Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi 1 – Cast Away by vladimir pyatkov

Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi

22 Eylül 2013

Hayatta kalma içgüdüsü, sadece insanların değil, yeryüzündeki bütün canlıların davranışlarını yöneten en büyük itici güçtür. İzlediğimiz pek çok filmde de bu ölüm kalım savaşına tanık oluruz. Karakterlerle empati kurmamızın tavan yaptığı bu filmlerden 20 tanesini sizin için derledim. İşte Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi.

Lord Of The Flies (1963)

Hiçbir yetişkinin hayatta kalmadığı bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocuk, kendi küçük topluluklarıyla hayatta kalma savaşı verirler. Fakat çocuklar ister istemez iki gruba ayrılmışlardır: Ralph’ın başında olduğu bir grup sığınak yapmak ve yiyecek toplamak isterken, Jack’in grubu eğlenmek ve avlanmak isterler.

Bu grup ayrılığı Ralph ve Jack arasında acı bir rekabeti başlatır. Aralarında gelişen bu düşmanlık da sonunda onları kanlı ve korkutucu bir noktaya getirir.

Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi 2 – Lord Of The Flies 1963

The Flight of the Phoenix (1965)

Bir kargo uçağı Sahara çölünde düşer. Sağ kurtulanlar ellerindeki çok az mühimmatla hayatta kalmaya çalışırlar. Hem doğa şartları hem de bedevilerin saldırılarına karşı direnmek zorundadırlar.

Yiyecek ve suları tükenmek üzereyken çılgınca bir fikre kapılırlar: uçağın enkazından yeni bir uçak yapmak!

Deliverance (1972)

Dört arkadaş Georgia nehrine kanolarıyla biraz haftasonu hareketi için gelirler. Amaçları biraz eğlenmek, macera yaşamak ve şehirden uzaklaşmaktır. Ancak içlerinden bazıları özellikle köylülerle alay eden bir tutum içindedirler. Hem hor gördükleri doğa hem de yöre insanlarının onlara unutamayacakları bir senaryo yazacağını kimse tahmin etmemiştir.

Doğada Geçen 20 Hayatta Kalma Filmi yazısına devam etmek için aşağıdaki sayfalara tıklayın!

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

16 Comments

  1. Güzel bir derleme olmuş. Küçük bir katkı. Rescu Dawn filmi, Vietnam Savaşı sırasında ABD Donanması’nda A-1 Skyhawk uçağı vurularak düşürülen Dieter Dengler’in gerçek öyküsünü anlatır. Hatta savaşın bitmesinden çok sonra esir tutulduğu yerleri ziyaret ettiği bir belgesel de yapılmıştır. http://www.imdb.com/title/tt0145046/?ref_=fn_al_tt_1

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.. Müsadenizle yazınızı kaynak göstererek siteme aktarmak istiyorum.

  3. Listeniz hakikaten çok güzel,Filmlerin Birçoğunu izlemiştim ,İzlemediklerimi de Sizin sayenizde İzlemiş oldum,Özellikle ” Into The White ” Adlı Film Doğa filmi olmasının yanısıra aynı zamanda 2. Dünya Savaşından bir kesit vede yaşanmış gerçek bir öykü ,Ben 2.Dünya savaşı Filmlerinin bir meraklısı olarak ,Özellikle bu Filmi tanıttığınız için Teşekkür etmeden geçmek istemedim,Herşey için Tekrar Teşekürler,Çok sağolun.

  4. filmler harika. emeği geçenlere teşekkür ederiz.

  5. Shackleton filminin dublajini gectim alt yazisini bile yillardir ariyorum yok.

  6. Liste için teşekkürler.The way back izlemenizi tavsiye ederim.

  7. Güzel paylaşım.. Yeni Hayat filmini tavsiye derim izlemeyenlere.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Batının Cin ile İmtihanı 3 – Wishmaster 001

Batının Cin ile İmtihanı

Vizyona giren Tobe Hooper filmi Djinn vesilesiyle Batının cin mevzusunu
Jake Gyllenhaal ve Onun Sahte Yüzleri 4 – jake gyllenhaal nightcrawler study by jaxko d84uje5

Jake Gyllenhaal ve Onun Sahte Yüzleri

Nightcrawler sonrası Jake Gyllenhaal'ın bugüne kadar canlandırdığı karakterler arasından (erken)