Kıvılcım Akay’ın Yönettiği Amina BluTV’de Yayında

Yönetmenliğini Kıvılcım Akay’ın yaptığı, dünya prömiyerini 43. Atlanta Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünde, Türkiye prömiyerini 38. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren Amina, BluTV’de! Covid-19 salgını sebebiyle vizyon programı ertelenen belgesel, festival yolculuğundan hemen sonra Türkiye’de ilk kez dijital platformda sinemaseverlerle buluşuyor.

Kıvılcım Akay’ın Yönettiği Amina BluTV’de Yayında 1 – Amina

Belgesel, İstanbul’da yaşayan Senegalli siyahi göçmen bir kadının hayatını odağına alıyor. İstanbul’da bir tekstil şirketinde mağaza modeli olarak çalışan Amina, yedi yıl önce kızının ihtiyaçlarını karşılayabilecek parayı kazanabilmek için ondan ayrı kalmayı göze alarak Türkiye’ye göç etmiştir. Siyahi bir göçmen kadın olarak Türkiye’de birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Bir gün kızına ve ülkesine geri dönebilme umuduyla yaşadığı zorluklara göğüs gererken gerçek bir model olabilmenin hayallerini kurar ama bir göçmen olarak içinde yaşadığı gerçeklikler ve hayalleri arasında gelgitler yaşar.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok festivalde gösterilen Amina, geçtiğimiz aylarda Amerika’nın önde gelen kanallarından PBS ve World Channel’da televizyon izleyicisiyle buluştu. Yapımcılığını Aslıhan Altuğ, ortak yapımcılığını ise Beste Yamalıoğlu’nun yapmış olduğu belgeselin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz, kurgusunu Eytan İpeker, müziklerini Erdem Helvacıoğlu, moda ve fotoğraf çekimi bölümlerinin kreatif danışmanlığını Aslı Filinta üstleniyor.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole