Blake Edwards Hayatını Kaybetti!

‘Pembe Panter’ serisinin yaratıcısı 88 yaşında aramızdan ayrıldı…

Blake Edwards Hayatını Kaybetti! 1 – Edwards1Pembe Penter’in yaratıcısı, ‘Tiffany’de Kahvaltı’nın yönetmeni yazar/oyuncu/yönetmen/yapımcı Blake Edwards zatürree nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yazıp yönettiği Pembe Panter serisiyle tanınan, ‘The Party’ gibi pek çok klasiğe imza atan Edwards, oyuncu olarak başladığı inişli çıkışlı sinema kariyerine 50 film sığdırmış, Pembe Panter’de sakar Müfettiş Clouseau,’10’da Dudley Moore’un canlandırdığı orta yaş krizindeki ümitsiz besteci George Webber ve ‘Tiffany’de Kahvaltı’ filminde Audrey Hepburn’ün canlandırdığı elinde sigarıyla cazibe yüklü Holly Golightly karakterlerini yaratmıştı.

Hayatı boyunca Oscar kazanamayan Edwards, 2004 yılında sinemaya yaptığı hizmetlerden ötürü Akademi Onur Ödülü’ne layık görülmüştü. Ölmeden önce iki Broadway müzikali üzerinde çalışan yönetmenin son arzusu, birlikte pek çok film çektiği ünlü oyuncu Peter Sellers’ın canlandırdığı sakar müfettiş Clouseau’yu tiyatro sahnesine taşıyabilmekti.

Artık tıpkı Peter Sellers gibi filmlerde yaşayacak usta yönetmeni anmak adına, ikilinin en iyi filmlerinden ‘The Party’ ev sinemasında günün en iyi seçeneği…

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber/16300/Blake-Edwards-Hayatini-Kaybetti-

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

  1. blank

    Komedi filmleri ile aram hiçbir zaman iyi olmadı. (Niye bilmiyorum.) Bunun tek istisnası ise The Party (1968). Her izlediğimde beni güldürmeyi başarabilen nadir filmlerden. Edwards’ın ölüm haberini okuyunca aklıma geliverdi birden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir