChef (Jerome McElroy)

“Bakın çocuklar! Size kötü alışkanlıklarla ilgili bir şey söyleyeceğim. Onlardan uzak durun! Onların bir zamanı ve yeri vardır. Ve bu yer de üniversitedir!”

Okulun sevilen aşçısıdır. Kadınlara epeyce düşkündür. Dinlediği şarkılar bile onlar ve onlara yapılabileceklerle ilgilidir. Çocuklar onu sever ve sözünü dinlerler.

South Park Sakinleri 10 – MrMackey02Mr. Mackay

“m’kay mmmmmm’kay”

Okulun rehber öğretmenidir. Kötü alışkanlıklar konusunda çocukları sürekli uyarır. Sevilmez ve saygı görmez. Koca kafasından kravatı sorumludur.

South Park Sakinleri 11 – images 1 1Randy Marsh

“Staaaaaaaaaaaaaan!”

Stan’in babasıdır. Yan karakter olması gerekirken sevgi seline boğulup ana karakter kıvamına erişmiştir. Jeologdur. Kavga etmeyi ve biraz içmeyi sever. Gazla çalışır. Her konuda söyleyecek sözü mutlaka vardır.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

South Park bir yılbaşı kartından 1997 yılında fırladı ve hayatımızın içimizden geçen küfürleri harmanlayan komedi programı olmayı başardı. Sürekli tabuları yıkan, alay eden ve tüm kavramları alt üst eden yapısıyla seveni olduğu kadar nefret edeni de olan bir animasyon oldu. 18+ kafasını hayatımıza 2D bir çizgi filmle sokmayı başardı. Aslında çizimleri kötüydü, hatta yapımcıları bacak çizemedikleri için yılın her günü kar yağan bir kasaba yarattılar. Birçok eleştirmen bu dizi tutmaz dedi. Ama onlar yoluna devam ediyor. Hem de tam 20 sezondur. Onlarla arkadaş olmak isterseniz bir bakın derim.

blank

Melahat Yılmaz Özberk

1981 Ankara doğumlu... Anadolu Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümünde okuyor. Gölge- e Dergi ve Öteki Sinema’da çeşitli film eleştirileri ve hikâyeler yazıyor. Tek dileği yazacak sözlerinin bitmemesi ve bunları sayfalara dökebilmek…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Fall (2013) 12 – The Fall 02

The Fall (2013)

The Fall (2013): İkinci sezon onayını alan bu İngiliz seyirliğini
Geri Döndü: The Punisher 1. Sezon İncelemesi 13 – The Punisher Netflix dizi 03

Geri Döndü: The Punisher 1. Sezon İncelemesi

Netflix, The Punisher 1. sezon ile dizinin temellerini attı ve