Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek 1 – Addams Family

Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek

24 Mart 2021

Standart aile yapısına tamamen ters olan Addams Ailesi, toplumun temelini oluşturmak şöyle dursun, korku ve kahkaha dinamitleriyle o temeli sarsmak ve bizi iğrendirerek eğlendirmek misyonuna sahip bir aile. Şüphesiz ki onlar da en kutsal aile bağlarıyla birbirlerine bağlılar ama o bağlar daha çok urgan, zincir gibi materyallerden oluşuyor ve tatlı işkencelere dayanıyor. Sonra onlar da aile saadeti yaşamasını biliyor ama köhne bir şatodan bozma meskende, karanlıklar içinde ve ölüler dünyası ile iç içe. İşte bütün bu tuhaflıklarıyla aile kurumunun en antika temsilcileri onlar. Bu yüzden onları çok seviyoruz.

The Addams Family, 1938’de Charles Addams’ın The New Yorker için yarattığı karikatür serisi olarak başladı. 1964-1966 yılları arasında siyah beyaz TV şovu olarak seyircisiyle buluştu. 2019 versiyonu da olmak üzere animasyonları ve dizileri yapıldı. Ama en çok The Addams Family (1991) ve Addams Family Values (1993) filmleriyle kalbimizde taht kurdu. Çünkü ailenin Orta Çağ silahlarına düşkün babası Gomez, cadıların soyundan gelen annesi Morticia, yarım akıllı oğlu Pugsley, hiç şirin olmayan kızı Wednesday, ampul ağızlı amcası Uncle Fester, büyülerden sorumlu ninesi Granny Frump, Frankenstein’ın uzaktan akrabası hizmetlisi Lurch ve elinden her iş gelen eli Thing efsaneydi. İnsanın hemen şeytan çağırıp aileye karışası geliyordu. Zaten psikiyatr Stephen Cox’a göre Addams Ailesi en pozitif aile değerlerini yansıtıyordu. Çünkü tuhaf olmalarına rağmen sevgi dolu ve mutluydular.

Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek 2 – Charles Addams

Şimdi sıra geldi Addams Ailesi hakkında 20 ürkünç gerçeğe. Hareket eden atıştırmalıklarınız, taze kan şarabınız, insan balmumu heykel mumlarınız ve yanmış ceset tütsüleriniz hazırsa başlayalım.

1- Çizgi seri olarak başlayan Addams Ailesi aslında 20. yy Amerikan ailesinin hicivsel bir tersine çevrilmiş versiyonu. İnsanın kanını donduran, çok zengin ve komşuları tarafından tuhaf bulunduklarından habersiz bir geniş aile.

2- Addams Ailesi’nin 60’lardaki dizisinde kullanılan ev tamamen gerçek. O dönemde evi daha perili hale getirmek için kule şeklinde bir kat eklenmiş o kadar. Bu ev Los Angeles’ta bulunuyormuş fakat 1968-1972 yılları arasında aşamalı olarak yıkılmış. Sağlam kalsaydı Airbnb evi olması kaçınılmazdı.

3- The Addams Family ve The Munsters dizileri hemen hemen aynı dönemde gösterildi. Fakat ikisinin de ömrü kısa oldu. Bunun sebebi ise bu kadar canavar yeter diyen televizyon yapımcılarıydı. Neyse ki artık böyle yapımcılar yok.

4- Charles Addams’ın yarattığı karakterler dizi yapılana kadar şekillenmemişti ve isimsizdi. Hatta Addams dizideki Gomez için ilk başta Repelli, Pugsley için de Pubert isimlerini önermişti. Fakat bu isimler fazla müstehcen bulunduğu için reddedildi. Daha sonra Pubert, Addams Family Values filmindeki bıyıklı bebeğin ismi oldu.

5- Addams Ailesi’nin 90’lardaki film serisinde yer alan Fester karakteri için ilk başta Anthony Hopkins düşünülmüş. Ama aktör, The Silence of the Lambs’te oynamayı tercih etmiş. Dünyanın en yerinde kararlarından biri.

6- Tim Burton her zaman Addams Ailesi’nin bir parçası olmaya çalıştı. Filmler yapılırken senaristler arasında sette olmak istemiş. 2019’daki animasyonu da onun yapacağı duyurulmuş ama projeden çekilmiş. Bizim zihnimizde Addams Ailesi’ni zaten Tim Burton çekmiş gibi. Bazı hayranlar hala filmleri onun gizlice yönetmiş olabileceğine inanıyor.

Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek 3 – Tim Burton Addams Family

7- The Addams Family filmi çekilirken setin üstünde tam bir kara bulut hakimmiş. Ekipten bazı kimseler hastalanmış, Gomez’i canlandıran aktör Raul Julia’nın gözünde kan damarı patlamış. Acaba tüm bunlara sebep Morticia’nın ruh çağırma seansları mıydı?

8- Morticia Addams karakterini başından beri ünlü şarkıcı Cher oynamak istemiş ama rolü Anjelica Huston kapmış. Gerçekten tüm şerliğiyle Cher de bu role çok yakışırdı diye düşünmeden edemiyoruz.

9- Anjelica Huston Morticia karakterini canlandırırken 1975 yapımı “Grey Gardens” belgeselinden ilham almış. Çünkü diğer Morticia Carolyn Jones’a benzemek ona göre zaten yapılmış olduğu için anlamsız olacakmış. Anjelica Huston Addams Ailesi’nin çizgi romanını okuyarak büyümüş ve küçük bir kızken Morticia gibi davranırmış.

10- Anjelica Huston, Morticia Addams karakterini canlandırırken epey yorulmuş ve acı çekmiş. Çünkü her gün çekimden önce metal bir korse takması, makyajla boynunu gerdirmesi, gazlı bezle gözlerini kaldırması ve takma tırnak takması gerekiyormuş.

11- The Addams Family filminin müziği “Addams Groove” MC Hammer imzalı. Ve şarkıcı bu müzikle bir de ödül almış. En Kötü Orijinal Şarkı dalında Altın Ahududu ödülünü. Ne büyük bir onur!

12- Michael Jackson Addams Family Values için “It is Scary” isimli bir şarkı yazmış ama bu şarkı hiç kullanılmamış çünkü aynı dönem Jackson için çocuk tacizi suçlamaları ortaya atılmış. Jackson bu şarkıyı 1997’deki Blood on the Dance Floor: History in the Mix albümüne dahil etti ve Ghosts filminde kullandı.

13- Addams Ailesi’nin bir de tiyatro oyunu var. 2010 yılında Addams Ailesi, Broadway Müzikal çıkışını Lunt-Fontanne Tiyatrosu’nda yaptı. Toplam 722 performans ile hatırı sayılır bir başarıya imza attı. Bu arada The Mamushka sahnesindeki dans başta aslında Fester ve Gomez’in kardeşçe aşk şarkıları söylemesine dayanıyormuş. Ama test grubu bu sahneyi beğenmeyince ortaya bıçak dansı çıkmış.

Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek 4 – Adams Family tiyatro

14- Addams Ailesi TV dizisi siyah beyaz çekildiği için bazı yerlerin daha karanlık ve gölgeli olması, bazı yerlerin gri görünmesi adına set pembenin tonlarına boyanmış. Yani o korkunç ev aslında pembe, minnoş bir ev.

15- Addams Ailesi’nin evcil hayvanları da yok değil. Mesela Kitty Cat adında evcil bir aslanları, Aristoteles adında bir ahtapotları, Homer adında bir örümcekleri, Lucifer adında bir kertenkeleleri var. Canlı bir el olan Thing ise bambaşka bir olay.

16- Christina Ricci Wednesday Addams rolünü almak için seçmelere Beetlejuice’daki Lydia Deetz olarak katılmış. Onun bu gotik göndermesini havada kapan seçim ekibi bu rolü hemen ona vermiş.

“Çarşamba gününün çocuğu kederle doludur…” Mother Goose

Wednesday ismi bu dizeden geliyor.

17- Thing sağ el miydi yoksa sol el miydi? TV serisinde bu durum sık sık değişti. Amaç biraz da seyircinin dikkatini çekmek ve bakalım fark edecekler mi diye merak etmekti. Dizideki el, Lurch’ı da canlandıran Ted Cassidy’ye aitti. Filmlerdeki Thing’i ise Kanadalı sihirbaz Chris Hart oynadı. Daha doğrusu Chris Hart’ın eli.

18- Tamamen saçtan oluşan bodur kuzen Itt’in ne hissettiğini yüzünden okumak ve ne konuştuğunu anlamak zor. Itt’i yapımcılardan birisi seslendirmiş. Önce saçma sapan şeyler konuşarak ses kaydı almış, sonra da bu kaydı yüksek hızda oynatmış.

19- Gomez ve Morticia’nın aşkları bambaşka. Hem Fransız romantizmi hem de ağır BDSM içeriyor. Peki, ya birbirlerine hitap şekilleri? Onlar da bir acayip. Mesela bubeleh, mon cher, cara mia, querido diyebiliyorlar. Ayrıca Addams Ailesi dizi olduğu zamanlarda Morticia ve Gomez bir sitcomda birbirlerine tutkuyla aşık olarak gösterilen ilk çiftti ve evli bir çiftin seks hayatı televizyonda ilk kez ima edildi.

Addams Ailesi Hakkında 20 Ürkünç Gerçek 5 – Addams Family Gomez Morticia

20- Addams Ailesi filmlerinde Fester Amca’yı Christopher Lloyd oynadı. Kendini karaktere benzetmek için sadece başını traş etmekle kalmadı aynı zamanda çekimler boyunca kısa görünmek için çömeldi ve bu şekilde yürüdü.

Bonus: Addams Ailesi TV şovu için orijinal tema şarkısını Vic Mizzy yazdı ve seslendirdi. Açılışta Addams Ailesi parmaklarını şıklatmak dışında hareketsiz durur. Bu şarkı hala tüm zamanların en tanınmış ve ikonik televizyon tema şarkılarından biri.

Yeni bir Addams Ailesi filmi yapılsa sizin yönetmen ve oyuncu tercihleriniz nasıl olurdu?

Bence Tim Burton’ın yönettiği; Krysten Ritter’ın Morticia, Oscar Isaac’in de Gomez olduğu bir film hiç fena olmazdı.

Öteki Sinema için yazan: Semra Doll

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2022 Yılında Okuduğum En İyi Sinema Kitapları 6 – MEGAN 4

2022 Yılında Okuduğum En İyi Sinema Kitapları

Ertan Tunç'un 2022 yılında okuyup beğendikleri arasından seçerek hazırladığı en
2019 Yılının En İyi Korku Fragmanları 7 – The Furies 2019

2019 Yılının En İyi Korku Fragmanları

Artık gelenekselleşen yıl sonu seçkilerimizden bir diğeriyle devam edelim: 2019