"Son Dönem Türk Sinemasında Gerçekçilik" Kitabı Yayında! 1 – Fırat SAYICI

“Son Dönem Türk Sinemasında Gerçekçilik” Kitabı Yayında!

8 Kasım 2016

Sinema yazarı Fırat Sayıcı’nın “Son Dönem Türk Sinemasında Gerçekçilik” kitabı Literatürk Academia Yayınları’ndan çıktı.

“Dünya sinemasına damgasını vuran akımlara bakıldığında, en kalıcı ve başarılı akımların gerçekçilik temeli üzerine inşa edilenler olduğu görülmektedir; Sovyet Toplumsal Gerçekçiliği, Şairane Gerçekçilik, Belge Okulu, Özgür Sinema, Yeni Gerçekçilik, Yeni Dalga, Yeni Sinema ve Dogma Akımı… Birçok sinema yazarı ve tarihçisi Türk sinemasında belli bir akım oluşmadığı yönünde hemfikirdir. Türk sinemasında akımlardan ziyade çeşitli yaklaşım biçimleri olduğu söylenebilir. 1950 sonrası tek partili dönemden çok partili döneme geçişten itibaren, Türk sineması Sinemacılar Dönemi’ne girer. Bu andan itibaren de, 1950 öncesinden çok daha bilinçli yönetmenler sinemamızda çalışmalarına hız vermişlerdir. Ömer Lütfi Akad’la birlikte sinemamızda gerçekçi dokunuşlar görülmüştür. Ardından Halit Refiğ, Metin Erksan, Yılmaz Güney gibi usta yönetmenler zaman zaman filmlerinde gerçekçi yaklaşımlar göstermişlerdir. Ancak özellikle 1990 sonrası sektöre giren bazı yönetmenler, gerçekçi üslubu yardımcı bir öğe olmaktan çıkarıp temel bir araç olarak kullanmaya başlamışlardır.”

“Bu kitap, sanatta gerçekçilik ve dünya sinemasında gerçekçi akımları incelerken, bir yandan da  Nuri Bilge Ceylan, Derviş Zaim, Seren Yüce, Semih Kaplanoğlu, Uğur Yücel ve Zeki Demirkubuz gibi yönetmenlerin gerçekçi filmlerine odaklanarak okuyucularına yeni bir ufuk açıyor.”

son-donem-turk-sinemasinda-gercekcilik-kapak

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İthaki Sinema Dizisinin 4. Kitabı Raflarda 2 – İthaki Yayınları Sinema Dizisi

İthaki Sinema Dizisinin 4. Kitabı Raflarda

İthaki Yayınları’nın geçen yıl başladığı İthaki Sinema kitaplığı, dördüncü kitabı
Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin! 3 – ulas isiklar

Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin!

Doç. Dr. Ulaş Işıklar’ın akademik sinema incelemesi/biyografik anı türündeki Demirkubuz