Bilimkurgu Filmlerinin En Karizmatik Kadınları 1 – Barbarella 01 1

Bilimkurgu Filmlerinin En Karizmatik Kadınları

8 Şubat 2012

Liste yapmak nedense hep hoşuma gitmiştir. Sevdiğim şeyleri listelemek zaman geçirmek için sık sık başvurduğum bir yol. Ekşi sözlük buna anket yapmak diyor. En sevilen “x”ler gibi başlıklar altına her yazar kendi listelerini giriyor. Toplum olarak listelemeyi seviyoruz sanırım. Belki de o yüzden yöneticilerimiz de bizi fişliyordur. Sırf bu listeleme sevdasından yani. Bu ay sizlere bilimkurgu dünyasının en güçlü, en karizmatik, en seksi on kadınını tanıtmak istedim.

Listemi kanlı canlı kadın karakterlerden oluşturdum. Animeleri hesaba katmadım, rollerin önemine göre eleme yaptım. Ufak rollerde gönlümüzde yer eden Monica Bellucci’nin The Matrix Reloaded’daki Persephone’u gibi roller bu durumdan nasibini aldı. Yoksa sinema tarihinde bir kadın listesi yapılıyorsa tabii ki Monica Bellucci en üste konup diğerleri arasında listeleme yapılmalıdır. Tabii ki bu liste kişisel zevklerden oluşmuştur. Atlanan gözden kaçan hatunlardan şimdiden özür diler, gönüllerini almak için ne isterlerse yapabileceğimi buradan tüm dünyaya duyururum.

10. Kate Beckinsale / Selene (Underworld)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/c203b8d4-ff6b-4b32-ac6a-07e253ca0ffe_kate-beckinsale-underworld_selene-200x300.jpgTamam, Underworld serisi çok sığ bir Kurtadam/Vampir savaşı üçlemesi ancak deriler içinde Kate Beckinsale’i görmek için bile en azından ilk film seyredilmeli derim.

Selene karakteri ile hafızamıza kazınan Beckinsale silahın eline en çok yakıştığını düşündüğüm güzellerden biri oldu bu seri ile. Bazı sahnelerde Trinity’i çok fazla taklit etse de Matrix Reloaded’a kadarki sürede bullet in time aksiyon açlığımızı hafif de olsa aldığı için kendisini saygıyla anıyorum.

Beckinsale benzer bir rolü daha sonra Van Helsing ile aldı. Orda da güzelliği oyunculuğunun çok üstünde idi. Umarım ikisini dengede kullanabildiği bir karakterle de bir gün karşımıza çıkar.

9. Carrie Ann Moss / Trinity (The Matrix)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/matrix_carrieannemoss_5-150x150.jpgThe Matrix’i ilk kez seyrettiğinde polisten kaçan siyah parlak deri kıyafetli kızın bir anda havada durarak attığı o tekmeyi gördüğünüzde ne hissettin sevgili okuyucu? Ben ağızım açık uzun süre kaldım. Trinity bence serinin en önemli karakteridir. Keşke seçilmiş kişi o olsaydı da Neo uyuzu ile hiç muhatap olmasaydık. Neo’yla aşk yaşamasına ise hiç girmiyorum, hala atlatabilmiş değilim o görüntüleri.

Carrie Ann Moss Trinity’den sonra birkaç bilim kurgu filminde daha oynadı ise de aynı etkiyi yaratacak bir karaktere şimdiye kadar ulaşamadı.

8. Gillian Anderson / Dana Scully (The X-Files)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/dy4mx2-150x150.jpgDana Scully denince akan sular durur. Gillian Anderson’ın kariyerinde fazlaca yer etmiş olan Scully Bilim Kurgu fanlarının kısa sürede fantezi kadını konumuna gelmiştir. Bu şüpheci bilim insanı, kızıl saçlı tıp uzmanı FBI ajanı seksapelin sadece dar elbiselerden değil bir bakıştan, bir gülüşten ya da çoğumuzun altına ettirecek olaylar karşısındaki soğukkanlılıktan da yakalanabileceğini gösterdi.

