Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi 1 – Cast Away by vladimir pyatkov

Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi

22 Eylül 2013

The Edge (1997)

Milyarder iş adamı Charles Morse fotoğraf sanatına ilgi duymaktadır. Yanına genç ve güzel karısı Mickey, profesyonel bir fotoğrafçı ve bu fotoğrafçının asistanını da alarak ufak çaplı bir Kuzey Amerika yolculuğuna çıkar. Charles’ın özel uçağıyla çıktıkları bu yolculuk talihsiz bir olayla yön değiştirir. Bir kuş vakası nedeniyle arızalanan uçak düşer, Charles ve fotoğrafçı Robert kurtulur. Ancak sonrasında aralarında yaşanan güç kavgaları ve ego savaşları, vahşi doğada yaşamak için birbirlerine muhtaç olan bu adamları gittikçe insanlıklarından uzaklaştırır. Charles ve Robert bir hiç uğruna hırçınlaştıkça doğal seleksiyon bir kez daha varlığını hissettirecektir.

Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi 2 – The Edge 1997

Cast Away (2000)

Bir adam düşünün… Ömrü boyunca modern kent çevresinde yaşamış; 747’lerle dünyayı dolaşmış ve sürekli bilgisayar ortamında çalışarak yaşamını sürdürmüş. Ve bir gün bindiği uçak denize düşünce Fiji’de ıssız bir adada dört yıl tek başına yaşamak zorunda kalmış.

Adada tek başına yaşayan bu adamın bilinç düzeyi tümüyle değişir mi yoksa modern dünyaya dönünce yine aynı kişi mi olur? Hayatının dönüm noktası olan bu olay yaşanmadan evvel sadece işine gömülü bir hayat sürdüren, kız arkadaşı dahil çevresinde sevdiği herkesi ihmal eden bu adam için eski hayatını sürdürmek mümkün olacakmıdır? Yoksa önünde yepyeni bir hayat mı durmaktadır?

Shackleton (2002)

1914 yılında Antarktika’dan dönen Sör Ernest Shackleton’un gerçek hayat maceralarını anlatan bu film, gelmiş geçmiş en muhteşem hayatta kalma mücadelesi filmlerindendir.

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

16 Comments

  1. Güzel bir derleme olmuş. Küçük bir katkı. Rescu Dawn filmi, Vietnam Savaşı sırasında ABD Donanması’nda A-1 Skyhawk uçağı vurularak düşürülen Dieter Dengler’in gerçek öyküsünü anlatır. Hatta savaşın bitmesinden çok sonra esir tutulduğu yerleri ziyaret ettiği bir belgesel de yapılmıştır. http://www.imdb.com/title/tt0145046/?ref_=fn_al_tt_1

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.. Müsadenizle yazınızı kaynak göstererek siteme aktarmak istiyorum.

  3. Listeniz hakikaten çok güzel,Filmlerin Birçoğunu izlemiştim ,İzlemediklerimi de Sizin sayenizde İzlemiş oldum,Özellikle ” Into The White ” Adlı Film Doğa filmi olmasının yanısıra aynı zamanda 2. Dünya Savaşından bir kesit vede yaşanmış gerçek bir öykü ,Ben 2.Dünya savaşı Filmlerinin bir meraklısı olarak ,Özellikle bu Filmi tanıttığınız için Teşekkür etmeden geçmek istemedim,Herşey için Tekrar Teşekürler,Çok sağolun.

  4. filmler harika. emeği geçenlere teşekkür ederiz.

  5. Shackleton filminin dublajini gectim alt yazisini bile yillardir ariyorum yok.

  6. Liste için teşekkürler.The way back izlemenizi tavsiye ederim.

  7. Güzel paylaşım.. Yeni Hayat filmini tavsiye derim izlemeyenlere.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! 3 – The Fall 2006

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları!

2012′nin En Çok Okunan ‘Öteki’ Yazıları! Öteki Sinema yazarlarının, 2012
Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 6 4 – The Pool 2

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 6

ABD dışı ülkelerin gerilim filmlerinden oluşan "yakın tarihli sağlam gerilim