17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 1 – THE HOUSE THAT JACK BUILT 01

17. Filmekimi’nin Öteki Filmleri

26 Eylül 2018

Sonbaharın gözde sinema etkinliğinin programı belli oldu. Filmekimi, her zaman olduğu gibi yine senenin merakla beklenen filmlerinden oluşan zengin bir seçkiyle karşımıza çıkıyor. İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir’de de sinemaseverlerle buluşacak 17. Filmekimi’nin biletleri 29 Eylül Cumartesi günü satışa çıkıyor.

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 2 – 17 Filmekimi Öteki Filmler

Filmekimi, 5-14 Ekim tarihlerinde İstanbul’da 10 gün sürecek bir maratonla başlayarak, 12-16 Ekim’de Ankara’da, 19-23 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak. 17. Filmekimi’nin biletleri İstanbul’da, 29 Eylül Cumartesi 10.30’da Beyoğlu Atlas, Kadıköy Rexx sinemalarına açılacak gişelerden ve Biletix satış kanalları üzerinden satışa sunulacak. Ankara ve İzmir’de bilet satışları 29 Eylül’den itibaren Biletix satış kanalları üzerinden ve etkinlik tarihinden bir gün önce sinema gişelerinden yapılacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 17. Filmekimi’nin programında birbirinden cazip alternatifler bulunuyor. Öteki Sinema olarak her yıl yaptığımız gibi bu yıl da program içerisindeki Öteki Filmleri ayıklayıp okurlarımıza sunmak üzere bir seçki hazırladık ama 10 filmi seçerken bir hayli zorlandığımızı da belirtelim.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

SUSPIRIA

Yönetmen: Luca Guadagnino
Oyuncular: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Angela Winkler, Chloë Grace Moretz, Lutz Ebersdorf
İtalya / 2018
DCP / Renkli / 152’
İngilizce, Almanca, Fransızca; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 3 – SUSPIRIA 01

Geçen yıl Filmekimi’nde Call Me By Your Name / Beni Adınla Çağır ile izlediğimiz Luca Guadagnino bu kez korku sinemasına el attı ve Dario Argento’nun başyapıtı Suspiria’yı yeniden çekti. 1977 yılında, Berlin’de, dünyaca ünlü bir dans trupuna karanlık güçler musallat olmuştur. Dansçılardan bazıları bu güce yenilir, bazılarıysa mücadeleyi seçer. Duyurulduğu ilk andan beri merakla beklenen Suspiria, Tilda Swinton ve Dakota Johnson’lı parlak oyuncu kadrosu, özünü aldığı kült film, sürekli artan huzursuzluk hissi ve benzersiz görselliğiyle uzun süre zihninizi kurcalayacak. Guadagnino’nun “yeniden çevrim değil, orijinal filmin uyandırdığı inanılmaz hisse bir saygı duruşu” olarak tanımladığı yeni Suspiria’nın müzikleri Radiohead’den Thom Yorke tarafından bestelendi, koreografiler ise sinema, tiyatro, moda ve dans alanlarında tanınmış sanatçı Damien Jalet’ye ait.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

THE FIELD GUIDE TO EVIL

Yönetmenler: Ashim Ahluwalia, Can Evrenol, Severin Fiala, Veronika Franz, Katrin Gebbe, Calvin Reeder, Agnieszka Smoczynska, Peter Strickland, Yannis Veslemes
ABD, Türkiye, Yeni Zelanda, Macaristan, Avusturya, Norveç, Polonya, Hindistan, Almanya, Yunanistan / 2018
BluRay / Renkli / 117’
İngilizce, Yunanca, Flamanca, Hintçe, Almanca, Lehçe, Macarca, Türkçe; İngilizce ve Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 4 – THE FIELD GUIDE TO EVIL 01

