Fotoğrafımı Beğenirsen Mutlu Olurum: Modern Zamanlar (2012)

Sosyal medya ve internet günümüzde insanların yaşamlarının çok büyük bir bölümünü oluşturmakta… İşten, okuldan, sokaktan eve döner dönmez hemen bilgisayarlar açılıyor ve sanal dünyanın yaratmış olduğu yapay gerçeklik içine atıyoruz kendimizi. Modern Zamanlar işte tam da bu konuya değinen ve günümüz insanına bir ayna tutan iddialı bir yapım.

Modern Zamanlarİzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi Aykut Alp Ersoy’un ilk kurmaca deneyimi olan Modern Zamanlar, profesyonel olmayan ekipmanlarla da güzel işler yapılabileceğinin bir kanıtı. Canon EOS 550D ile çekilmiş olan film, profesyonelliğinden bir şey kaybetmezken teknik yetersizlikten dolayı sinema yapamıyoruz diyen genç sinemacılar için de örnek teşkil eder nitelikte. 2011 yılında Urbanbugs isimli belgeseli ile sokak sanatçılarını ve grafiti temasını kendisine konu olarak seçen Ersoy, çalışmasıyla birçok festivalden ödülle dönmeyi başarmış.

Öteki Sinema için yazan: Nuri Şimşek

Akdeniz Üniversitesi Sinema Topluluğu 3.Kısa Film Günleri’nde izleme şansına ulaştığımız Modern Zamanlar, topluma gittikçe yabancılaşan, daha çok içe dönen ve kendini çevreden soyutlayan bir adamın hikâyesi en temelde. İşe giderken kulağına kulaklığını takarak etrafla iletişimini minimumda tutan ve gün boyunca kimseyle konuştuğunu görmediğimiz karakterimiz, işten evine dönerken direğin birine asılmış bir yazı görür. Sosyal medya sitelerinin logolarından oluşan yazıda; “I want my life back! (Hayatımı geri istiyorum)” yazmaktadır. Karakterimiz gerçekten hayatını mı geri istemektedir, yoksa o yapay dünyada biraz daha popüler mi olmayı tercih etmektedir?

Modern Zamanlar Scenes

İnternetin ve Facebook, Twitter gibi sayfalarının kullanılması, bizler için enformasyona ulaşmak adına kullanılan bir araç ise gayet güzel ve kullanışlıyken; hayatımıza yön veren, mutluluğu ve sosyalleşmeyi sanallıkta aramamıza sebep olan bir amaç haline geliyorsa orada bir sorun var demektir. Günümüzün en tartışmalı konularından biri olan ve gelecek dönemde de tartışmaya devam edeceğimiz internet alışkanlıklarımız üzerine güzel bir tespit olarak değerlendirilebilecek Modern Zamanlar’ı izlemenizi tavsiye ediyor ve yönetmenine yeni projelerinde başarılar diliyoruz.

blank

Yazar hakkında: Misafir Koltuğu

blank
Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir