Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 1 – Home Alone 1990

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar

2 Ocak 2012

Hangimiz evimize direkt gelen bir tehlike karşısında aslan kesilmeyiz ki?

Sonuçta evimiz artık son kalemizdir. Orası da düştüğünde, geriye savunacak pek bir şey kalmaz. Herkesin ‘son kale’si aynı olmayabilir. Bu mekan çoğu zaman içinde yaşadığımız evimiz olabilirken, kimi zaman bir bar ve hatta bir karakol bile olabilir. Büyük metal düşünürü Metallica ne demiş:

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]

“But I’ll take my time anywhere,
Free to speak my mind anywhere,
And I’ll redefine anywhere,
Anywhere I roam,
Where I lay my head is home.” [/box]

Sözün özü ‘evim diyebildiğim her yer evimdir’ mottosundan hareketle ‘ev’ kavramını biraz genişlettim, müsaadenizle. Sinema tarihinde evini en iyi koruyan kahramanlar ‘mini’ listesine hoşgeldiniz!

5. Bir Grup Bar Müdavimi

(Feast, 2005)

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 2 – Feast 2005

Birbirlerini çok fazla tanımasalar bile, ortak düşman karşısında ‘bir’ olmayı başaran bir grup insan, dünya dışı tehdite karşı omuz omuza mücadele ederler. Kayıplar verseler de, evleri gibi olan barı, düşman kuvvetlerine teslim etmezler.

4.  Polis Mahkum El Ele

(Assault on Precinct 13, 1976)

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 3 – Assault on Precinct 13 1976

Polisin kurduğu pusuda ölen çete mensuplarının ardından sokaklarda örgütlenmiş büyük çeteler bir araya gelir ve intikam yemini eder. Dışarıdan bakıldığında kolay bir hedef gibi görünen 13 numaralı polis karakoluna saldırırlar. Karakolda bulunan polis ve mahkumlar el ele vererek sayıları bitmek tükenmek bilmeyen isyancılara karşı amansız bir savunmaya girişirler.

3. Susy Hendrix

(Audrey Hepburn, Wait Until Dark, 1967)

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 4 – Wait Until Dark 1967

Üç serseri içine uyuşturucu istiflenmiş bir oyuncak bebeğin peşindedir ve bebeğin kör bir kadın olan Susy’nin evinde olduğuna inanırlar. Neler döndüğünün çok farkında olmayan Susy, ‘orantısız güç’ uygulayan serserilere karşı evini layıkıyla korur.

2. David Sumner

(Dustin Hoffman, Straw Dogs, 1971)

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 5 – Straw Dogs 1971

Çelimsiz görüntüsüne rağmen, iş evini savunmaya geldiğinde aslan kesilen kahramanların belki de en akılda kalıcısı David’dir. Ta Amerika’lardan kopup İngiltere kırsalına gelir. Burada (her kapalı toplumda üç aşağı beş yukarı benzer örneklerine rastlanabilen) adamına göre değişen çifte standartların hüküm sürdüğü, kaba gücün geçer akçe olduğu yabancı dünyada, evine sığınan zihinsel özürlü Henry Niles’ı kasabanın hakim güçlerine teslim etmeye yanaşmaz ve iki grup arasında amansız bir mücadele başlar. Kağıt üzerinde hiçbir şansı bulunmayan David, ev sahibi olmanın avantajını iyi kullanır ve ‘sürpriz at’a oynamanın her zaman fena bir fikir olmadığını dosta düşmana açık seçik bir şekilde ispat eder.

1. Kevin McCallister

(Macaulay Culkin, Home Alone, 1990)

Top 5: Evini En İyi Koruyan Kahramanlar 6 – Home Alone 1990

Evini koruyan kahramanlar listelendiğinde, 8 yaşındaki afacan Kevin’i bu listenin başına koymayıp da kimi koyacaktık? Yaşının bütün dezavantajına rağmen, eve girmeye çalışan hırsızlara karşı sonuna kadar yılmadan savaşan Kevin bileğinin hakkıyla listenin tepesinde olmayı hak ediyor.

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri! 7 – 1016746446 0 363 2443 1684 1000x541 80 0 0 242a016ec5c97883982ed27e1f737d91

Mosfilm Kanalından Türkçe Altyazılı Rus Klasikleri!

Sovyetler Birliği'nin en büyük film yapım şirketi olan Mosfilm'in arşivi
Hak Ettiği İlgiyi Görmeyen 10 Türk Filmi 8 – 91dv60

Hak Ettiği İlgiyi Görmeyen 10 Türk Filmi

90'lardan bu yana, değeri en az bilinen filmler olsun dedim