Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat Belgeseli Yayına Açılıyor 1 – Sırtlarındaki Hayat 2

Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat Belgeseli Yayına Açılıyor

15 Nisan 2020

İstanbul Modern Sinema, koronavirüs salgını sebebiyle geçici olarak kapandığı dönemde sanatseverleri dijital platformlarda ağırlamayı sürdürüyor. Yeşim Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat adlı belgeselinin uzun versiyonu müzenin web sitesi üzerinden yayına açılıyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla sinemaseverlere evde de sinema keyfi sunuyor. 2019 yılında müzenin Yönetmenlerle Buluşma film programında bugüne kadar çektiği tüm filmleriyle izleyiciyle buluşan Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat adlı belgeselinin uzun versiyonu, Yeşim Ustaoğlu’nun desteğiyle, İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden izlemeye açılıyor. Film, 16-30 Nisan arasında izlenebilecek.

Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat Belgeseli Yayına Açılıyor 2 – Sırtlarındaki Hayat 1

Ustaoğlu’nun 2004 yılında Bulutları Beklerken adlı filmine mekân ararken tamamladığı Sırtlarındaki Hayat, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesindeki Topluca köyünde çekildi. Belgesel, sırtlarında taşıdıkları ağır fiziksel yüklerin yanı sıra yaşam şartlarının zorlukları ve ailelerini çekip çevirmenin de getirdiği ağır yükün altında ezilmeden büyük bir dayanıklılık gösteren, her şeye rağmen şarkılarından ve yüzlerindeki gülümsemeden vazgeçmeyen kadınlara odaklanıyor. Uçsuz bucaksız ormanlarla çevrili, dinmeden yağan yağmurların ve akarsuların seslerinin yankılandığı bölgeye içeriden bir bakış sunuyor.

Ustaoğlu söyleşisi de Youtube kanalında yayında

Yönetmenlerle Buluşma programı kapsamında Yeşim Ustaoğlu’nun sineması ve yönetmenliği üzerine Müge Turan ile yaptığı söyleşiye de müzenin web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden ulaşılabilir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Prometheus Videolar 3 – Prometheus SF22

Prometheus Videolar

Prometheus Videolar Toplu Gösterisi: Bugüne kadar yayınlanan bütün videoları bir
Vin Diesel Helen Mirren’ı Ekibe Katmak İstiyor 4 – helen mirren 72263

Vin Diesel Helen Mirren’ı Ekibe Katmak İstiyor

Vin Diesel’in başrolünde olduğu gişe canavarı Hızlı ve Öfkeli serisine