34. İstanbul Film Festivali Günlükleri - 3 1 – In the Basement

34. İstanbul Film Festivali Günlükleri – 3

8 Nisan 2015

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali devam ediyor. Biraz tempomuz düşse de yılmadan film izlemeye devam ediyoruz. İzlediğim filmlere ait kısa notları paylaşmaya devam. Hemen altlarında da filmlerin bir sonraki gösterim yeri ve tarihi bilgisi var. Herkese iyi festivaller!

Öteki Sinema için yazan: Murat Kızılca

In the Basement (2014)

In the Basement 02

Avusturya’nın bodrumlarında neler oluyor? Geçtiğimiz senelerde Paradise üçlemesiyle festivallere konuk olan Ulrich Seidl, yeni filminde belgesel türüne el atarak Avusturya’nın bodrum katlarını dolaşmış. Ülkenin kötü şöhretli bölgelerini gezen Seidl, yakaladığı birbirinden ilginç insan portrelerini yaptığı röportajlar ile perdeye yansıtmaya çalışırken, bir yandan da onların kıyıda köşede kalmış en gizli arzularını bodrum katlarında nasıl özgürce ortaya çıkarıp, o kısıtlı alanda nasıl bambaşka hayatlar yaşadıklarına tanıklık etmiş. İçimize attığımız ya da bastırdığımız uçlarda gezinen fikirlerimizi, arzularımızı ya da toplumsal normların dışına ötelenmiş garipliklerimizi simgeleyen bodrum katı metaforunu ustaca kullanan Avusturyalı yönetmen, ilginç bir belgesele imza atmış.

09.04.2015 / 21:30 / Beyoğlu Beyoğlu

11.04.2015 / 19:00 / Kadıköy Rexx 2

The Salvation (2014)

The Salvation

Fear Me Not (2008) ve The Intended (2002) gibi gerilimlerini sevdiğim Danimarkalı yönetmen Kristian Levring, bu defa bir intikam öyküsünü eksenine alan bir western denemesine girişmiş. Danimarkalı yıldız oyuncu Mads Mikkelsen başrolde, etrafında da en az onun kadar ilgi çeken Eva Green, Jeffrey Dean Morgan ve Manchester United’ın yaramaz çocuğu Eric Cantona gibi isimler var. Böyle bir karışımdan bomba bir film çıkacağını düşlemek hiç de hayalperestlik sayılmaz. Amma velakin beklendiği gibi müthiş başlayan The Salvation, son bölümde kendini klişelere tamamen teslim ederek bir parça can sıkıyor. Gene de Mads Mikkelsen hayranları bu sert intikam hikâyesini kaçırmak istemeyecektir.

12.04.2015 / 16:00 / Kadıköy Rexx

Yearning (Hasret, 2015)

Hasret

The Nine Lives of Tomas Katz (2000) ve 2008’de tartışmalı bir şekilde Altın Portakal en iyi film ödülünü kazanan Pazar – Bir Ticaret Masalı (2008) gibi filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen Ben Hopkins, Uluslararası Yarışma’da yer alan filmi Yearning ile objektifini İstanbul’a çevirmiş. Almanya’daki bir TV kanalı için belgesel çekmek üzere İstanbul’a gelen küçük bir film ekibi, soylulaştırma, göçmen işçiler, hükümete karşı direniş, şehirde yaşamını sürdüren farklı dinler ve kıyıda köşede kalmış hayatlar gibi konu başlıkları hakkında çekimler yapar. Kendini İstanbul’un öteki yüzünün çekiciliğine iyice kaptıran yönetmen, belgeseli unutup bir hayaletin peşine takılır. Yaşadığım şehri bir yabancının gözünden izlemeyi her zaman sevmişimdir. Yearning de bu anlamda ilgimi çeken bir film oldu. Evet, belki Hopkins yeni bir şey söylemiyor ama bildiğimiz şeylerin üzerinden arada bir tekrar geçmek de faydalıdır.

17.04.2015 / 16:00 / Beyoğlu Atlas

18.04.2015 / 11:00 / Kadıköy Rexx

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kızkalesi ve Film Kareleri 2 – Kızkalesi Film Festivali 2

Kızkalesi ve Film Kareleri

Erdemli Belediyesi ve Mersin Sinema Derneği (MERSİNEMA) tarafından organize edilen
Sevabıyla Günahıyla: 24.Uluslararası Adana Film Festivali 3 – 24 adana film festivali nin odul toreni gerceklestirildi 71c27

Sevabıyla Günahıyla: 24.Uluslararası Adana Film Festivali

İddialı seçkisiyle göz kamaştıran Uluslararası Adana Film Festivali, sinemaseverleri soktuğu