İzlenmesi Gereken Bir Kısa: Kıyamet Zamanları (2011) 1 – kiyametzamanlari 04

İzlenmesi Gereken Bir Kısa: Kıyamet Zamanları (2011)

2 Şubat 2013

kiyametzamanlari_01Melih Bilici imzalı 2011 yapımı Kıyamet Zamanları felaket filmleri kategorisinde kendine yer açmayı başaran kısalardan. Tam geçenlerde düşünmüştüm neden çevreci (tam anlamıyla) kısa filmler ya da uzun metrajlar yok diye.

Tabii bizim sinemamızda. Bu etkiyi bu sene izlediğim Yurt filminde yakaladım biraz. Çocukluğumuzda bıraktığımız parçaları yerinde bulamamak üzerinden yaklaşıyordu daha çok meseleye… Çevre üzerine bir şey yapmaya kalkışınca illa belgeselci edası kuşanmak gerekiyor sanki!

Öteki Sinema için yazan: Banu Bozdemir

Ama Kıyamet Zamanları derdini toplumsal ve bireysel olarak iyi sırtlanmış kısalardan. Konu şehre kurulacak bir nükleer santralin yarattığı etki üzerinden şekilleniyor. Ahmet büyük bir patlamayla şehre hatta ülkeye yayılan nükleer felaketin izlerini neredeyse tek başına yaşayan, tek hayatta kalan kişilerden birisi. Herkes hastalıklı, mekanlar yalnız… Burada Bilici başarılı bir ruh yaratmanın ötesinde felaket filmlerine yakışan atmosfer kurgusu da yaratmayı başarmış. Aslında konu fazlasıyla bildik, Hollywood’un kullandığı klasik felaket filmi kalıplarından faydalanıyor. Bireyi kendi yarattığı felaket karşısında bir zavallı konumuna düşürürken, doğayı kendi kurallarıyla tekrardan inşa etme yolunu seçiyor.

kiyametzamanlari_04

Kıyamet Zamanları tüm bu klasik yolları takip ederken bir yerde güzel bir şaşırtma yapıyor ve insan psikolojisini tüm bu felaketlerin üzerine yatırıyor. Ve filmin farkı da burada ortaya çıkıyor. O anlamda önemli olduğunu düşündüğüm bir kısa olarak öneriyorum Kıyamet Zamanları filmini… 16 dakikalık kısanın afiş çalışması da özenli. Nükleer santrallerin ülkesi olmaya doğru giderken, sürekli yangınlar çıkan bir ülke olma yolunda ilerlerken, çıkacak olası bir nükleer yangında neler olacağını düşünmemiz için iyi bir fırsat olabilir bu kısa! Psikolojisine dikkat tabii!

blank

Banu Bozdemir

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu... Sinema yazarlığına Klaket dergisiyle adım attı, Milliyet Sanat muhabirliği yaptı. Skytürk TV’de sinema, sanat ve "Sevgilim İstanbul" programlarında yapımcı, sunucu ve yönetmenlik yaptı. TRT için Bakış isimli bir kısa film çekti. Yayınlanmış yirminin üzerinde çocuk kitabı var. Halen cinedergi.com’un editörü, beyazperde.com ve Öteki Sinema yazarı.

1 Comment

  1. İnception filmindeki müziklerden birisinin burada kullanıldığı dikkatimi çekti. İzinsiz bir kullanım söz konusu olabilir mi?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir Problem İçin İki Çözüm (Abbas Kiarostami, 1975) 2 – Two Solutions for One Problem 1

Bir Problem İçin İki Çözüm (Abbas Kiarostami, 1975)

Kısa film dendiğinde, uzun metrajın kısaltılmış bir kopyasını anlamak gerekmediğini
Kısa Film: Mucize Aynalar 3 – içerik

Kısa Film: Mucize Aynalar

Bundan sonra festivallerde sık sık karşılaşacağımız Mucize Aynalar, Türkiye’de adalet