Geriye dönüp baktığımda çılgın vatkalı ceket ve uzun renksiz etekler içinde bu kadını şimdi görsem beğenir miydim diye sorsam da kendime Scully her daim gönüllerimizin sultanı olacaktır. Zaten geçtiğimiz sezon sinemalarımızda gösterilen The X Files: I Want to Believe ile tekrar karşımıza çıkan Scully ilerleyen yaşına rağmen hem seksapelinden bir şey kaybetmediğini hem de sonunda Mulder ile sıcak temas kurabildiğini bizlere gösterdi.

7. Milla Jovovich / Leeloo (The Fifth Element)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/leeloo_fifth_element-150x150.jpg1997 çıkışlı The Fifth Element’i sinemada izledikten sonra aklımda tek kalan şey Jovovoich’in güzelliğiydi. Luc Besson’un Milla Jovovich’i bir Hollywood yıldızı haline getirdiği film olan Beşinci Element bilim kurgunun kadınları arasına bir de Leeloo adlı bu süper insan/elementi katmış oldu.

Aslen bir süper model olan Jovovovich’in filme olan katkısı güzelliğinin yanında kendi yarattığı 400 kelimelik kadim uzaylı dili oldu. Bu rolünden sonra özellikle 2002 yılında başrolüne oturduğu Resident Evil ile ününün devamını sağlayan bu dünya güzeli yaratık aksiyon bilim kurgu türünün her daim kadın yıldızı olabileceğini gözler önüne serdi.

6. Natalie Portman / Padme Amidala (Star Wars: The New Trilogy)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/Natalie-portman-star-wars-wallpaper-150x150.jpgYine bir Luc Besson keşfi olan Natalie Portman ilk büyük rolü Leon ile çocuk yıldız statüsünde girdiği sinema dünyasında genç kızlık çıkışını Star Wars ile yaptı. Bebek yaştaki Anakin’i istemeden de olsa ayartarak Anakin’in karanlığa yolculuğunda hem en büyük aşkı hem de düşmanı oldu. Padme Amidala elinden geleni yapmasına rağmen Anakin’i yolundan döndüremese de sithlere karşı savaşta ön cephede yer alarak eski üçlemedeki kızı Leia’nın rolünü başarıyla oynadı.

5. Linda Hamilton / Sarah Connor (The Terminator)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/039_6643linda-hamilton-posters-150x150.jpgTerminatör terminatörü Sarah Connor, Skynet’in başına gelen en büyük felakettir kesinlikle. Linda Hamilton’un ellerinde şekillenen Sarah ilk başta kendi canını sonrasında çocuğunu kurtarmak için girdiği savaşta Arnold’un kasları altından sıyrılarak güçlü karizmatik bilim kurgu kadınının nasıl olması gerektiği ile ilgili sinema tarihçilerine bir ders vermiştir. Tabii bu role Terminatör serisinin yaratıcısı James Cameron’un müthiş zekâsının da katkısı büyüktür.

4. Sigourney Weaver / Ellen Ripley (Alien)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/ellen-ripley-150x150.jpgİşte Alien’ın baş düşmanı ama tek dokunmaya kıyamadığı insanoğlu olan Ripley! Bir seri boyunca hem onlarca alienla baş etmiş, hem süper robotlara kafa tutmuş, hem iç çamaşırları ile gözlerimizi bayram ettirmiş hem de istediği ile yatarak özgür kadın imajını bilim kurgu dünyasına kazımıştır. Kendisi ile ilgili uzun bir incelememi hem derginin eski sayılarında hem de öteki sinemada (https://www.otekisinema.com/?p=151) bulabilirsiniz. Sigourney Weaver’ın en önemli rolü olan Ripley günümüzde hala aksiyon sinemasında kadın karakterlere ilham kaynağı olmaktadır.

3. Natasha Henstridge / Sil (Species)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/species_l-150x150.jpgBir uzaylı/insan kırması sonumuzu getirecekse O Sil olsun, en ön sıraya geçmesem adam değilim sevgili okur.

Henstridge’ı bir modelden bir yıldıza çeviren Species filmi “böyle uzaylı istilasına can kurban” dedirten hafif erotik içeriği ile hafızalarda yer etti. Özellikle Henstridge’a MTV en iyi öpüşme ödülü kazandıran dili ile partnerinin kafasını uçurma sahnesi unutulmaz sahnelerinden biridir.

2. Carrie Fisher / Princess Leia (Star Wars: The Original Trilogy)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/princess_leia_gold_bikini-150x150.jpgOnun için ne denebilir ki? Star Wars evreninin en güzel yaratığı, ilginç saç stili, efsanevi altın bikinimsi kıyafeti ile hafızalarda yer etmiştir.

Daha ilk sahnede Darth Vader’dan kaçırmaya çalıştığı R2D2 ile kontrolü zor, dediğim dedik bir karakter olduğunu gösteren Prenses, Han Solo ile yaşadığı nefret/aşk ilişkisi ile seyirciyi eğlendirirken asilerin yanında saf tutarak imparatorluğa açtığı savaş ile anasının kızı sözünü anmamızı sağlamıştır.

1. Jane Fonda / Barbarella (Barbarella)

https://www.otekisinema.com/wp-content/uploads/2009/06/270px-Jane_fonda_barbarella-150x150.jpgBelki bazılarınız için bir numarada Jane Fonda’nın olması yadırganabilir ancak Barbarella kesinlikle en sevdiğim kült klasiklerden biridir. Jane Fonda’nın Kocası Roger Vadim tarafından yönetilen ve Jean-Claude Forest ‘in yarattığı Fransız Barbarella çizgi romanlarından esinlenen film açılış sahnesinde Jane Fonda’nın yerçekimsiz ortamda soyunmasını göstererek sinema tarihine geçmiştir.

Aslına bakılacak olursa bu erotik bilim kurgu filmi 1968 yılında çıktığında eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuş, seyirci de bulamamıştır. Ancak VHS videonun evlere girmesi ile 1977 yılında bir kez daha şansını deneyen film bir anda büyük bir patlama yapar ve Jane Fonda’yı bir seks idolü haline getirir. Zaten sırf 80’lerin en başarılı pop gruplarından Duran Duran’a adını verdiği için bile Barbarella kült mertebesini hak eden bir filmdir.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

14 Comments

 1. şahane liste olmuş. ama başlık “Bilimkurgu Filmlerinin En Karizmatik Kadınları” olunca açıkçası barbarella rolündeki jane fonda nın birinci olmasını yadırgadım açıkçası. ne film için ne jane ablamız için kötü bir söz söylemek haddim değil:) ama karizma denilen şey en fazla ripley’de var gibi geliyor bana.

 2. Can bence Natalie Portman Yahudi ırkının evrimindeki son nokta. Ailecek hastasıyız:) Amidala olarak olmasa da V for Vendetta’daki rolüyle girerdi listeye kel bile çekici kız.

 3. Platonik aşkım Natalie Portman bir yana henüz daha orta okuldayken izlediğim The Fifth Element’teki güzelliğiyle ağızımı açık bırakan Leeloo’ya ( Milla Jovovich Leeloo’dur arkadaşım Resident Evil’ı bilmem (: ) karşı garip bir sempati beslemişimdir.Özellikle saf hareketleri, masum bakışları yok mu…Ah Luc Besson efendi hep senin başının altından çıkıyor bunlar.Leon’da Natalie’yi sen çıkardın karşımıza, The Fifth Element’de Milla’yı.En son Angel-A’da Rie Rasmussen’i melek yaptın ya daha ne diyeyim.

