The Rental / Issız Ev Fragman 1 – The Rental Issiz Ev 1

The Rental / Issız Ev Fragman

30 Mayıs 2022

The Rental / Issız Ev adlı korku filmine ait poster ve fragman yayınlandı. Film, 10 Haziran’da Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile vizyonda olacak.

Okyanus kıyısında kaçamak yapan iki genç çift, ilk bakışta mükemmel gözüken kiralık evin sahibinin onları gözetliyor olabileceğinden şüphelenmeye başlar. Çok geçmeden kutlama amaçlı bu hafta sonu gezisi uğursuz bir havaya bürünür, en derin sırlar açığa çıkar ve dört eski arkadaş birbirlerini hiç görmedikleri bir gözle görmeye başlar. Alison Brie, Dan Stevens, Jeremy Allen White ve Sheila Vand, Dave Franco’nun (Neighbors, If Beale Street Could Talk, The Disaster Artist) yönetmenliğe adım attığı bu rahatsız edici ve sofistike korku filminde rol alıyor.

Yönetmen Görüşü

The Rental / Issız Ev, ev paylaşımı hakkındaki kendi paranoyamdan ilham aldı ve bence filmi bir bağlama oturtan en iyi sözleri Airbnb’nin kurucusu daha önce söylemişti: “İnsanların yatak odaları, banyoları gibi en mahrem alanlarının fotoğraflarını herkese açık olarak yayınladığı bir web sitesi oluşturmak istiyoruz, bu mahrem alanlar The Rental / Issız Ev Fragman 2 – Dave Francoinsanlar evinize uğradığında genellikle kapalı tuttuğunuz türden odalar. Bundan sonra insanlar tamamen yabancıları internet üzerinden evlerinde uyumaya davet edecekler. Çok büyük olacak!”

Ülkemiz hiç olmadığı kadar bölünmüş durumda ve kimse birbirine güvenmiyor, yine de sadece çevrimiçi birkaç olumlu yoruma güvenerek bir yabancının evinde kalmaya ikna olabiliyoruz. Bu durum, bu dünyadaki gerçek korkulara dokunabilecek bir korku filmi için mantıklı bir başlangıç noktası gibi geldi. Hiçbir şey gerçekten yaşayabileceğinizi hissettiğiniz bir olaydan daha korkutucu değildir.

The Shining (1980), Martha Marcy May Marlene (2011), Blue Ruin (2013) ve Hereditary (2018) gibi korku ve gerilim türünü ucuz korku hilelerinden öteye taşıyan filmlerden ilham aldım. Filmin ilk karesinden itibaren, perdede açıkça korkutucu hiçbir şeyin olmadığı anlarda bile, gerilimi yavaş yavaş inşa eden bir dehşet hissini filme aşılamak istedim. Bu öyle bir korku ki farkına bile varmadan size sokuluyor ve film bittikten çok sonra da sizinle kalıyor, öyle ki şimdiye kadar kaldığınız her kiralık ev hakkında dönüp bir daha düşünmenize neden oluyor.

The Rental / Issız Ev Hakkında

The Rental / Issız Ev Fragman 3 – The Rental Issiz Ev 2

Dave Franco’nun ilk yönetmenlik denemesi olan The Rental / Issız Ev, yalnızca çevrimiçi birkaç olumlu eleştiriye dayanarak tamamen yabancı insanlara isteyerek güvendiğimizde neler olabileceğini hayal eden, atmosferik, karakter odaklı bir korku filmi. Hem herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, hem de benzersiz bir şekilde tüyleri diken diken eden film, güven, gözetleme ve önyargı temalarını ve büyüyen paylaşım ekonomisinin hayatı kolaylaştırma iddiasıyla güvenliği nasıl feda ettiğini inceliyor. Olağanüstü performanslar üzerinde yükselen ve şaşırtıcı, eğlenceli, gergin karakter dinamiklerine odaklanan başarılı bir ilk film olan The Rental / Issız Ev, Dave Franco’nun heyecan verici film yapma yeteneğini ilan ediyor.

The Rental / Issız Ev’de başrolleri Dan Stevens (Kill Switch, The Guest, The Call of the Wild), Altın Küre adayı Alison Brie (Community, GLOW, Horse Girl), Sheila Vand (A Girl Walks Home Alone at Night, XX) ve Jeremy Allen White (Shameless, Homecoming) üstleniyor.

The Rental / Issız Ev Fragman 4 – The Rental Issiz Ev 3

Dave Franco yönetmenliğin yanında senaryonun da iki yazarından biri… Görüntü yönetmeni Christian Sprenger (Atlanta, GLOW) olan The Rental / Issız Ev’in yapım tasarımcısı ise Meredith Lippincott (Never Rarely Sometimes Always, Bad Education). Filmin kostüm tasarımcısı Kami Lennox (Frank and Lola, SMILF) iken müzikleri ise Danny Bensi ve Saunder Jurriaans (Martha Marcy May Marlene, The Lodge, Boy Erased) tarafından bestelendi. Filmin yapımcılığını Dave Franco, Elizabeth Haggard, Teddy Schwarzman, Ben Stillman, Christopher Storer ve Joe Swanberg beraber üstleniyor. Swanberg (Silver Bullets, Drinking Buddies) ayrıca Franco, Swanberg ve Mike Demski’nin bir hikayesine dayanan senaryonun ortak senaristliğini de üstleniyor. The Rental / Issız Ev’in yönetici yapımcıları ise Michael Heimler ve Sean Durkin.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

The Rental / Issız Ev

Yönetmen: Dave Franco
Senaryo: Dave Franco ve Joe Swanberg
Oyuncular: Alison Brie, Dan Stevens, Jeremey Allen White, Sheila Vand, Toby Huss, Anthony Molinari

[/box]

The Rental / Issız Ev Fragman 5 – The Rental Issiz Ev poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Black Rock Fragman 6 – Black Rock 2012

Black Rock Fragman

Mark Duplass'ın senaryosunu yazdığı ve başroldeki Katie Aselton'ın yönettiği Black
The Flash Yeni Fragman 7 – The Flash 2023 11

The Flash Yeni Fragman

DC Super Heroes evreninden The Flash, beyazperdede seyirci ile buluşmaya