Dünyanın dört bir yanından halk öyküleri ve söylenceler, sekiz tüyler ürpertici kısa filmden oluşan Kötülük Kılavuzu’nun esin kaynaklarını oluşturuyor. Aralarında Filmekimi’nde önceki yıl Baskın’ın geçen yıl Housewife’ın Türkiye prömiyerini yapan Can Evrenol’un yönettiği Al Karısı, Berberian Sound Studio’nun yönetmeni Peter Strickland ve Goodnight, Mommy’nin yönetmenleri Veronika Franz ile Severian Fiala’nın filmlerinin de bulunduğu antoloji; takıntı, lanet, kara sevda, şehvet, gulyabani ve haset öyküleri anlatıyor. Kültleşen ABCs of Death / Ölümün Alfabesi yapımcılarının bu son projesi, SXSW, Neuchatel, Seattle, Yeni Zelanda, Sydney, Kanada Fantasia festivallerinden sonra Filmekimi izleyicilerinin korkularını ekrana yansıtıp tüylerini diken diken edecek. Yönetmen Can Evrenol, filmin 11 Ekim Perşembe 21.30 Rexx Sineması’ndaki gösterimine katılacak.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

BURNING

Yönetmen: Lee Chang-Dong
Oyuncular: Yoo Ah-In, Steven Yeun, Jun Jong-Seo
Güney Kore / 2018
DCP / Renkli / 148’
Korece; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 5 – BURNING

Kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan Şüphe, dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Öykünün özüne ve Murakami’nin tarzına sadık kalan film, vasıfsız bir genç, âşık olduğu güzel kız ile zengin ve küstah bir adam arasındaki aşk üçgeni ekseninde bir öfke ve saplantı hikâyesi anlatıyor. Gitgide artan gerilimiyle usta işi bir uyarlama olan Şüphe, Vaha, Güneşli Kent ve Şiir filmleriyle tanıdığımız Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği ilk film. Gizemli öyküsü etrafında şekillenen filmin gücü, izledikten çok sonra bile hafızalarda yerini koruyan, emsalsiz bir özenle kurgulanan sahnelerinden kaynaklanıyor. Aşk, takıntı, sınıflararası gerilim ve hafıza gibi kavramlara değinen filmin başrollerini Koreli oyuncu, moda ikonu ve sanat tarihçisi Yoo Ah-in, Walking Dead ile Okja’dan tanıdığımız Steven Yeun ve Jeon Jong-seo paylaşıyor.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

CLIMAX

Yönetmen: Gaspar Noe
Oyuncular: Adrien Sissoko, Alaia Alsafir, Alexandre Moreau, Alou Sidibe, Ashley Biscette, Claude Gajan Maull, Giselle Palmer, Kendall Mugler
Fransa / 2018
DCP / Renkli / 96’
Fransızca; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 6 – CLIMAX

Tek Başına, Dönüş Yok, Boşluk ve Aşk gibi filmleriyle izleyicileri sonuna kadar zorlayan Gaspar Noe, Cannes’da prömiyerini yapan son filminde de kuralı bozmuyor. Gerçek bir haberden esinlenerek “rüya ve kâbuslarını” perdeye yansıtan Noe, son filminin merkezine bu kez dansçıları yerleştiriyor. “Cehennemvari bir sinemasal dans partisi” olarak tanımlanan Climax, gösterileri için hazırlanan bir dans grubunu izliyor. Dansçılar, son provalarını yaptıktan sonra beklenmedik bir gelişmeyle Noe tarzı olaylar birbirini kovalıyor. Paris’te dans savaşlarından dansçı-müzisyen Kiddy Smile tarafından seçilen dansçıların rol aldığı filmin koreografileri Diplo, Sia, Björk, Rihanna ve 30 Seconds to Mars’la çalışmış Nina McNeely’ye ait.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

LONG DAY‘S JOURNEY INTO NIGHT

Yönetmen: Bi Gan
Oyuncular: Tang Wei, Sylvia Chang, Huang Jue, Lee Hong-Chi
Çin, Fransa / 2018 /
DCP / Renkli / 130’
Çince; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 7 – LONG DAY‘S JOURNEY INTO NIGHT 02

“Sıfatların değil, ayrıntının ve fiillerin şiiri, ateşli bir şiir”… Chagall’in tabloları ve Modiano’nun romanlarındaki duygu akışından esinlenen yönetmen Bi Gan, Cannes’da ilk gösterimini yapan filminde kayıp bir aşkın izini sürüyor. Filmin kahramanı Luo, yıllar önce terk ettiği kasabası Kaili’ye dönüyor ve hiç aklından çıkartamadığı eski sevgilisi Wan’ı aramaya başlıyor. Uyandırdığı hisler ve yarattığı atmosferle aşk filmi, kara film ve bilimkurgu arasında bir yerde duran Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk, 3 boyutlu ve tek plan çekilen son bölümüyle de geçmişin, aslında anılardan kaynaklanan bir his olduğunu vurguluyor sanki. Hafıza, geçmiş ve anılar üzerine zarif bir zihin alıştırması olan film, olay örgüsünden ziyade olağanüstü görüntüleriyle aklınıza kazınacak.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

UNDER THE SILVER LAKE

Yönetmen: David Robert Mitchell
Oyuncular: Andrew Garfield, Riley Keough, Topher Grace, Callie Hernandez, Don Mcmanus, Jeremy Bobb, Riki Lindhome
ABD / 2018
DCP / Renkli / 139’
İngilizce; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 8 – UNDER THE SILVER LAKE 01

It Follows ile hayranlığımızı kazanan David Robert Mitchell’ın Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filmi, cinayetlerden çizgi romanlara, seri köpek katilleri ve küresel komplolardan şarkılardaki gizli mesajlara eğlenerek geçen, çok hareketli, çok renkli bir kara film. Hem popüler kültüre sonsuz gönderme içeren, yönetmeninin tabiriyle “Los Angeles denen o karanlık ve çarpık fantezi dünyasını keşfe çıkan” Gölün Altında, amaçsız, takıntılı, ilerleyen yaşına rağmen en büyük başarısı röntgenciliği olan işsiz-güçsüz Sam’i izliyor. Havalı, güzel komşusu Sarah birdenbire ortadan kaybolunca Sam, Los Angeles’ta gezmedik parti, tanışmadık manken bırakmadan onu aramaya koyuluyor. Never Let Me Go ile tanıyıp sevdiğimiz, Örümcek Adam’la ününü pekiştiren Andrew Garfield’ın neredeyse tek başına sürüklediği Gölün Altında, Violent Femmes ve REM destekli müzikleriyle de dikkat çekiyor.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

THE HOUSE THAT JACK BUILT

Yönetmen: Lars Von Trier
Oyuncular: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough, Sofie Gråbøl, Siobhan Fallon Hogan
Danimarka, İsveç, Fransa, Almanya / 2018
DCP / Renkli / 155’
İngilizce; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 9 – THE HOUSE THAT JACK BUILT 02

Her filminde izleyiciyi zorlayıp kışkırtan Lars Von Trier, Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filminde çıtayı iyice yükseltti. 2013 tarihli Nymphomaniac’tan bu yana sessiz kalan Von Trier’in önce bir televizyon dizisi olarak planladığı Jack’in Yaptığı Ev, parlak oyuncu kadrosuyla göz kamaştırırken dehşet verici hikâyesi ve görselliğiyle izleyicileri ve eleştirmenleri ikiye böldü. 1970’lerde geçen film, 12 yıl boyunca bir seri katili izliyor ve işlenen korkunç cinayetleri katilin kendi gözünden perdeye yansıtıyor. Katil Jack rolünü üstlenen Matt Dillon’ın muhteşem performansıyla yükselen film, Von Trier’in her zamanki muzip ve sivri tarzıyla seri katil türünün kurallarını yıkıp geçiyor.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

ASH IS PUREST WHITE

Yönetmen: Jia Zhang-Ke
Oyuncular: Zhao Tao, Liao Fan, Xu Zheng, Casper Liang
Çin, Fransa / 2018
DCP / Renkli / 141’
Çince; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 10 – ASH IS PUREST WHITE

Kalıpları kırarak her filminde sürprizlerle izleyicinin karşısına çıkan sinemacı Jia Zhang-ke’nin Cannes’da yarışan son filmi, Çin’in kapitalist dönüşümünü gangster dünyasında geçen bir aşk trajedisi yoluyla anlatıyor. John Woo ve Johnnie To’nun mafya filmlerinden esinlenen Kül En Saf Beyazdır’ın kahramanı, mafya elemanı Bin’e âşık olan Qiao. Bir çete hesaplaşması sonrasında Qiao hapse düşer. Beş yıl sonra salıverildiğinde her yerde Bin’i arayan Qiao, Çin’de köklü bir değişim gerçekleştiğini anlar. Daha önce Filmekimi’nde Günahın Dokunuşu ve Dağlar Uzaklaştığında filmlerini izlediğimiz yönetmen Zhang-ke, filmini şöyle tarif ediyor: “Toplumun kıyısında yaşayan bir çiftin hikâyesi, kayıp gençliğim ve gelecek hayallerim… Yaşamak, sevmek ve hür olmak…”

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

COINCOIN AND THE EXTRA HUMANS

Yönetmen: Bruno Dumont
Oyuncular: Alane Delhaye, Bernard Pruvost, Priscilla Benoist, Philippe Jore, Julien Bodart, Christophe Verheeck, Alexia Depret, Lucy Caron, Marie-Josee Wlodarczack, Jason Cirot, Nicolas Leclaire
Fransa / 2018
DCP / Renkli / 2 x 52’
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 11 – COINCOIN AND THE EXTRA HUMANS 02

Dumont’un müzikal Jean d’Arc’ı Jeannette’i geçen yıl Filmekimi’nde izlemiş, Quinquin’i de 2015’te P’tit Quinquin / Küçük Serseri ile tanımıştık. Quinquin’in garip maceraları üç yıl sonra da devam ediyor. Kırık burunlu küçük Quinquin, artık kendine CoinCoin diyor ve Fransız Ulusal Cephe partisinin toplantılarına katılıyor. Sevdiği kız Eve, Corinne adında bir kızla çıkıyor. Arkadaşı Tombik hâlâ kilolu. Gözlerini kırpıp duran Komiser Van der Weyden hâlâ şapşal. Fakat bu kez Fransa’nın rüzgârlı kuzey sahillerinde inekler ve cesetler yok; aksine bir uzaylı istilası söz konusu. Bu uzaylılar da hayal edilenden farklı. Zift birikintileri gibi gökten düşüyorlar. İlk gösterimini Locarno’da yapan dört bölümlük televizyon dizisi Küçük Serseri Uzaylılara Karşı, Bruno Dumont’un absürt mizah anlayışını Buster Keaton, Charlie Chaplin, Peter Sellers’ı anımsatan fiziksel, durum komedisi ve farsla birleştirerek hem Fransa’nın hem de dünyanın halini ti’ye alıyor. Bu yıl Locarno Film Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdiği Dumont, “Coincoin, insanların ’öteki’ye bakışlarından bahsediyor. Hayat trajikomedidir” diyor.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

MANDY

Yönetmen: Panos Cosmatos
Oyuncular: Nicolas Cage, Andrea Riseborough, Linus Roache, Olwen Fouere, Richard Brake, Bill Duke
ABD / 2018
DCP / Renkli / 97’
İngilizce; Türkçe altyazılı

17. Filmekimi'nin Öteki Filmleri 12 – MANDY

Amansız bir tarikat, cehennem kaçkını yaratıklar, intikam peşinde kana susamış bir adam… İlk gösterimini Sundance’te, uluslararası prömiyerini Cannes’da yapan Mandy, hem 1980’ler estetiğinin hem de aksiyon-fantezi türünün sınırlarını zorluyor. Filmde Nicolas Cage’in canlandırdığı Red, Yeni Şafağın Çocukları adlı tuhaf bir tarikat ve cehennem kaçkını yaratıklar tarafından katledilen sevgilisi Mandy’nin intikamının peşine düşüyor. Hayalle gerçek arasında gidip gelen, kana susamış Red’in ruh haline uyarak bakış açısı ve renkleri değişen Mandy’nin hem anlatımı hem görüntüleri aşırı uçlarda geziniyor. İzleyicilerin, deneysel distopya Beyond the Black Rainbow ile aşina olduğu yenilikçi yönetmen Panos Cosmatos’un yönettiği, müziklerini Johan Johansson’un bestelediği Mandy’nin yapımcılarından biri de Elijah Wood.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Portakal, Üstün Nar! 13 – path

Altın Portakal, Üstün Nar!

Benim için Altın Portakal, Türk Sineması’nın en başarılı örneklerinin bir
50. Altın Portakal'da Sadece Sinema Var! 14 – Altın Portakal 2

50. Altın Portakal’da Sadece Sinema Var!

Sadece Sinema! Akaydın festivalle ilgili anahtar bilgileri basına verdi ve