Sinemanın En İyi 20 Araba Takibi

5. For Your Eyes Only (1981)

İçinde araba kovalama sahnesi barındırmayan Bond filmi, bir Bond filmi değildir ve en iyi araba kovalama listesi Bond’suz olmaz. Seçtiğimiz sahnede Roger Moore, sarı bir Citroen’ı yolda sürüp tepelerden indiriyor.

4. The Blues Brothers (1980)

Chicago polisine çarpan ikili (John Belushi ve Dan Aykroyd) Dodge’leriyle kaçarlarken kalabalık bir dükkana dalarlar. Eğlenceli soundtracki eşliğinde camları kırıp müşterileri korkuturlar.

3. Ronin (1998)

Listede birçok efsane sahne var ama Paris tünelinde geçen De Niro ve Reno’nun, Deirdre (Natascha McElhone)’ nin peşinden gittikleri kovalama sahnesi ilk sırada yer alıyor.

2. The French Connection (1971)

Listedeki hemen hemen her filmde arabalar birbirini kovalarken, bu filmde Brooklyn sokaklarında Gene Hackman, yüksek tempolu tren kovalama sahnesinde yer alıyor.

1. Bullitt (1968)

Gelmiş geçmiş en etkileyici adam, mükemmel bir kovalama sahnesinde başrolde. Steve McQueen ağzı bozuk, oldukça akıllı polis Lieutenant Frank Bullitt rolünde. Bullitt, görkemli Ford Mustang ile San Francisco’nun yamaçlarında kovalamacanın içine giriyor. Ne zaman köşeyi keskin bir şekilde dönse izleyenler nefesleri tutuyorlar. Bullitt kovalamadan 10 dakika sonrasında, silahını yandaki arabaya doğrultup ateşler ve araba gaz istasyonuna girerek alev alır. Çok özenilmiş ve asla daha iyisi yapılamadı.

Kaynak: Shortlist

Çeviri: İrem Naz Güvel

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Yorumlar

 1. Ben konuya girmeden önce 1’e Blues Brothers, 2’ye Bullitt, 3’e Death Proof koymuştum. Hatırlayamadığım daha tonla film varmış.

 2. Bence Drive 2011 Soygun sonrası araba kovalamaca sahnesi bu listede olmalıydı.
  https://www.youtube.com/watch?v=_z5LXyWn3-w

  James Bond varsa Aston Martin de olmalı
  https://www.youtube.com/watch?v=BsBd9tPK4uE

  Söz 007’den açılmışken, elinizi bile süremeyeceğiniz o Aston Martin’lerin başına gelenler tek kliple geçiştirilemez
  https://www.youtube.com/watch?v=64CDKLMiTGY

 3. Kimsenin bilmediği adı sanı duyulmamış bir film daha var…Bu da benden olsun. “Short Time (1990)” isimli filmde de akıllara zarar bir kovalama sahnesi var. Youtube’da bu isimle aratırsanız karşınıza çıkıyor. Bakmanızı tavsiye ederim. Çok güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.