16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 1 – HAPPY END

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri

13 Eylül 2017

Film Ekim’de Başlar!

Ekim ayının tartışmasız en çok konuşulan sinema etkinliği Filmekimi’nin programı belli oldu. 16. yaşına giren etkinlik, bu sene de harika bir programla karşımıza çıkıyor. İstanbul’da 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi gösterimleri, bu yıl da Beyoğlu Beyoğlu, Beyoğlu Atlas, Kadıköy Rexx ve Nişantaşı City’s Cinemaximum’da yapılacak. Biletler İstanbul’da, 23 Eylül günü, saat 10.30’da Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Rexx sinemalarına açılacak gişeler ile online satış kanallarından satışa sunulacak.

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 2 – Öteki Filmler 16 Filmekimi

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, İstanbul’un ardından bu yıl 27-29 Ekim tarihlerinde ilk kez Bodrum’a da uğrayacak. Bodrum dışında; 6-8 Ekim’de Edirne, 13-15 Ekim’de Eskişehir, 13-17 Ekim’de Ankara, 20-22 Ekim’de Diyarbakır ve 20-24 Ekim’de İzmir olmak üzere 7 farklı şehre uğrayacak.

Birçok farklı türden 51 filmin yer bulduğu programın tamamı sinemaseverlerin ilgisini çekecektir. Öteki Sinema olarak her yıl yaptığımız gibi bu yıl da program içerisindeki Öteki Filmleri ayıklayıp okurlarımıza sunmak üzere bir seçki hazırladık ama 10 filmi seçerken bir hayli zorlandığımızı da belirtelim.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

anne! / MOTHER!

Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson
ABD / 2017
DCP / Renkli / 115’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 3 – Mother anne

Dünya prömiyerini Eylül’de Altın Aslan için yarıştığı Venedik Film Festivali’nde yapan anne! daha ilk gösteriminde hem eleştirmenleri hem sinemaseverleri ikiye böldü, hem yuhalamalar hem alkışlarla karşılandı. Filmde Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı, kocasıyla sakin bir hayat sürdüren bir kadının huzuru, yanlarına yerleşen bir çiftin gelişiyle bozuluyor. Film ekibinin “cesur, benzersiz, eklektik”, eleştirmenlerin “müthiş, ürkütücü, muhteşem” diye tanımladığı, anne!, Darren Aronofksy’nin bugüne kadar yönettiği en şaşırtıcı, en sürprizli film. Black Swan / Siyah Kuğu ile psikolojik gerilim türünde ustalığını kanıtlayan Aronofksy, anne! ile korku-gerilim türüne yeni bir klasik kazandıracak gibi görünüyor. Filmin müzikleri ise 2012 Salon İKSV’de konser veren Jóhann Jóhannsson’a emanet.

Seanslar
28 Eylül / Atlas Sineması / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

HOUSEWIFE

Yönetmen: Can Evrenol
Oyuncular: Clementine Poidatz, David Sakurai, Alicia Kapudağ, Ali Aksöz, Defne Halman, Zuri Şen, Elif Gülalp
Türkiye / 2017
DCP / Renkli / 82’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 4 – Housewife Can Evrenol 1

Cehennemin basamaklarını 2015’te ilk uzun metrajlı filmi Baskın ile inen Can Evrenol, yeni filmi Housewife’ın Türkiye prömiyerini yine Filmekimi’nde yapıyor ve korku merdivenini derinlere indirmeyi sürdürüyor. Evrenol’un sözleriyle “cinsellik, aile, toplumsal sıkışmışlık ve kâbus temalarını bu kez kadın bakış açısıyla” ele alan Housewife’ın başkarakteri, kız kardeşi ve babası, annesi tarafından öldürülen Holly. Olaydan 20 yıl sonra, kâbuslarıyla gerçekler arasındaki bağını gitgide yitirmeye başlayan Holly, bir yandan annesini bu feci eyleme iten nedenleri araştırırken bir yandan da kendi hayatının anlamını çözmeye çalışacaktır.

Seanslar
04 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

AŞKIN GÜCÜ / THE SHAPE OF WATER

Yönetmen: Guillermo Del Toro
Oyuncular: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg
ABD / 2017
DCP / Renkli / 123’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 5 – THE SHAPE OF WATER

Farklı evrenlerden çılgın yaratıklarla dolu, yüreğimizi dağlayan masallarla beyazperdeyi dolduran usta öykücü Guillermo del Toro, ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan bir filmle geri dönüyor. Soğuk Savaş’ın en kızıştığı, 1963 yılında Amerika’da gizli bir devlet laboratuvarındayız. Burada temizlikçi olarak çalışan Elisa, laboratuvarda yürütülen çok gizli bir deneyin varlığını keşfeder ve suda hapsedilen insansı bir yaratığı acımasız deneyden kurtarmaya karar verir. Şiirselliğini ve duygu yoğunluğunu hiç kaybetmeyen Aşkın Gücü, Guillermo del Toro’nun sempatik canavarlar galerisine ve görsel tasarım şaheserlerine yenilerini ekliyor.

Seanslar
30 Eylül / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
01 Ekim / Rexx Sineması / 19:00
04 Ekim / Beyoğlu Sineması / 16:00
05 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 16:00
08 Ekim / Atlas Sineması / 21:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

GEMINI

Yönetmen: Aaron Katz
Oyuncular: Lola Kirke, Zoe Kravitz, John Cho, Ricki Lake
ABD / 2017
DCP / Renkli / 93’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 6 – Gemini

Başından sonuna kadar gerilimle gizemi bir arada ve yüksekte tutan Gemini, Los Angeles’ta sinema endüstrisinin tam ortasında geçen bir cinayet filmi, muzip bakışını hiç kaybetmeyen bir kara film. Dünya prömiyerini SXSW film festivalinde yapan Gemini, asistanlığını yaptığı genç Hollywood yıldızı öldürülünce baş şüpheli sayılan Jill’i izliyor. Jill, bir yandan kendini temize çıkarmak için katili bulmaya çalışırken bir yandan da sinema dünyasını saran kirli ilişkilere denk geliyor. Her anında önemli bir ayrıntı ve komplo gizli Gemini, hem eğlenceli hem heyecanlı bir seyirlik.

Seanslar
30 Eylül / Beyoğlu Sineması / 11:00
01 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 21:30
02 Ekim / Rexx Sineması / 13:30
06 Ekim / Atlas Sineması / 16:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

JÜPİTER’İN UYDUSU / JUPITER’S MOON

Yönetmen: Kornél Mundruczó
Oyuncular: Merab Ninidze, György Cserhalmi, Zsombor Jéger, Mónika Balsa
Macaristan, Almanya / 2017
DCP / Renkli / 123’
Macarca; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 7 – JUPITER’S MOON

Köpeklerin isyanını nefes kesici Beyaz Tanrı’da sinemaya aktaran Macar yönetmen Kornél Mundruczó, göçmen hikâyelerine yeni bir çerçeve kazandırdığı cesur filmi Jüpiter’in Uydusu ile karşımızda. Ormanda ırkçı polislerden kaçarken vurulan, ancak ölmeyip süper güçler kazanan bir göçmenin ahlaksız bir doktorla birlikte atıldıkları maceraları anlatan bu film, daha önce benzerini hiç izlemediğiniz bir süper kahraman hikâyesi… Dahası, Mundruczó deli işi öyküsünün hemen paraleline deli işi bir anlatıyı da yerleştirerek hem Hollywood’a göz kırpıyor hem de izleyenlerin bütün duyularını kaşıyor. Jüpiter’in Uydusu, bu yıl izleyeceğiniz en sürprizli filmlerden biri şüphesiz.

Seanslar
03 Ekim / Rexx Sineması / 19:00
04 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
05 Ekim / Beyoğlu Sineması / 21:30
07 Ekim / Atlas Sineması / 13:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

KARDAKİ İZLER / WIND RIVER

Yönetmen: Taylor Sheridan
Oyuncular: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Apesanahkwat, Eric Lange, Graham Greene
Kanada, ABD, İngiltere / 2017
DCP / Renkli / 107’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 8 – WIND RIVER

İnsan ya da hayvan, her şeyin av, herkesin tedirgin olduğu sert, tavizsiz bir dünyada geçen çağdaş bir western başyapıtı Kardaki İzler. Sicario ve Hell or High Water / İki Eli Kanda filmlerinin senaryo yazarı Taylor Sheridan’ın yönettiği Kardaki İzler, Wyoming’de karlarla kaplı Rüzgârlı Irmak Kızılderili Koruma Bölgesi’nde geçiyor. Jeremy Renner’ın orman korucusu rolünde dikkat çektiği film, ücra bir alanda, karlar altında bir ceset bulunması ve cinayetin araştırılmasını anlatıyor. Cory, FBI’dan yollanan deneyimsiz ajan Jane Banner ile birlikte, bölgenin makûs talihini de belirleyecek bir soruşturmaya girişiyor. Nick Cave ve Warren Ellis’in huzursuzluk yayan müzikleriyle Kardaki İzler, doğanın kanunlarının bazen insan kanunlarından üstün olduğunu bize hatırlatıyor.

Seanslar
30 Eylül / Beyoğlu Sineması / 19:00
02 Ekim / Rexx Sineması / 11:00
03 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 21:30
04 Ekim / Atlas Sineması / 13:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ / THE KILLING OF A SACRED DEER

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Oyuncular: Colin Farrel, Nicole Kidman, Barry Keoghan, Raffey Cassidy, Sunny Suljic
İrlanda, İngiltere / 2017
DCP / Renkli / 121’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 9 – THE KILLING OF A SACRED DEER

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster’dan sonra İngilizce çektiği ikinci filmi, izleyicisini her zamanki gibi tekinsiz, oyunbaz ve özenle tasarlanmış yeni bir lanetli Lanthimos evrenine davet ediyor. Kutsal Geyiğin Ölümü başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Tuhaf ikili, aileleriyle tanıştığında işler daha da tuhaflaşıyor ve muzip bir tür Alacakaranlık Kuşağı hikâyesi ortaya çıkıyor. Lanthimos bedensel şiddetten doğan mizahı da her daim olduğu gibi filmine tatminkar miktarda eklemeye devam ediyor. Aileye, suçluluk duygusuna ve sınıfa dair, etkisinden kurtulması çok zor bir soğuk duş bu film.

Seanslar
29 Eylül / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 21:30
30 Eylül / Atlas Sineması / 19:00
08 Ekim / Rexx Sineması / 11:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

MUTLU SON / HAPPY END

Yönetmen: Michael Haneke
Oyuncular: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski, Laura Verlinden, Toby Jones
Fransa, Almanya, Avusturya / 2017
DCP / Renkli / 107’
Fransızca; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 10 – HAPPY END

Günümüz sinemasının en önemli yönetmenlerinden Michael Haneke, Amour / Aşk’tan bu yana büyük bir heyecanla beklenen yeni filmiyle geri döndü. Usta yönetmen, Mutlu Son’da işlevsiz aile, burjuva gerilimi, intikam, suçluluk ve bastırılmış duygular gibi her zamanki ilgi alanlarının yanına yenilerini de ekliyor. Odakta yine burjuva konformizmini her yönüyle yaşamaya çabalayan, dünyada olan bitene duyarsız bir aile var. Gelgelelim Avrupa eski Avrupa değil, şehirler onların soyut duvarlarla uzak tutmaya çalıştıkları “işgalci” göçmenlerle dolu. Haneke yeni filminde karanlık, rahatsız edici, öte yandan tuhaf bir mizah anlayışına da sahip bir sinema dili tutturuyor.

Seanslar
29 Eylül / Beyoğlu Sineması / 21:30
01 Ekim / Atlas Sineması / 19:00
02 Ekim / Rexx Sineması / 16:00
04 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 13:30

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

ÜÇ BİLLBOARD EBBING ÇIKIŞI, MISSOURI /
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Yönetmen: Martin McDonagh
Oyuncular: Frances Mcdormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Abbie Cornish, Peter Dinklage
ABD, İngiltere / 2017
DCP / Renkli / 115’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 11 – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING MISSOURI

Amerikan bağımsız sinemasının en güçlü kalemlerinden, klasikleşen In Bruges’ün yönetmeni Martin McDonagh, Seven Psychopaths’ten sonra uzun zamandır beklenen yeni filmiyle geri dönüyor. McDonagh’ın ilk gösterimini Eylül’de Venedik, ardından Toronto film festivallerinde yapan filmi, kızı bir süre önce evlerine yakın bir yerde tecavüz edilerek katledilen bir anneyi gözlemliyor. Acılı anne Milfred, yetkililerin dikkatini çekebilmek için, karayolundaki üç ilan panosunu kiralıyor ve herkese meydan okuyor. Milfred rolündeki Frances McDormand’ın muazzam performansı, son derece güçlü oyuncu kadrosuyla, kalıpların dışına çıkıp kendi savaşını kendi yöntemleriyle veren güçlü kadınlara adanmış bir ağıt.

Seanslar
04 Ekim / Rexx Sineması / 13:30
06 Ekim / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 11:00
07 Ekim / Beyoğlu Sineması / 16:00
08 Ekim / Atlas Sineması / 19:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

YOU WERE NEVER REALLY HERE

Yönetmen: Lynne Ramsay
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Ekaterina Samsonov, Alessandro Nivola, Alex Manette, John Doman, Judith Roberts
İngiltere / 2017
DCP / Renkli / 95’
İngilizce; Türkçe altyazılı

16. Filmekimi’nin Öteki Filmleri 12 – YOU WERE NEVER REALLY HERE

Lynne Ramsay’in yeni filmi, tek başına, sinemanın asla ölmeyeceğinin kanıtı gibi. Sosyopat bir savaş gazisi, kötü insanların eline düşmüş bir kız çocuğu, nüfuzlu birtakım devlet adamlarını da içine alan girift bir suç ağı… Tanıdık motifler olsa da bu filmde kan gövdeyi bambaşka yollardan götürüyor, hikâyeler bilinmezliğe doğru ilerliyor. Kevin Hakkında Konuşmalıyız ile ustalığını ortaya koyan yönetmen Lynne Ramsay, Joaquin Phoenix’in ödüllü performansından güç alan filminde, polisiye kurgusu ile hikâye anlatımında devrim yapıyor. You Were Never Really Here, hiçbir beklentiye prim vermeyen, kafa karıştırıcı, zihin bükücü, her sekansı can alıcı bir film.

Seanslar
29 Eylül / Cinemaximum City’s Nişantaşı / 19:00
05 Ekim / Atlas Sineması / 16:00
06 Ekim / Rexx Sineması / 21:30
08 Ekim / Beyoğlu Sineması / 11:00

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Münih Türk Film Günleri 35. Kez İzleyicisi ile Buluşmaya Hazırlanıyor 13 – Mujde Ar

Münih Türk Film Günleri 35. Kez İzleyicisi ile Buluşmaya Hazırlanıyor

Almanya’nın Münih kentinde bu yıl 17-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek
36. İstanbul Film Festivali'nin 'Öteki' Filmleri 14 – 84 2

36. İstanbul Film Festivali’nin ‘Öteki’ Filmleri

36. İstanbul Film Festivali'nden Öteki Sinema takipçilerinin ağzının suyunu akıtacak