Sinemanın En İyi 20 Araba Takibi

15. Thunder Road (1958)

Bu kült suç dramasında Robert Mitchum başrolde. Mitchum arabasıyla etrafını dağıtarak ilerlerken, peşinden gelenlerin yolunu kayganlaştırması filmdeki en iyi sahne.

14. The Matrix Reloaded (2003)

Morpheus ve Trinity’nin otobanda kaçtıkları, CGI efektleriyle harmanlanmış dublörlerin göz kamaştırıcı etkisiyle ikinci Matrix filmi, listede yerini alıyor. Kurşunlar ekranda seken, çarpışan araçlar ve havada takla atan araçların yanı sıra ve araba içinde dövüş sahnesi bile var.

13. McQ (1974)

John Wayne’nin aracının kovalanması, ekranda ilk kez bir arabanın tüfekle uçurulduğu sahne olma özelliğine sahip. Film, sonuç olarak olağanüstü.

12. Smokey and the Bandit (1977)

Büyük şapkalı ve gür bıyıklı Burt Reynolds filmin başrolünde. Filmdeki en etkileyici sahnesi Reynolds’ın 77 Pontiac Trans Am model arabasıyla yıkılmış bir köprüden atlamasıdır.

11. Death Proof (2007)

Tarantino’nun grindhouse filminde üç kız “ship’s mast” adında, içlerinden birinin sadece kemere bağlı şekilde kaputun üstünde gittikleri masum bir oyun oynamaya karar verirler. Ta ki sosyopat dublör Mike (Kurt Russell) yollarını kesene kadar.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

3 Yorumlar

 1. Ben konuya girmeden önce 1’e Blues Brothers, 2’ye Bullitt, 3’e Death Proof koymuştum. Hatırlayamadığım daha tonla film varmış.

 2. Bence Drive 2011 Soygun sonrası araba kovalamaca sahnesi bu listede olmalıydı.
  https://www.youtube.com/watch?v=_z5LXyWn3-w

  James Bond varsa Aston Martin de olmalı
  https://www.youtube.com/watch?v=BsBd9tPK4uE

  Söz 007’den açılmışken, elinizi bile süremeyeceğiniz o Aston Martin’lerin başına gelenler tek kliple geçiştirilemez
  https://www.youtube.com/watch?v=64CDKLMiTGY

 3. Kimsenin bilmediği adı sanı duyulmamış bir film daha var…Bu da benden olsun. “Short Time (1990)” isimli filmde de akıllara zarar bir kovalama sahnesi var. Youtube’da bu isimle aratırsanız karşınıza çıkıyor. Bakmanızı tavsiye ederim. Çok güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.