Koleksiyoner Kirk Hammett Sunar: Too Much Horror Business 1 – Too Much Horror Business 2

Koleksiyoner Kirk Hammett Sunar: Too Much Horror Business

4 Ocak 2013

Too Much Horror Business 1Dünyanın en saygın gruplarından Metallica’nın ünlü gitaristi Kirk Hammett’ın iflah olmaz bir korku filmi koleksiyoncusu olduğunu biliyor muydunuz? Konserlerde kullandığı özel yapım korku motifleri ile bezeli gitarları bu konuda bize ipucu veriyordu, ancak koleksiyonerliğinin bu boyutlara geldiğini düşünmemiştik hiç.

Altı yaşında ilk korku filmi The Day of The Triffids’i seyrettiğinden beri korku, yaratık dergileri, çizgi romanları, oyuncakları vb. bulduğu tüm objeleri arşivleyen ünlü gitarist, sonunda bu arşivi bir kitapla taçlandırdı: Too Much Horror Business. Kitap için dünyanın en büyük korku koleksiyonlarından biri de özel çekimlerle ve kompozisyonlarla gün yüzüne çıkmış oldu.

Kirk Hammett’ın da başrolünde oynadığı çekimlerde objeler filmlerde kullanıldıkları sahnelerin özünü koruyarak Hammett’ın hayal gücü birleştirilerek sergilendi. Olayın ciddiyetini anlamak için örnek vermek gerekirse sırf bu çekimler için Bela Lugosi maketi yapılmış, hatta elleri inandırıcı olsun diye oğlu Bela Lugosi Jr.’ın ellerinin kalıbı çıkarılmış.

Hammett’ın Re-Animator’deki doktordan, Donnie Darko’daki tavşana ve daha birçok yaratığa makyajla dönüştürüldüğü fotoğraflar gitaristin içindeki çocuğu dışarı çıkardığını söylemek mümkün.

Kitabın en önemli kısmını ise korku filmi posterleri oluşturuyor. Zamanın el yapımı ender posterlerini bir arada görmek için kitap bir başvuru kaynağı niteliğinde. Hammett korku koleksiyonu tutkusunun Metallica’dan bağımsız geliştiğinin de üzerine basarak söylüyor. Ancak tabii ki grubun müthiş başarısından gelen para bu koleksiyona sahip olmasındaki en büyük etken.

Too Much Horror Business 2

Too Much Horror Business 3

Önemli bir noktayı kaçırmamız gerek. Hammett bu objelerin yaratıcılığının asıl kaynağı olduğunu belirtiyor. Bu sözün özellikle action figür koleksiyoncularına garip gözle bakan arkadaşların kulağına küpe olmasını dilerim.

Aşağıdaki videoda Hammett’ın özetlemeye çalıştığım kitap hakkındaki görüşlerini ve koleksiyonun bir kısmını görmeniz mümkün.

Ne diyelim, çocuğunuzun yaratıcı olmasını istiyorsanız hoşlandığı bir konuda koleksiyon yapmasına engel olmayın ya da kendinizi bu iş için harcadığınız para için suçlamayın. Bakarsınız bir gün dünyanın tanınmış koleksiyonerlerinden biri olup çıkmışsınız.

 

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir roman yazmak için Harikalar Kitabı’na ihtiyacınız var! 2 – 193xaf7d2nvsrgif

Bir roman yazmak için Harikalar Kitabı’na ihtiyacınız var!

Harikalar kitabı hayal gücünüzü uyandırmak ve yaratıcılığınızın sınırlarını genişletmek için
“Klasikleri Niçin Okumalıyız?” - George Stevens: Sinemaya Adanmış Bir Yaşam 3 – George Stevens

“Klasikleri Niçin Okumalıyız?” – George Stevens: Sinemaya Adanmış Bir Yaşam

George Stevens: Sinemaya Adanmış Bir Yaşam, “dev” bir Amerikalı yönetmeni