Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 1 – image003

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2

18 Nisan 2017

“Galaksinin Koruyucuları 2” filminde ekip kâinatın uzak cephelerinde dolaşırken çeşitli maceralara dahil olmaya devam ediyor. Koruyucular, yeni kurdukları ailelerini korumak için savaşırken Peter Quill’ın asıl geçmişinin gizemini de çözmek zorundadırlar. Eski düşmanlar yeni müttefiklere dönüşürken, hayranların klasik çizgi romanlardaki favori karakterleri kahramanlarımızın yardımına koşuyor. Marvel Sinema Evreni genişlemeye devam ediyor.

⦁ Yönetmen James Gunn filmin görüntüsünün 1950’lerin ve 1960’ların ilk ucuz romanlarının hissiyatını vermesini istedi. Eski Wally Wood sanatını ve hem orijinal hem de 1980’ler “Flash Gordon”u inceledi.

⦁ Sovereign ırkının lideri Ayesha’yı canlandıran Avustralyalı aktris Elizabeth Debicki 1.92 boyunda ve James Gunn, Chris Pratt’in tepesinden bakabilmesi için daha da uzun olmasını istedi. Debicki’nin boyu, platformlu ayakkabılarla birlikte 2.04 oldu ve boyu 1.88 olan Chris Pratt’a cidden tepeden baktı.

⦁ Seyirci için bu defa hazırlanan sürprizlerden biri de Yağmacılar evrenini daha geniş olarak görebilecek olmaları, buna gemileri Eclector de dâhil. Eclector seti en büyük set ve her yöne 360 derece manzarası olarak %100 kullanışlı. Bu set farklı bölümlerin ayrılabileceği, tekrar yapılabileceği ve Eclector’ün bir başka parçasına bürünebileceği şekilde yapıldı. Film yapımcıları farklı parçaları devasa yapboz parçaları gibi kullanarak geminin farklı versiyonlarını yaratabildiler.

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 2 – PHjEZ0htDjRwnj 1 l

⦁ Yağmacıların genişlemiş rolüyle birlikte kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky bütün kostümlere gerçeklik ve detay katmakla çok meşguldü. Kostüm tasarımcısı ve ekibi filmde kullanılmak üzere 200’den fazla Yağmacı kostümü hazırladı.

⦁ Filmdeki en büyük gelişmelerden biri Drax’ın makyaj süreci oldu. İlk filmde Drax’ın makyajı yaklaşık olarak 3,5 saat alıyordu. Yeni ve gelişmiş işlemle birlikte makyaj ekibi, aktör Dave Bautista’nın makyaj koltuğunda geçirdiği süreyi sadece bir saat 18 dakikaya indirdi. Yeni protez sayesinde Bautista’nın kasları ve kas çizgileri rahatça görülebiliyor. Ekip ayrıca makyajı çıkarmak için yeni bir yöntem de geliştirdi ve bunun için Bautista’yı sauna benzeri bir makineye sokmak gerekiyordu.

⦁ Kraglin’i canlandıran Sean Gunn sette Rocket’i canlandırarak çift mesai yaptı. “Galaksinin Koruyucuları” ve “Galaksinin Koruyucuları 2” filmlerinde Rocket’in hareketleri ve yüz ifadeleri hareket yakalama tekniğiyle CGI karakter olarak Sean Gunn’la kaydedildi ve Bradley Cooper seslendirdi. Birlikte çalışabilmek için sette olması diğer aktörler için çok faydalı oldu.

⦁ Müzik, “Galaksinin Koruyucuları 2” filminde önemli bir role sahip. Tıpkı ilkinde film albümünün Platinyum satması, Grammy®ye aday gösterilmesi, US Billboard 200 Chart’ta birinci sıraya oturması ve bu başarıya ulaşan ve tamamen daha önce yayınlanmış şarkılardan oluşan ilk film albümü olması gibi. Bu yeni film albümü, sofistike ve derleme karışımıyla seyirciye kesinlikle keyif verecek. İlk filmde olduğu gibi James Gunn bütün parçaları yazdığı senaryoya ekledi ve her bir şarkı yerleştirildiği sahneye özel. Film yapımcıları için şarkılar, hikâye anlatımı konusunda önemli bir yere sahipler.

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 3 – PHtrYGmAQpuOxz 1 l

⦁ Sahneler çekilirken yönetmen James Gunn filmdeki şarkıların pek çoğunu sette çalıyordu. Aktörler performansları sırasında müziği duyabilmek için kablosuz kulaklıklar takıyorlardı. Bu da aktörlerin alıştıkları ve keyif aldıkları bir işlem oldu çünkü müziği duymak, sahnedeki duyguyu ve dramayı vermek için doğru noktaya ulaşmalarına yardımcı oluyordu.

⦁ Yönetmen James Gunn ve besteci Tyler Bates çekimlerden önce film müziği için birlikte çalıştılar, böylece çekim sırasında büyük müzik temalarından bazıları hazır olmuş oldu. Bu sayede Gunn, aktörler ve kamera ekipleri (hareket için) filmin final halinde kullanılacak müziklerle birlikte çalışma şansı yakaladılar. Gunn bu yöntemi Sergio Leone ve bestecisi Ennio Morricone’den öğrendi.

⦁ Bebek Groot önce Marvel Stüdyolarının görsel geliştirme ekibinin heykeli temel alınarak yapıldı. Legacy Effects tarafından maketinin yapılmasından sonra Bebek Groot’un yapılması ve nasıl hareket ettiğinin, yüz ifadelerinin nasıl olduğunun belirlenebilmesi için görsel efekt ekibine geçti.

⦁ Çekimde yaşanan zorluklardan biri Bebek Groot’un çekimiydi. Sadece 25 santim yüksekliğinde olan bu küçük karakterin Dave Bautista ve Chris Pratt gibi uzun aktörlerle aynı karede çekilmesi gerekiyordu. Film yapımcıları foto grafik sebeplerden dolayı Bebek Groot’un sahneye nasıl oturduğunu göstermek için orijinal maketini kullandılar. Ardından görüntü yönetmeni Henry Braham ve yönetmen James Gunn, uzun insan karakterlerin yanında Bebek Groot’un küçüklüğünü yakalayacak kamera yerleşim şekillerini belirlediler.

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 4 – PHzW7vGNKiG2DB 1 l

⦁ Aksesuar departmanının filmdeki bir sahne için yenebilir bir böcek yaratması gerekiyordu. Önce bir ressam osuruk böceğini temel alarak bir böcek çizdi, ardından 3D yazıcı kullanılarak tam boy olarak basıldı ve son olarak üstüne çok havalı bir boyama yapıldı. Sonra çikolatadan yenebilir versiyonlarının yapılabilmesi için kalıpları çıkartıldı.

⦁ Filmin çeşitli sahnelerinde aynı karede 85 ila 95 arası Yağmacı olabiliyordu – ve hepsinin silahlarını tutması için kemerlerle tabanca kılıfları takması gerekiyordu. Aksesuar ekibi Yağmacıların kemerlerini yapmak için steampunk dünyasını ziyaret ederek bilgisayarları, radyoları, cep telefonlarını, akıllarına gelen her türlü elektronik aleti parçalayarak bu parçaları kemerlere yerleştirmiş ve her birini eşsiz birer sanat eserine çevirmişler. Ayrıca Yağmacılar için dört silah tasarlandı ve her bir tasarımın 15-20 kopyası vardı.

⦁ Seyirci, filmin başlarındaki bir sahnede sanki Koruyucular yapmışlar gibi görünmesi için tasarlanan ev yapımı hoparlörler görebilirler. Ne kadar basit görünseler de aslında filmde kullanılan hoparlörlere ulaşabilmek için 300 farklı hoparlör çizimi yapıldı ve 45 farklı renkte denendi. Ve sonra hepsinden 15’er tane yapılması gerekti!

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 5 – PHMGals1udjjPO 1 l

⦁ Hayranlar tarafından sevileceğinden emin olunan film arabası ise 1979 Ford Cobra. Büyük bir kaslı araba hayranı olan James Gunn, Peter Quill’in babası Ego’nun filmin başında kullanması için bu arabayı seçti. Araba koyu yeşil ve turuncu renklerine boyandı, tıpkı Peter Quill’in koyu yeşil ve turuncu renkteki gemisi Milano gibi. Belli ki bunlar Quill ailesinin renkleri!

⦁ Yağmacılar için oyuncu seçimi yapmak James Gunn için çok eğlenceli olmuş çünkü en yakın arkadaşlarından bazılarıyla birlikte çalışma şansı yakalamış. Kraglin’i canlandıran kardeşi Sean Gunn ve Yondu’yu canlandıran Michael Rooker’ın yanı sıra Gunn’ın arkadaşlarının arasında Yağmacı Gef’i canlandıran Steve Agee; Brahl’ı canlandıran Stephen Blackehart; Retch’i canlandıran Evan Jones ve Halfnut’ı canlandıran Mindless Self Indulgence grubunun assolisti Jimmy Urine bulunuyor.

⦁ Yönetmen James Gunn’un köpeğinin de filmde kısa bir sahnesi var. Yine.

Bir Film Kolay Çekilmiyor: Galaksinin Koruyucuları 2 6 – image003

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

No Time to Die Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey! 7 – james bond no time to die

No Time to Die Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

No Time to Die filminde Bond, filminde Bond, aktif hizmetten
Ajan J ve Ajan K ile Yeniden: Men in Black III 8 – mib3 14

Ajan J ve Ajan K ile Yeniden: Men in Black III

Men In Black 3 / Siyah Giyen Adamlar 3'te Ajan