 4. çok güzel bir liste çook. Ancak, milla jovovich bence resident evil serisinden birinci film ile listeye girebilirdi. Ancak, fifth element filmindeki haliyle de arka plana atılamazdı. Ayrıca resident evil 2 filminde sienna guillory var Jill Valentine rolünde ;) Ancak kendisi yine Monica gibi ikinci planda kaldığından olsa gerek listede yok =)

 5. Hangi Alien filminde Ripley bir “süper robota” kafa tutmuş, ben hatırlayamadım?

 6. Eline sağlık Masis.

  Listede bir tek Brigitte Helm’i eksik buldum. O da ciddi bir ikon olduğu için. Barbarella’yı çok çok sevsem de bir numaraya, yarattığı etki gereği Ripley’i oturttum. İkinci sıraya Linda Hamilton haliyle Sarah Connor. (Hmm, evet! Cameron’u seviyorum.) Yalnız Ripley’in diğer isimler yanında oldukça erkeksi olduğunu hesaba katarak (Alien 3’de ki manalı radikal beraberliği dışında kimle yatmıştı?!) en ayrıksı bulduğumu da söyleyeyim. Hem Alien’daki karakteri itici bile sayılabilir. Yine de beni dövmesinden korktuğum için sesimi çıkarmıyorum.

  Cinsel cazibelerini bir kenara bırakırsam Milla’dan şahsen hoşlanmadığım için gönüllüce, Kate Beckinsale’i kasıntı bulduğum için biraz düşünüp, oyuncu olarak sevdiğim için Natalie Portman’ı ise gönülsüzce çıkardım. İyi mi oldu, sanki kuşa döndü…

  (Sigourney Weaver’a torpil geçtiğimi itiraf ediyorum. Çünkü, aman tuhaf gelmesin, doksanlarda Isabella Rosselini ile beraber ideal kadınlardı benim için.)

 7. Sevgili quattromosche, dediğin gibi kuşa dönmüş ama şu da bir gerçek ki bilimkurgu edebiyatında güçlü kadın figürü bir eksiklik. 10 tane kadın bulana kadar kafam patladı:)

  MuzafferB süper robot dediğim 2. filmdeki androiddir ayrıca dev bir robotun içine girerek yük taşımacılığı da yapar ripley.

 8. Liste senin laf düşmezde bende eklemeler yapayım

  Angelica Jolie iyi bir android olmuştu bence…

  Bu listeye kafana Erin Grayi sokarım Buck Rogersta hali ile külttür Barbarella girerse erin garyde girmeli derim. Gerçi film demişsin ama buck rogers ilk film olarak oynamış sinemada sonra dizi öyle birşeyler vardı :)

  Ama bu listede olmazsa olmaz benim için Caroline Munro kendisinin sıkı hayranıyımdır :)

  Serenity ve daha sonra Terminatordaki Summer Glauda yabana atılmaz.

  Terminator 3te Kristanna Loken bence Milladan daha cok hak ediyor :)

  Biyonik kadın olarak Jamie Sommers bence başarılı ama listeye girmez.

  Raquel Welchte düşünülebilinir…
  Daryl Hannah blade runnerdan torpilli olabilirdi :)

  Tricia Helfer’in olmaması dizide oynadığı için affedildi :)

  Bu listeden ben olsam Natalie Portmanı kafadan cıkartırım.. star warsu pembe dizi yaptı

 9. En seksi listesinde Barbarella 1 numarada yer alabilir tabi ki ama en karizmatik diyorsak 1 numara tartışmasız Sarah Connor’un ve hatta 2 numara da Ellen Ripley’indir.

  Şahsen ben Leeloo’nun yerine de Resident Evil’in Alice’ini tercih ederdim.

 10. Tricia Helfer ya da Katee Sackhoff’da listede olmalıymış kanımca.

  Battlestar Galactica görmezden gelinmemeli.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

“Öteki”cilerin 2015 Yılı Keşifleri 2 – it follows header

“Öteki”cilerin 2015 Yılı Keşifleri

‘İzlemediğiniz her film, yeni filmdir‘ sloganımız eşliğinde “Öteki”cilerin 2015 Yılı
Sinemanın En Psikopat Kadınları 3 – misery

Sinemanın En Psikopat Kadınları

Masum görünüşlerine aldanmayın. Onlar beyaz perdenin en tehlikeli, en psikopat