En İyi Film Oscar’lı 10 Tartışmalı Film

oscar

Sinema endüstrisinin lokomotif ödüllerinden Akademi ödülleri adayları açıklandı. Bu sene Whiplash, Birdman gibi farklı yapımlar en iyi film için kapışacak. Ancak Akademi en iyi animasyon’a The Lego Movie’i koymayarak, En İyi Yabancı Film’de(Hatta en iyi film’de) Kış Uykusu’na yer vermeyerek tepkileri üstüne çekti. 

Zaten Oscar ödüllerinin tarihine bakacak olursak bir çok tarihe geçmiş filmin Oscarlardan eli boş döndüğünü görürüz. Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick(2001: A Space Odyssey ile en iyi efekt’i saymazsak) gibi yönetmenlerin kariyerinin Oscar’sız bittiğine inanmak dahi zordur. 

Günümüzün önemli oyuncuları Johnny Depp, Leonardo Di Caprio, Edward Norton ve Brad Pitt de onca adaylığa rağmen heykelciğe ulaşamamışlardır. 

Bazen Oscar törenlerinin şaka olduğu bir paralel evrende yaşıyoruz gibi geliyor. Gerçeklikte ise heykelcik hak eden filmlere gidiyor. 

Bunca eleştiriye rağmen yine de yılın en önemli sinema olaylarından biri olan Oscar tarihinde bakalım en çok tartışmayı hangi filmler çıkarmış; 

Oscar Films009

  1. ‘How Green Was My Valley’ (1941) 

John Ford sinema tarihinin tartışmasız en önemli yönetmenlerinden biridir. The Searchers (1956), How the West was Won (1962) gibi filmleri ile hala bir çok sinemacıya ilham vermektedir. Ancak 1941 tarihli yapımı Vadim o kadar yeşildi ki iki nedenle Oscar’ı hak etmez. Birincisi iki saatlik yapım toplumsal sorunlara dem vuran konusu dışında çok da iyi bir seyirlik değildir, ikincisi ve daha önemlisi ise gelmiş geçmiş en iyi film olarak her listede ilk sırada bulunan Orson Welles’in baş yapıtı Citizen Kane’in elinden ödülü kapmıştır. Şaka mısın Oscar? 

3 Yorumlar

  1. blank

    Listede rahatça söyleyebilirim ki 7,8 film hak etmediği en iyi film Oscarını almıştır ne yazık ki.Kimi filmler yönetmen, kimi filmler siyasi lobi yüzünde, kimi filmlerde özelikle Akademinin çok sık yaptığı ”filmden biz anlarız, bizim seçtiğimiz en iyisidir” şeklinde ters köşe yapmak için başyapıtlı ilerde çoğu kült olmuş yada olacak filmler dururken gülünç bir şekilde hak etmeyen filmlere ödül vermesidir.

  2. blank

    Crash filmini bu listeye ekleyerek ne elde etmeye çalıştın hakkaten anlamış değilim. Bence bu filmi tekrar izlemelisin

  3. blank

    İngiliz Hasta konusunda aynı fikirde değilim, o dönemler Juliette Binoche ve Ralph Fiennes’i doğru dürüst tanımadığım için ben de “bu filme nasıl 9 Oscar verirler” diye düşünmüştüm. Ama izleyince yanıldığımı farkettim. Tüm zamanların en iyi son 30 dakikalarından birine sahip…Kont’un Catherine’i mağaraya götürüşü ve “asla anlamadın, ben seni her zaman sevdim” ifadesi insanı ters düz eder. Fargo çok iyi bir filmdir, ama Fargonun konusu yaşanmış bir hikayeye dayanır. Kısacası görsellik, hikaye, yasak fakat şehvetli bir aşk hikayesi ve Juliette/Ralph müthiş uyumuyla en iyi film oscarını haketmiştir. Yılın en iyi filmlerine gelince Cannes’ta En İyi Film Altın palmiyeyi alan filmlerin o yıl En iyi Film Oscarı alan filmlerden bir gömlek daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ucuz Roman bunun bir kanıtı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir