Famous Monsters of Filmland Kapakları 1 – tumblr nf9risuT2X1s4agmuo1 1280
Radioactive monster Godzilla stomps through a city and eats a commuter train in a scene from Godzilla, King of the Monsters!, directed by Ishiro Honda and Terry O. Morse. The 1956 film was a re-edited version of the 1954 Japanese film Gojira, directed by Honda.

Famous Monsters of Filmland Kapakları

1 Ocak 2011

Famous Monsters of Filmland dergisi ilk kez 1958’de Amerika’da yayımlanır. George Lucas, Steven Spielberg ve John Carpenter derginin sadık okurları arasında yer alırlar. Famous Monsters of Filmand’ın ünü kısa zamanda bütün dünyayı sarar. Efsanevi derginin yayıncılığını James Warren’ın üstlendiği derginin editörlüğünü ise, hiç büyümeyen kahraman, Forrest J. Ackerman yapar. Ackerman ve onun hayalleri efsanevi Famous Monsters dergisine hayat verir. Kendi dünyasını bir derginin sayfaları arasında kuran Ackerman, seneler boyunca bu müthiş dünyayı okurlarla paylaşır. Dergi ona, o da dergiye nefes olur. Famous Monsters’ın bu kadar ünlü olmasının altında yatan öncelikli neden de bu olur. Ackerman’ın yaptığı işe yüreğini cesurca koyması, Famous Monsters’ı seneler boyunca okurlarının gözde yayını yapar.

Famous Monsters of Filmland Kapakları 2 – w fm12

Giovanni Scognamillo, o yıllarda pek çok yabancı dergi için yaptığı gibi Famous Monsters’a da yazı yazmak için başvurur. Talebi kabul edilir. Scognamillo, Famous Monsters için ‘Drakula İstanbul’da’ (Dracula in İstanbul) ve ‘Edgar Allan Poe’nun Tuhaf ve Mükemmel Filmleri’ (The Weird and Wonderful Pictures of Edgar Allan Poe) başlıklı iki araştırma yazısı yazar.

Yayımlandığı ilk günden beri sadece sinema izleyicilerinin değil yönetmenlerin ve geleceğin yönetmen adaylarının da ilgiyle takip ettikleri bir dergi olur. Famous Monsters’ın hayranları arasında sayılabilecek yüzlerce kişi arasında dikkat çekenlerden biri de John Carpenter olur. Ve henüz ünlü olmadan evvel Carpenter’ın beğenerek okuduğu yazarlar arasında Giovanni Scognamillo yer alır. Bir gün Famous Monsters dergisinin genç hayranı, kalem kağıdı eline alır. Bir mektupla birlikte derginin yazarı Scognamillo’ya kendi yaptığı bir fanzini yollar.

Carpenter ile tanışmamız 1960’lı yıllarda oldu, iyi anımsıyorsam. Famous Monsters’de yazdığım sıralarda. Carpenter derginin fan kulübünün üyesi idi ve bana fanzinlerini göndermişti. Bir ara yazıştık –ama mektupları saklamadım ne yazık ki- ama başka fanzin gelmedi. O dönemde bu tür fanzin çok çıkıyordu, Carpenter’ınki çok düzgündü ve birikimini belirtiyordu. Beğenmiştim.”

Famous Monsters of Filmland Kapakları

Gövde yazısı Fatih Danacı’nın Korku Sitesi için yazdığı “Gio ve Forry’nin Yazışmalarından Yola Çıkarak Korku Sitesine Bir Bakış” yazısından alıntılanmıştır.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İçinden Helikopter Geçen Afişler 231 – when time ran out xlg

İçinden Helikopter Geçen Afişler

İçinden helikopter geçen afişlerin çoğu 80'li yılların, İtalyan ve Filipinli
Öteki Yeşilçam: Afişlerdeki Erotizm 232 – futboliye

Öteki Yeşilçam: Afişlerdeki Erotizm

Öteki Yeşilçam: Afişlerdeki Erotizm başlıklı galeride 70'lerin başından türün gerçek